پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

استیبل کوین یا رمزارز با ثبات قیمت چیست

Atriachain 3 سال پیش

استیبل کوین یا رمزارز با ثبات قیمت‌ چیست؟ ، در ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم مزایای زیادی را به همراه دارند و یکی از اساسی ترین آنها عدم نیاز به اعتماد به یک موسسه واسطه برای ارسال پرداخت است که استفاده از آنها را برای هرکس در سراسر جهان باز می‌کند.

اما یک اشکال اساسی این است که قیمت رمزارز ها قابل پیش بینی نیستند و تمایل به نوسان دارند به شدت استفاده ، گاهی اوقات به شدت استفاده از آن‌ها را برای افراد در روزمره سخت می‌کند به طور کلی مردم انتطار دارند که بدانند که یک هفته دیگر پول آن‌ها برای امنیت و معیشتشان چه ارزشی دارد.

همچنین بخوانید: تاریخچه پول و ظهور بیت کوین!

غیرقابل پیش بینی بودن ارز های رمز نگاری شده در تضاد با قیمت‌های ارزهای فیات fiat مانند دلار آمریکا یا دارایی های دیگر مانند طلا است. ارزش ارزهایی مانند دلار با گذشت زمان به تدریج تغییر می‌کند ، اما تغییرات روزمره اغلب برای ارزهای رمزپایه ، جایی که ارزش به طور منظم بالا و پایین می‌رود ، شدیدتر است.

ارزش بازار استیبل کوین (stablecoin) از ماه مه سال 2020 بیش از 10 میلیارد دلار بود.

در کشورهایی مانند برزیل ، بسیاری از مردم در شرایط نامشخص اقتصادی به استیبل کوین به عنوان جایگزین ارزهای ملی خود روی می‌آورند. در همین حال ، در هنگ کنگ ، برخی از افراد برای جلوگیری از سانسور جدید اینترنت در یک فضای پرآشوب سیاسی ، از پول های ثابت استفاده می‌کنند.

به طور خلاصه استیبل کوین

استیبل کوین سعی می‌کند با گره زدن ارزش ارزهای رمزپایه به سایر دارایی های با ثبات تر – که معمولاً فیات است – با نوسانات قیمت مقابله کند. فیات ارز صادره از طرف دولت است که همه ما عادت کرده ایم روزانه از این قبیل ارزها مانند دلار و یورو استفاده کنیم و تمایل دارد که با گذشت زمان ثابت بماند.

معمولاً نهاد پشت استیبل کوین یک “ذخیره” ایجاد می‌کند که در آن دارایی را که از بیت کوین پشتیبانی می‌کند ، ذخیره کند – به عنوان مثال ، 1 میلیون دلار در یک بانک به سبک قدیمی (نوعی از شعب و فروشندگان و خودپردازها در لابی) برای تهیه پشتیبان یک میلیون واحد از استیبل کوین.

به این ترتیب است که یک ثبات بیت کوین دیجیتال و یک دارایی در دنیای واقعی بهم پیوند می‌خورند. پول موجود در ذخیره به عنوان “وثیقه” برای ثبات بورس اوراق بهادار است. یک کاربر می‌تواند از نظر تئوری یک واحد از ثبات بیت کوین را برای یک واحد از دارایی پشتیبان آن استفاده کند.

یک نوع پیچیده تر از ثبات کوین وجود دارد که توسط ارزهای رمزپایه دیگر به جای فیات وثیقه می‌شود اما هنوز برای ردیابی یک دارایی اصلی مانند دلار ساخته شده است.

سازنده ، شاید مشهورترین صادرکننده استیبل کوین که از این مکانیزم استفاده می‌کند ، این کار را با کمک موقعیت های بدهی وثیقه ای (CDP) انجام می‌دهد ، که وثیقه ارز رمزنگاری شده کاربر را قفل می‌کند. سپس ، پس از آنکه قرارداد هوشمند از وثیقه تأمین شد ، کاربر می‌تواند از آن برای گرفتن وام دتازه ضرب شده ، استیبل کوین استفاده کند.

انواع سوم استیبل کوین که به عنوان الگوریتم استیبل کوین شناخته می‌شود ، به هیچ وجه وثیقه ندارد. در عوض ، سکه ها سوزانده می‌شوند یا ایجاد می‌شوند تا ارزش سکه مطابق با قیمت هدف باشد. بگویید سکه از قیمت هدف 1 دلار به 0.75 دلار کاهش می‌یابد. این الگوریتم به طور خودکار تعداد زیادی سکه را از بین می‌برد تا کمبود بیشتری را ایجاد کند و قیمت اوراق بهادار را افزایش دهد.

همچنین بخوانید: پول چیست، پیدایش پول و چرا باید از پول استفاده کنیم؟

این نوع استیبل کوین تاکنون محبوبیت بسیار کمتری دارد. یکی از محبوب ترین سکه های ثابت به دنبال این مدل ، در سال 2018 به دلیل نگرانی های نظارتی تعطیل شد.

رمزارز استیبل کوین فیسبوک دیم (Diem)

یک بیت کوین پایدار در کار است که در اصل توسط پلتفرم قدرتمند و جهانی رسانه های اجتماعی فیس بوک تصور شده است. در حالی که کتابخانه راه اندازی نشده است ، اما تأثیر روانشناختی آن بیش از سایر ثبات های بیت کوین است.

دولت ها ، به ویژه چین ، اکنون ارزهای دیجیتال خود را که با الهام از رمزنگاری ساخته شده اند ، جستجو می‌کنند ، تا حدی زیرا آنها نگران هستند که  یک تهدید رقابتی باشد زیرا فیس بوک یک شرکت چند ملیتی است و میلیاردها کاربر از سراسر جهان دارد.

در ابتدا ، انجمن   ارز دیجیتال و استیبل کوی فیسبوک دیم ، کنسرسیوم ایجاد شده توسط فیس بوک ، گفت که  ارز دیجیتال و استیبل کوین فیسبوک دیم توسط “سبدی” ارز ، از جمله دلار آمریکا و یورو پشتیبانی می‌شود. اما به دلیل نگرانی های نظارتی جهانی ، این انجمن از چشم انداز اصلی بلند پروازانه خود عقب نشینی کرده است. در عوض ، اکنون در حال برنامه ریزی است که بر توسعه چندین پول ثابت که هر یک با پول ملی جداگانه پشتیبانی می‌شود ، تمرکز کند.

ارز دیجیتال و استیبل کوین فیسبوک دیم از اوایل ژانویه راه اندازی شود

یا ارز دیجیتال یکی از قدیمی ترین سکه های با ثبات است که در سال 2014 راه اندازی شده است و محبوب ترین آنها تا به امروز است. در حال حاضر یکی از ارزهای رمزنگاری شده با ارزش بازار در کل است.

مورد اصلی استفاده از تتر USDT جابجایی سریع پول بین صرافی ها برای استفاده از فرصت های آربیتراژ است که قیمت ارزهای رمزپایه در دو صرافی متفاوت است. تاجران می‌توانند از این اختلاف درآمد کسب کنند. اما این برنامه کاربردهای دیگری نیز پیدا کرده است: واردکنندگان چینی مستقر در روسیه همچنین با دور زدن کنترل های شدید سرمایه در چین ، از USDT برای ارسال ارزش میلیون دلار به آن طرف مرز استفاده کرده اند.

ارز دیجیتال. شرکتی که USDT را منتشر می‌کند ، درگیر  حقوقی با دادستان کل نیویورک در زمینه تهیه اسناد مالی است که روابط مالی آن را با بورس ارز  روشن می‌کند.

ارز جدید در سال 2018 راه اندازی شده است و یک بیتاستیبل کوین است که به طور مشترک توسط شرکت های ارز رمزپایه سرکل و  از طریق. نیز مانند تلفن همراه با دلار آمریکا مرتبط است. این دومین پایدارترین بورس کوین از نظر سرمایه است.

دلار دیجیتال غیر متمرکز

با استفاده از پروتکل  ، ارز دیجیتال یک بیتکون پایدار در بلاک چین اتریوم است. در سال 2015 ایجاد شده است ، به دلار آمریکا متصل است و توسط اتر  , رمز پشتیبان اتریوم پشتیبانی می‌شود.

