پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

نحوه بوت دوگانه ویندوز 10 و ویندوز 11

elahe4321n 1 سال پیش

بوت دوگانه چیست؟

بوت دوگانه یک‌راه کارآمد و مفید برای ارتقا به ویندوز 11 بدون حذف ویندوز 10 است. برای بوت شدن دوگانه به‌صورت قانونی بدون نقض شرایط خدمات Microsoft، به لایسنس و حساب جداگانه برای هر دو سیستم‌عامل ویندوز نیاز دارید.

در اینجا نحوه بوت دوگانه ویندوز 10 و 11 به‌طور هم‌زمان آورده شده است.

نحوه بوت دوگانه ویندوز 10 و 11

برای بوت دوگانه ویندوز 10 و 11، به چند چیز نیاز دارید. 
 

شما باید یک لایسنس معتبر ویندوز 10 و یک لایسنس معتبر ویندوز 11 داشته باشید. (هر لایسنس فقط یک‌بار قابل‌استفاده است).

 این احتمال وجود دارد که ویندوز 10 مجوز سازنده تجهیزات اصلی (OEM) را از لپ تاپ بگیرد و ویندوز 11 یک Product Key در هنگام راه‌اندازی درخواست کند. علاوه بر این، از آنجایی‌که ویندوز 11 اکنون استفاده از حساب مایکروسافت را به‌عنوان بخشی از تنظیمات در نسخه اصلی الزامی می‌کند، باید یک حساب مایکروسافت جداگانه برای هر دو سیستم‌عامل داشته باشید. البته شما می‌توانید از همان یکی استفاده کنید، اما حساب‌های جداگانه گزینه بهتری است. این به جلوگیری از سردرگمی با دانلودهای احتمالی برنامه و سایر مجوزهای برنامه مرتبط با حساب‌های شما کمک می‌کند. همیشه می‌توانید یک حساب دوم مایکروسافت به‌صورت رایگان ایجاد کنید، فقط ویندوز 11 را امتحان کنید، و سپس بعد از تنظیم موارد، آن را حذف کنید. مقایسه ویندوز 11 با ویندوز 10 را بخوانید.

مرحله 1: ویندوز 11 را دانلود کنید

دانلود ویندوز 11.jpg

برای شروع، باید ویندوز 11 را دانلود کنید. می‌توانید این کار را با رفتن به وب‌سایت مایکروسافت انجام دهید. گزینه Create Windows 11 Installation Media را انتخاب کرده و ابزار را دانلود کنید. آن را راه‌اندازی کنید و استفاده از گزینه‌های توصیه‌شده برای این لپ تاپ را انتخاب کنید. سپس، درایو فلش USB را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید. مطمئن شوید که درایو USB شما وصل است. درایو خود را از لیست انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید. رایانه یک درایو قابل بوت ویندوز 11 ایجاد می‌کند.

مرحله 2: برای پارتیشن بندی هارددیسک اصلی ویندوز 10 خود آماده شوید

پارتیشن‌بندی هارددیسک.jpg

برای پارتیشن بندی هارد ، باید به Disk Mangment در ویندوز 10 بروید. آن را جستجو کرده و با استفاده از منوی استارت بازکنید. گزینه‌ای که می‌خواهید، ایجاد و فرمت پارتیشن‌های هارددیسک خواهد بود. هنگامی‌که آن را پیدا کردید، آن را بازکنید و به دنبال درایو سیستم عامل (C) بگردید. باید بدانید که این درایو سیستم‌عامل شماست زیرا به‌صورت NTFS پارتیشن‌بندی شده است. روی درایو کلیک راست کرده و Shrink Volume را انتخاب کنید.

مرحله 3: حجم درایو ویندوز خود را کم کنید.
 

Shrink Volume .jpg

بعد از اینکه Shrink Volume را کلیک کردید، منتظر بمانید تا ویندوز از دیسک درخواست کند. سپس می‌توانید حجم درایو ویندوز را کنید.

به خاطر داشته باشید که 1 گیگابایت برابر با 1024 مگابایت است. بنابراین ویندوز 11 به حداقل 64000 مگابایت نیاز دارد. پیشنهاد می‌کنیم درایو خود را نزدیک به این مقدار کوچک کنید. در مثال ما، ما به 100000 مگابایت کوچک می‌شویم. Shrink را با دکمه Shrink بپذیرید.

