پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

معرفی انواع بلاکچین بلاکچین های عمومی خصوصی کنسرسیوم و هیبرید

Atriachain 3 سال پیش

معرفی انواع بلاکچین blockchain (بلاکچین‌‌های عمومی، خصوصی، کنسرسیوم و هیبرید)، احتمالا با واژه بلاک چین آشنا هستید دفتر کلی گسترده که همه کاربرانی که به آن متصل می‌‌شوند، به آن دسترسی دارند واطلاعات موجود در آن برای تمامی‌‌کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود.

قبل از اینکه با انواع مختلف بلاکچین آشنا شوید تعریف مختصری از بلاک چین را ارایه می‌‌دهیم بلاک چین چیست؟ بلاکچین به ساده ترین شکل ، یک سری داده است از سوابق تغییرناپذیر داده‌‌ها که توسط تعداد زیادی از کامپیوتر‌‌ها در سراسر دنیا که متعلق به هیچ یک از واحدها نیست اداره می‌شود. هر یک از این بلاک از داده‌‌ها با استفاده از اصول رمزنگاری (یعنی زنجیره) به یکدیگر متصل هستند.

انواع بلاکچین

  • بلاکچین عمومی
  • بلاکچین خصوصی
  • بلاکچین کنسرسیوم
  • بلاکچین هیبرید

بلاکچین عمومی

این نوع بلاکچین یک سیستم دفتر کل توزیع شده بدون محدودیت و بدون نیاز به اجازه است و آغاز انواع بلاک چین‌‌هایی است که می‌‌شناسیم. بیت کوین، لایت کوین و اتریوم پلتفرم‌‌های بلاک چین نمونه بارز یک بلاکچین عمومی ‌‌هستند. بلاکچین عمومی ‌‌چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است ، بلاک چینی است برای مردم، توسط مردم و از مردم است. هرکسی که به اینترنت دسترسی دارد می‌‌تواند با ورود به بلاک چین به یک نود مجاز تبدیل شود و پس از آن به عنوان بخشی از شبکه بلاک چین در نظر گرفته می‌‌شوند.

یک نود یا کاربر یک بلاک چین عمومی ‌‌صلاحیت انجام ماینینگ، دسترسی به سوابق فعلی و گذشته و تأیید تراکنش را دارد یا پروتکل اجماع گواه اثبات کار را برای یک بلاک ورودی اجرا می‌کند.

همچنین بخوانید: تکنولوژی بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟ (به زبان ساده)<br/>

در این نوع بلاک چین هیچ کس مسئول نیست و هرکسی قادر است در نوشتن، خواندن یا بازبینی بلاک چین شرکت کند. این گونه بلاکچین‌‌ها متن باز و شفاف هستند. در بلاک چین عمومی، تصمیم گیری از طریق الگوریتم‌‌های اجماع مانند گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام انجام می‌شود.

مطلبی که اینجا مهم است عمومی‌‌ بودن و عدم وجود هیچ انحصاری است. در اینجا همه حق نظر دادن دارند، می‌‌توانند قرارداد هوشمند ایجاد کنند، تراکنش‌‌هایی برای ارسال و دریافت پول انجام  دهند.

بلاکچین خصوصی

وقتی علاوه بر ثبت اطلاعات ، مشاهده اطلاعات روی بلاک چین هم منحصر به تعدادی خاص باشد ، از این نوع بلاکچین استفاده می‌شود. از این نوع در سازمان‌‌های دولتی یا خصوصی استفاده می‌شود. افراد مشخصی در انها برای تایید فعالیت‌‌ها انتخاب شده و اطلاعات فقط برای یک عده مشخصی قابل مشاهده است. بر خلاف بلاک چین‌‌های عمومی‌‌ در اینجا مسئولیت با یک شخص است و از موارد مهم مانند خواندن یا نوشتن مراقبت می‌کند و برای خواندن اجازه این شخص نیاز است.

در اینجا اجماع یا تصمیم گیری به عهده مسئول مرکزی است، کسی که تصمیم می‌گیرد حقوق ماینینگ را بدهد یا حتی اصلا آن را ندهد. بلاک چین‌‌های خصوصی از نود‌‌های سازنده ای تشکیل شده اند که حق ایجاد، مشاهده و مجوز تراکنش‌‌ها به آنها داده می‌شود. توسعه دهندگان بلاک چین در مورد نودی که حقوق تراکنش را دریافت می‌کند تصمیم می‌گیرند.

بلاکچین کنسرسیوم

این نوع بلاکچین ترکیبی از بلاکچین عمومی‌‌ و خصوصی است. که شبکه بلاک چین در آن توسط بیشتر از یک فرد یا سازمان کنترل می‌شود. یعنی توسط یک گروه، و نه یک فرد خاص اداره می‌شود.در این نوع از بلاک چین فقط به تعدادی از کاربران مجوز تایید کردن تراکنش‌‌ها داده می‌شود. همچنین در این نوع بلاک چین به صورت متفاوت حقوق و وظایف و اختیار تقسیم می‌شود.

بلاکچین هیبرید

این نوع از بلاکچین نیز ترکیبی از بلاکچین عمومی‌‌ و خصوصی است.که در آن ویژگی‌‌های بلاک چین خصوصی و عمومی‌‌ وجود دارد. به طوری که قسمتی از آن عمومی ‌‌و بدون نیاز به اجازه است و قسمت دیگر خصوصی و نیازمند اجازه است.در این بلاک چین نودها تعیین می‌‌کنند که چه کسی مسئول اصلی کنترل باشد.

همچنین بخوانید: منظور از رمزارز، ارز رمزنگاری شده و یا کریپتوکارنسی چیست؟

با استفاده از تکنولوژی این بلاکچین اطلاعاتی که قصد خصوصی ماندن دارند و اطلاعاتی که مشتاق عمومی ‌‌بودن هستند در دسترس قرار می‌گیرد. از این بلاک چین بیشتر برای موضوع مقیاس پذیری و عدم تمرکز به کار برده می‌شود.

نتیجه گیری و پاسخ به این سوال که کدام یک از انواع بلاک چین بهتر است؟ ابتدا لازم است بدانید که هرکدام از بلاک چین یک نوع تکنولوژی و هدفی را دنبال می‌کند و صرف مقایسه درست نیست و انتخاب هر کدام از پلتفرم‌‌ها به نوع نیاز‌‌های یک فرد و شغل او بستگی دارد.

ممنون که تا پایان “معرفی انواع بلاکچین (بلاک چین های عمومی، خصوصی، کنسرسیوم و هیبرید)” همراه ما بودید.

منبع : آتریا چین

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

آتریا چین (atriachian) مرجعی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاک‌چین و رمزارز ها است. مجموعه ما از سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه سیستم‌های توزیع شده (Distributed system) و غیرمتمرکز (Decentralized) فعالیت میکند.