همچنین بخوانید: تفاوت بین غیرمتمرکز و توزیع شده در بلاک چین چیست؟

بر خلاف سایر پول های ثابت ،  قصد دارد ارز دیجیتال غیرمتمرکز باشد ، به این معنی که هیچ مرجع مرکزی قابل کنترل سیستم وجود ندارد. در عوض ، قراردادهای هوشمند اتریوم – که قوانینی را رمزگذاری می‌کنند که نمی‌توانند تغییر دهند – در عوض این شغل را دارند.

با این وجود هنوز مشکلاتی در رابطه با این مدل ابتکاری وجود دارد. به عنوان مثال ، اگر قراردادهای هوشمند سازنده  دقیقاً همانطور که پیش بینی شده بود کار نکند. در واقع آنها در اوایل سال جاری گیم شدند و منجر به ضرر 8 میلیون دلار شد.

آیا پول های ثابت دارای اشکالاتی هستند؟

چند نکته در مورد سکه های ثابت وجود دارد که باید بخاطر بسپارید. به دلیل روشی که به طور معمول استوکل کوین ها راه اندازی می‌شوند ، نقاط درد آنها نسبت به سایر ارزهای رمزپایه متفاوت است.

به عنوان مثال نشریه کریپتو ،  ، استدلال می‌کند که اگرچه پولهای ثابت را “پایدار” می‌نامند ، اما آنها فقط به اندازه دارایی که استیبل کوین به آن گره خورده است ، پایدار هستند. به طور سنتی ، قیمت دلار بسیار پایدار است ، اما اگر بخواهید تغییر کند ، هر گونه نوسان در ارزش دلار در ثبات کوین منعکس می‌شود.

اگر ذخایر در بانک یا شخص ثالث دیگری ذخیره شود ، آسیب پذیری دیگر خطر طرف مقابل است. این به سوال می‌انجامد: آیا واحد تجاری واقعاً وثیقه ای را که ادعا می‌کند دارد؟ این سوالی است که به طور مکرر از ارز دیجیتال مطرح شده است ، بدون پاسخ روشن. ارز دیجیتال هنوز به طور کامل بازرسی از ذخایر خود را ارائه نداده است.

صادرکنندگان  کوین شفافیتی در مورد محل نگهداری ذخایر خود ارائه نمی‌دهند ، این می‌تواند به کاربر کمک کند تا میزان سرمایه گذاری در ثبات کوین را خطرناک معرفی کند. با دانستن اینکه پول آنها در کجا نگهداری می‌شود ، کاربران می‌توانند ببینند که یک ثبات کوین بدون مجوز در منطقه کار می‌کند یا خیر. جایی که ذخایر در آن نگهداری می‌شود. اگر اپراتورهای ثبات کوین مجوز نداشته باشند ، به عنوان مثال یک تنظیم کننده می‌تواند به طور بالقوه وجوه پایه پول کوین را مسدود کند.

بعلاوه ، ممکن است ذخایر پشتوانه یک بیتاستیبل کوین برای بازخرید هر واحد کافی نباشد ، به طور بالقوه اعتماد به نفس را در سکه تکان می‌دهد.

ارزهای رمزپایه برای جایگزینی شرکت های واسطه ای که به طور معمول با پول کاربر قابل اعتماد هستند ، طبق ماهیت خود ، واسطه ها بر این پول کنترل دارند. به عنوان مثال ، آنها معمولاً قادر به جلوگیری از وقوع یک معامله هستند و  یکی از شرکت های موجود سکه را به دستور مقامات قانونی مسدود کرد.

برای دیدن ادامه مقاله به سایت آتریا چین مراجع کنید.

لینک مقاله : https://atriachain.com/feud

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

آتریا چین (atriachian) مرجعی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاک‌چین و رمزارز ها است. مجموعه ما از سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه سیستم‌های توزیع شده (Distributed system) و غیرمتمرکز (Decentralized) فعالیت میکند.