مرحله 4: یک درایو جدید ایجاد کنید

یک درایو جدید ایجاد کنید.jpg


 

کاهش حجم درایو کمی طول می‌کشد و به نظر می‌رسد رایانه فریز شده است، اما نگران نباشید. هنگامی‌که یک فضای خاکستری‌ رنگ جدید را می‌بینید که Unallocated است، متوجه خواهید شد که کار تمام‌شده است. وقتی این را دیدید، روی فضای خالی کلیک راست کرده و New Simple Volume را انتخاب کنید.

برای ادامه کار تنظیم بوت دوگانه ویندوز ، روی Next کلیک کنید و یک نام برای درایو جدید به آن اختصاص دهید. شما همچنین می‌توانید درایو ویندوز 11 خود را نام‌گذاری کنید. همه‌چیز را همان‌طور که هست بگذارید و مطمئن شوید که مانند عکس در بالا به نظر می‌رسد، سپس روی Finish کلیک کنید.

مرحله 5: راه‌اندازی سریع (FAST BOOT) و رمزگذاری Bitlocker را خاموش‌کنید

راه‌اندازی سریع (FAST BOOT) و رمزگذاری Bitlocker را خاموش‌کنید.jpg


 

پس از ایجاد یک درایو جدید، باید هم Fast Startup و هم رمزگذاری Bitlocker در ویندوز 10 را خاموش‌کنید. این کار به شما امکان می‌دهد وارد بایوس لپ تاپ خود شوید و به لپتاپ اجازه می‌دهد بین دو سیستم‌عامل مختلف انتخاب کند.

برای انجام این کار، Power را در منوی استارت ویندوز 11 جستجو کنید و Power and Sleep Settings را انتخاب کنید. سپس، به Additional Power Settings بروید. گزینه " choose what the power button does" را انتخاب کنید. سپس، باید روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید و کادر Fast startup to off را از حالت انتخاب خارج کنید. با کلیک بر روی ذخیره، تغییرات را پایان دهید.

برای خاموش کرن Bitlocker، نیاز است Bitlocker را در منوی Start جستجو کنید و سپس Manage Bitlocker را انتخاب کنید. در Windows 10 Home، باید رمزگذاری دستگاه را خاموش‌ کنید.

مرحله 6: رایانه شخصی خود را از درایو Bootable ویندوز 11 بوت کنید

بوت دوگانه ویندوز.jpg

در مرحله بعد، باید لپ تاپ خود را از فلش قابل بوتی که ایجاد کرده‌اید، بوت کنید. معمولاً می‌توانید این کار را با فشار دادن کلید F12 روی لپ‌تاپ یا صفحه‌کلید پس از روشن کردن دستگاه و انتخاب نام درایو USB از لیست گزینه‌های موجود انجام دهید. روش‌های خاص بر اساس سازندگان لپ‌تاپ متفاوت است. دللایل بوت نشدن ویندوز 10 را مطالعه کنید.

مرحله 7: ویندوز 11 را نصب کنید

نصب ویندوز 11.jpg

پس از بوت شدن در نصب کننده ویندوز 11، روی Next کلیک کنید و سپس Install Now را بزنید. Setup شروع می‌شود و شما باید گزینه Custom را انتخاب کنید. پس از بررسی، پارتیشنی را که قبلاً اندازه و برچسب آن را به‌عنوان Windows 11 انتخاب کرده‌اید، انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید. سپس ویندوز نصب خواهد شد.

مرحله 8: بوت دوگانه !

بوت دوگانه.jpg

پس از اتمام نصب، ویندوز اکنون از شما می‌خواهد که یک سیستم‌عامل را انتخاب کنید. هر بار که می‌خواهید لپ تاپ خود را بوت کنید، ویندوز 10 یا ویندوز 11 را از لیست انتخاب کنید.

مطمئن شوید که ابتدا ویندوز 11 را با لایسنس جدید فعال کنید. این کار را با جستجوی Activation Settings و سپس Change Product Key انجام دهید. یک لایسنس جدید را وارد کنید تا ویندوز به‌جای حساب مایکروسافت شما به یک لایسنس جدا مرتبط شود.

و مطمئن شوید که Fast Startup را نیز غیرفعال کرده‌اید. کافی است Edit Power Plan را جستجو کنید و سپس Power Options را انتخاب کنید، همانطور که در مرحله 5 در ویندوز 10 انجام دادید. این کار تضمین می‌کند که نصب ویندوز 10 شما غیرفعال نمی شود. در غیر این صورت، ممکن است امکانات کاربری شما در نسخه‌ای که نصب می‌کنید، محدود باشد.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید