پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

منظور از غیرمتمرکز Decentralize در رمزارز ها چیست

Atriachain 3 سال پیش

منظور از غیرمتمرکز (Decentralize) در رمزارز ها چیست؟ احتمالا با اصطلاح غیرمتمرکز برخورد کرده اید و می‌دانید که رمزارز های غیرمتمرکز می‌باشند اما آیا می‌دانید غیرمتمرکز چیست؟ دراین مقاله با مفهوم غیرمتمرکز اشنا می‌شویم.

قبل از اینکه با این مفهوم اشنا شویم ابتدا به یک مثالی خارج از رمزارز ها می‌پردازیم فرض کنید می‌خواهید اهنگ مورد علاقه تان را از سایتی دانلود کنید ابتدا اهنگ را از سایت دانلود کرده و ذخیره می‌کنید اما این آهنگ درکجا ذخیره شده است؟ این اهنگ درسرور سایتی که مراجعه کردید ذخیره شده است یعنی شما نقش یک سرویس گیرنده را برعهده دارید و سایت مورد نظر نقش یک سرویس دهنده که به این نقش ها رابطه ی کلاینت سروری می‌گویند.

همچنین بخوانید: تفاوت بین غیرمتمرکز و توزیع شده در بلاک چین چیست؟

اما این رابطه مشکلاتی نیز به همراه خود دارد فرض کنید در زمان انتخاب واحد می‌خواهید انتخاب واحد انجام دهید و همزمان با شما تعداد بیشماری از دانشجویان به سمت سایت هجوم می‌آورند در این موقع سایت با مشکل روبه رو خواهد شد حتی ممکن است از دسترس خارج شود در واقع سروری که سایت دانشگاه دارد به دلایلی مانند محدود بودن پهنای باند و .. توانایی سرویس دادن به تعدادزیاد دانشجوراندارد درواقع می‌توان گفت سرور دانشگاه یک سرور متمرکز است که برروی اطلاعات کنترل دارد

غیرمتمرکز راه حلی فوق العاده

آیا برای حل این مشکل راه حل وجود دارد ؟ درپاسخ می‌گویم بله ” چطور؟ با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی عامه ی مردم به اینترنت به این فکر افتادند چرا نباید تمام مردم به طور مستقیم باهم در ارتباط باشند و از یکدیگر سرویس بگیرند درواقع لازم نیس حتما از فضای یک سرور متمرکز استفاده شود بلکه همگی می‌توانند با گذاشتن منابع خود به طور مستقیم هم سرویس دهنده و هم سرویس گیرنده باشند به این صورت که شما اهنگی که می‌خواهید را از هارد یک نفر دانلود کنید و او هم اهنگ مورد نظرش را از هارد شما دانلود می‌کند یعنی تمامی افراد هم سرویس دهنده اند و هم سرویس گیرنده

بیت تورنت BitTorrent اولین محصول غیرمتمرکز

noacjmsf8rdc.jpeg

 

اولین محصول غیرمتمرکز را می‌توان BitTorrent دانست این پلتفرم این امکان را فراهم اورد که تمام افراد هم سرویس دهنده و هم سرویس گیرنده باشند و قابلیت دانلود و آپلود فایل را برای افراد فراهم اورد طبق این پروتکل برای مثال اگر فردی اهنگ مد نظر خود را می‌خواهد دانلود کند می‌تواند به سیستم یک فرد درهرجایی از جهان که این اهنگ را دارد متل شود و ان را دانلود کند همزمان که ان فایل دانلود می‌شود می‌تواند اپلود شود و افراد دیگر نیز ان را از شما بگیرند دراینجا شما هم سرویس دهنده و هم سرویس گیرنده هستید

دراینجا با افزایش تعداد افراد برخلاف سیستم کلاینت سروری شبکه ضعیف نمی‌شود و از دسترس خارج نمی‌شود چون سیستم متمرکز نیست و فایل ها در کامپیوترهای مردم وجوددارد و همچنین با افزایش تعداد افراد این سیستم قوی تر نیز می‌شود زیرا تعداد سرویس گیرنده ها که خودشان سرویس دهنده نیز می‌باشد افزایش می‌یابد.

غیرمتمرکز ویژگی بارز رمزارز ها

تا اینجا با مفهوم غیرمتمرکز آشنا شدیم حالا بهتراست به موضوع غیرمتمرکز بودن رمزارز ها بپردازیم.

بانک ها نهاد های متمرکزی هستند به طور مثال زمانی که شما می‌خواهید 10 میلیون به حساب دوستتان واریز کنید بانک ابتدا حساب شما را بررسی می‌کند واگرموجودی حساب شما کافی باشد 10 میلیون ازحساب شما کم و به حساب دوستتان واریز می‌کند و برای انجام این معاملات بانک از شما کارمزد دریافت می‌کند که هزینه ی انجام این کار به نسبت بالا می‌باشد و همچنین انجام تمامی این مراحل نیاز به گذاشتن وقت وهزینه دارد.

پس مشکلات فراوانی دررابطه با متمرکز بودن بانک ها وجود دارد برای از بین بردن این مشکلات خالق بیت کوین به این فکر افتاد که از تکنولوژی همتا به همتا p2p درمورد مسایل مالی نیز بهره ببرد واین شد که ایده ی رمزارز به صورت غیرمتمرکز با ورود بیت کوین به دنیا معرفی شد. که دراین نرم افزار همه به صورت مستقیم باهم درارتباط اند وتبادلات مالی خود را انجام می‌دهند این فرایند توسط هیچ سازمان و نهادی کنترل نمی‌شود واین مردم هستند که کارها را انجام می‌دهند بیت کوین درواقع بانک های واسطه را حذف می‌کند و شما برای انتقال پول کافی است از کیف پول خود استفاده کنید و مقدارپول مورد نظر خود را از کیف پول خود به آدرس کیف پول فرد دریافت کننده ارسال کنید .

برای دیدن ادامه مقاله به سایت آتریا چین مراجع کنید.

لینک کوتاه مقاله : https://atriachain.com/vxgd

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

آتریا چین (atriachian) مرجعی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاک‌چین و رمزارز ها است. مجموعه ما از سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه سیستم‌های توزیع شده (Distributed system) و غیرمتمرکز (Decentralized) فعالیت میکند.