پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

طول محتوای متنی باید چقدر باشد؟

zeinab-hozouri 2 سال پیش

در هنگام تولید محتوای متنی همیشه این سؤال پیش می‌آید که طول محتوای متنی باید چقدر باشد؟ محتوای چند کلمه‌ای باید بنویسیم که مخاطب پسند باشد و بتواند کاربر را جذب کند؟ اصلاً از لحاظ سئو محتوای طولانی بهتر است یا کوتاه؟

خب نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد که بسیاری از افراد را سردرگم و مردد کرده است. ما در این مقاله می‌خواهیم با پرداختن به این مبحث سردرگمی شما را از بین ببریم و با هم ببینیم که محتوایی که تولید می‌کنید باید چند کلمه‌ای باشد.

آیا طول محتوای متنی در سئو سایت اثرگذار است؟

یکی از اصلی‌ترین مواردی که از دید گوگل دور نمی‌ماند و برای آن اهمیت ویژه‌ای قائل است، محتوا است. محتوایی که بر اساس اصول سئو باشد، به سؤال و خواست مخاطب پاسخ دهد و مدت زمان ماندگاری او را در سایت شما باید بالا ببرد، از نظر گوگل محتوایی ارزشمند به حساب می‌آید و به بهبود رتبه‌ی سایت شما می‌انجامد. پس می‌توان گفت یکی از بهترین ترفندها برای بهینه‌سازی سایت ایجاد محتوایی مفید، کاربرپسند و متمایز است.

در حقیقت هدف از سئو کردن سایت و محتوا این است که مخاطب‌های بیشتری را جذب کنید و در نتیجه ترافیک بیشتری را برای سایت خود به دست آورید که همین ترافیک بیشتر به سئو سایت هم کمک می‌کند و تا زمانی که این دو به روال درست خود پیش روند، این چرخه ادامه پیدا خواهد کرد.

یکی از ترفندهای سئو سایت لینک‌سازی خارجی و داخلی است. محتواهای طولانی از آن جهت که می‌توانند لینک‌سازی بیشتر، المان‌های تصویری زیادتر و ... داشته باشند، می‌توانند به بهبود سئو سایت کمک کند. پس بله طول محتوای متنی در سئو سایت اثرگذار است.

از طرفی باید خاطر نشان کرد که نوشتن محتوای طولانی در صورتی که نیازی به آن نباشد، می‌تواند تأثیر منفی بر سئو داشته باشد. زیرا طولانی کردن بی مورد متن آن هم به صورت غیر طبیعی هیچ جنبه‌ی جذابی برای کاربر نداشته و او را از ماندن در سایت شما منصرف می‌کند.

گوگل محتوای طولانی را دوست دارد یا کوتاه؟

 حقیقت این است که تعداد کلمات محتوا برای گوگل اهمیتی ندارد. آنچه که گوگل به آن توجه می‌کند کارآیی محتوا است. ولی همانطور که گفتیم محتواهای طولانی قابلیت‌های بیشتری برای جلب توجه گوگل دارند اما اگر از قابلیت‌های موجود در این نوع محتواها بهره نبرید، پس نوشتن مطلبی 2000 کلمه‌ای هیچ فرقی با یک مطلب 700 کلمه‌ای ندارد.

به هر صورت طبق نتایجی که بررسی‌های مختلف نشان داده است، محتواهای طولانی‌تر رتبه‌های بالاتری را در گوگل دارند چرا که این محتواها به طور معمول تعامل بیشتری با مخاطب دارند، بک لینک‌های بیشتری دارند و در نتیجه گردش در سایت مخاطب بیشتر شده و اثرات طولانی آن‌ها ماندگارتر است. طبق همین تحقیقات محتوای طولانی کلیک بیشتری داشته، میزان به اشتراک‌گذاری بیشتری داشته، نرخ پرش کمتری داشته و در نهایت اثر بهتری بر سئو دارد. با این وجود محتواهای کوتاهی هم در بین رتبه اولی‌های گوگل دیده می‌شوند.

محتوای چند کلمه‌ای بنویسیم؟

خب تا اینجای مقاله در  مورد تفاوت محتواهای بلند و کوتاه و اثر آن‌ها بر سئو صحبت کردیم اما واقعاً مقاله باید چند کلمه باشد؟ بر اساس تحقیقاتی که توسط سایت‌هایی مثل Moz، Backlinko و ... صورت گرفته است، بهترین رتبه‌ها معمولاً متعلق به محتواهایی است که طول آن‌ها 1800 تا 2500 کلمه است.

توصیه می‌شود که طول مطلب از 600 یا 500 کلمه کمتر نباشد چرا که به احتمال زیاد کاربر و گوگل آن را نادیده می‌گیرد. البته کلمات کلیدی محتوا هم می‌تواند بر طول آن اثرگذار باشد. هر قدر موضوعی که در مورد آن محتوا تولید می‌کنید پر رقابت‌تر باشد یعنی کلمات کلیدی‌ای که در آن به کار می‌رود پر رقابت‌تر باشد باید که محتوای طولانی‌تر و جامع‌تری برای آن داشته باشید زیرا محتواهای کوتاه و عمومی بسیاری در دسترس کاربر است. پس محتوایتان نه تنها طولانی که باید یونیک باشد و از جنبه‌ای به مسئله بپردازید که دیگر رقیبانتان آن را نادیده گرفته یا از آن غافل شده‌اند. در حالی که برای موضوعات کم رقابت‌تر تولید محتوای کوتاهتر هم می‌تواند مفید باشد.

نکته‌ی دیگری که در انتخاب طول محتوای متنی مناسب به شما کمک می‌کند، عنوان محتوا است. برای مثال اگر کاربری عبارت «دیجیتال مارکتینگ چیست؟» را سرچ کرد، به این معناست که به دنبال محتوایی جامع در مورد این مبحث است اما برای عنوان «ابزارهای دیجیتال مارکتینگ»، بهتر است محتوایی دقیق‌تر و کوتاهتر تولید شود چرا که نیاز به تعاریف اولیه دیجیتال مارکتینگ و غیره نیست.

در واقع برای مخاطبی که به دنبال محتوای تخصصی و جامع می‌گردد، باید تولید محتوایی بلند و حرفه‌ای داشته باشید اما برای مخاطبی که به دنبال جوابی کوتاه و سریع برای سؤالات خود است، دیگر محتوای بلند جوابگو نیست و برای این مخاطب باید محتوایی کوتاه و کاربردی ایجاد کنید. این یعنی سئو کردن محتوا که به ارتقاء رتبه‌ی شما کمک می‌کند.

اول از همه به آنچه انجام می‌دهید آگاه باشید، در مرحله‌ی بعد مخاطب‌های خود را بشناسید، ببینید جستجوی مخاطب‌ها به چه صورتی است و کدام محتواها در آن زمینه برای مخاطب محبوب‌تر است. گاهی لازم است دست به تولید محتواهای کوتاه بزنید و گاهی هم باید اقدام به تولید محتواهای طولانی کنید.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید