پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

تکنولوژی بلاک چین چیست و چگونه کار می کند به زبان ساده

Atriachain 3 سال پیش

تکنولوژی بلاکچین (Blockchain technology) چیست و چگونه کار می کند؟ بلاکچین نوع خاصی از سیستم های ثبت اطلاعات  است که درآن همه ی اعضای سیستم مشارکت داده می شوند در این تکنولوژی می‌توان گروه های خصوصی و عمومی مشخص نمودوتعیین کرد که اطلاعات با چه افردی اشتراک داده شود این تکنولوژی با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری و توزیع داده ها امکان تغییر و ویرایش اطلاعاتی که ثبت شده اند را از بین برده است.

برای آشنایی با مفهوم کلی بلاکچین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نگاهی به تکنولوژی بلاک چین

همانطور که گفته شد بلاکچین یک سیستم ثبت گزارش و اطلاعات است که به صورت رمزنگاری شده ذخیره می‌شود. بلاک چین زمانی به وجود آمد که بیتکوین شناخته شد .در آن زمان بیتکوین از تکنولوژی بلاکچین برای ذخیره وثبت اطلاعات دارایی کاربران بهره می برد.

سیستم بلاکچین می‌تواند برای اهدافی به صورت خصوصی برای یک نهاد و یا سازمان مورد استفاده قرار بگیرد. بعضی از کارشناسان معتقد اند که بلاکچین ها ی سازمانی  نمیتوانند تمرکززدایی که هدف اصلی بلاکچین است را پیگیری کنند. محلی که بلاکچین ها در آن نگهداری می‌شود در اصطلاح به آن دفتر کل توزیع شده می گویند.

دفتر کل توزیع شده برای تمام کاربران در دسترس است و می‌توانند تمامی اطلاعات را به صورت واضح تماشا کنند . با وجود رمزارزها صحبت درمورد تکنولوژی بلاک چین در بیشتر مکان های عمومی و خصوصی انجام می‌شود اما متاسفانه کمتر کسی وجوددارد تا کاربرد بلاکچین را بداند.

همچنین بخوانید: منظور از رمزارز، ارز رمزنگاری شده و یا کریپتوکارنسی چیست؟

تاریخچه پیدایش بلاک چین

تاریخچه پیدایش بلاک چین

تاریخچه پیدایش بلاک چین

در سال 2008 سازنده بیتکوین ( ساتوشی ناکاموتو ) مقاله ای در بستر اینترنت درباره بیتکوین منتشرکرد .در این مقاله طریقه تولید رمزارزها با امنیت بالا و بدون نیاز به کنترل  کردن بانک ها و نهاد های دولتی و خصوصی  ارائه شده بود. درسال 2009 نیز خالق بیتکوین، این ارز را به عنوان جانشینی برای سیستم های مالی سنتی معرفی کرد. پس از این کار، تمامی واکنش ها به این ارز مثبت بود وبعدازمدت زمان کوتاهی اولین بلاک به نام جنسیس بر روی بستر بلاکچین بیتکوین ایجاد شد.

بلاک چین چیست؟

بلاکچین (Blockchain) یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش و به اصطلاح یک پایگاه داده می‌باشد و می‌شود گفت بلاکچین یک تکنولوژی جدید است که از آن به عنوان بزرگترین اختراع بشر بعد از اینترنت یاد می‌شود تفاوت بلاکچین با دیگر یستم ها این است که اطلاعات ذخیره شده دربستر بلاکچین، میان همه کاربران شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از این رمزنگاری امکان تغییر و حذف اطلاعات ثبت شده غیرممکن می‌باشد.

اطلاعات در تکنولوژی بلاکچین داخل یک سری بلاک هایی می‌باشدکه این بلاک ها زنجیره وار به هم متصل می‌باشند از این رو این تکنولوژی را بلاک چین می نامند  به عبارت دیگر توصیف بلاکچین از نظر لغوی  Blockchain می‌باشد که  از بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلاک است

اولین محصول تکنولوژی بلاکچین (Blockchain) ، بیتکوین می‌باشد که از بلاکچین برای ذخیره اطلاعات مالی کاربران استفاده می‌کنند. در بستر بلاکچین بیتکوین، هر بلاک قادر به نگهداری 1 مگابایت اطلاعات است. از دیگر ویژگی های بلاک چین این است که هیچ سازمان و نهادی بر روی آن کنترلی ندارند و بر اساس تایید تمامی کاربران آنلاین تراکنش‌ها صورت می پذیرد ، به همین دلیل است که تکنولوژی بلاک چین غیرمتمرکز می‌باشد.

همچنین بخوانید: منظور از غیرمتمرکز (Decentralize) در رمزارز ها چیست؟

قابل ذکر است که بلاکچین‌ ها می‌توانند به صورت خصوصی و برای هدف های متفاوتی در یک سازمان و نهاد مورد استفاده قرار گیرند که به آن بلاک چین سازمانی (Enterprise Blockchain) هم می‌گویند. البته به عقیده برخی از کارشناسان، بلاک چین‌های سازمانی قادر نمی‌باشند هدف اصلی این بلاک چین، یعنی غیرمتمرکزبودن را ایجاد کنند.

نگاهی به ساختار بلاک چین

ساختار بلاک چین

ساختار بلاک چین

بلاکچین بلاک های زیادی دارد و هر بلاک از بلاکچین شامل اطلاعاتی از قبیل :

اطلاعات تراکنش مانند تاریخ و آخرین خرید و فروش ذخیره می‌شود.

هر بلاک یک کد مخصوص به فرد که هش نام دارد را ذخیره می کند و این امکان رابه ما  می دهد که بلاک ها را از یکدیگر تماییز دهیم و سبب می‌شود تا بلاک های دو معامله با جزئیات یکسان، از طریق کد ها قابل شناسایی و تفکیک باشند. اطلاعات تراکنش‌ها همانند تاریخ و زمان آخرین خرید و فروش ذخیره می‌شود.

برای اینکه اطلاعات کاربرذخیره شود از یک امضای دیجیتال استفاده می‌شود. خرید شما بدون هیچ اطلاعاتی تنها با استفاده از امضای دیجیتال مخصوص به هر کاربرذخیره می‌شود.

چگونگی عملکرد بلاک چین

هربلاک دربلاکچین دارای سه نوع داده می‌باشد شامل :

1.داده  :نوع داده ی بلاک بستگی به بلاکچین ان دارد به طور مثال اگر بلاکچین رمزارزی مانند اتریوم  باشد نوع اطلاعات بلاک اتریوم می‌شود

2.هش: اعداد و حروف تصادفی هستند که برای ایجادآن از الگوریتم های متفاوتی استفاده می‌شود .زمانی که یک بلاک ایجاد می‌شود،هش منحصربفرد آن نیز تولیدشده ومورد محاسبه قرار می‌گیرد.

3.هش قبلی :هر هش جدید شامل رشته هَشی منحصربفرد است که مربوط به بلاک قبلی نیز می‌باشد  به این صورت ، تمام بلاک‌ها نیزباهم مرتبط می شوند.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین چگونه کار می کند؟

درهربلاک اطلاعات ذخیره می‌شود وپس از ذخیره اطلاعات، بلاک ها به صورت زنجیره ای به هم متصل می شوند که به این زنجیره بلاکچین می گویند عبارت بلاکچین از دو کلمه تشکیل شده است و اگر هر دو کلمه را معنا کنید به زنجیره و بلوک خواهید رسید. BlockChain از دو کلمه ” Block ” بلوک ” و ” Chain ” زنجیره ” تشکیل شده است.

اطلاعات بلاکچین در یک کامپیوتر و یا یک سرور خاص ذخیره نمی‌شود بلکه هر سیستم و یا کامیپوتری که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می کند. به این کامپیوتر و یا سیستم هایی که از بلاکچین داده دریافت می‌کنند نود و یا گره می گویند. زمانی که یک سیستم به عنوان یک نود به بلاکچین متصل می‌شود، یک نسخه یا یک کپی از  کل داده های آن را دریافت می کند وشما نمی‌توانید در این اطلاعات تغییر ایجاد کنید.

بلوک یا Block چیست؟

بلاکچین زنجیره ای از بلاک ها می‌باشد که تمامی اطلاعات دربستر بلاکچین ذخیره می شوند. بلاک جنسیس اولین بلاک در زنجیره می‌باشد و همچنین بلاک های جدید را به قبلی متصل می کند .

اصول اولیه تکنولوژی بلاک چین

بلاکچین یک دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) است که عموم مردم به آن دسترسی دارند. هر مشارکت‌کننده در شبکه می‌تواند تایید کننده تراکنش‌ها باشد. دفترکل در بین مشارکت‌کنندگان (Node) های بسیاری توزیع شده است (این ویژگی باعث حذف شخص ثالث و واسط می‌شود).

همچنین بخوانید: دفترکل توزیع شده (Distributed ledger) چیست؟

مفهوم ماینینگ و نقش ماینرها، تایید تراکنش‌هایی است که در دفترکل انجام می‌شود و اینکار از طریق محاسبات ریاضی صورت می پذیرد.

چگونگی تایید تراکنش‌ها در بلاک چین

دراینجا یک سوال پیش می اید اگر تکنولوژی بلاکچین غیرمتمرکز است پس اتراکنش‌ها به چه صورت  انجام وتایید می شوند ؟

تمامی افراد می‌توانند به شبکه بلاکچین برای تایید تراکنش‌ها کمک کنند. آنها باید این کار را با استفاده از قدرت محاسباتی خود به انجام برسانند و در عوض قادر به پشتیبانی از شبکه می‌باشند .زمانی که بلاکچین و جامعه داوطلبان آن بتوانند معمای الگوریتمی را حل کنند، طبق قوانین رمزنگاری، تراکنش معتبر و صحیح است. با این حال بلاکچین ها از روش های متفاوتی برای حل مسئله یا معما استفاده می‌کنند که به عنوان “مکانیسم اجماع یا مورد توافق” شناخته می‌شود.

مزایا و معایب شبکه بلاک چین چیست؟

مزایا و معایب شبکه بلاک چین

مزایا و معایب شبکه بلاک چین

دانستن مزایا و معایب هر تکنولوژی به شما کمک می کند که راحتتر آن تکنولوژی را درک کنید.

شفافیت و امنیت از ویژگی های بلاکچین می‌باشد به این صورت که اطلاعات در بستر بلاکچین برای تمامی افراد داخل شبکه قابل مشاهده است و از نظر امنیت دارای سیستم رمز نگاری و کلیدهای خصوصی و عمومی است که امنیت رابالا می برد.

مزایا

  • کم شدن هرینه ها با حذف واسطه ها
  • تغییر اطلاعات سخت و تقریبا غیرممکن است
  • بالارفتن دقت در انجام اموربه دلیل از بین رفتن خطای انسانی
  • تراکنش‌ها ی انجام شده در آن شفاف وهمراه با امنیت خوب است
  • تمامی معاملات در امنیت کامل انجام می شوند و خصوصی هستند
  • بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است

معایب

  • برای فرایندهایی مانند ماینینگ بیتکوین هزینه بالا می‌باشد.
  • تعداد تراکنش‌ها در ثانیه کم است .
  • و ...

برای دیدن ادامه مقاله “تکنولوژی بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟ (به زبان ساده)” به سایت آتریا چین

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

آتریا چین (atriachian) مرجعی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاک‌چین و رمزارز ها است. مجموعه ما از سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه سیستم‌های توزیع شده (Distributed system) و غیرمتمرکز (Decentralized) فعالیت میکند.