پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

فواید کاربرد URL shortener و تآثیر آن بر سئو سایت

zeinab-hozouri 2 سال پیش

قطعاً شما هم در اشتراک‌گذاری بعضی از سایت‌ها با آدرس‌های اینترنتی طولانی مواجه شده‌اید، آدرس‌هایی که حاوی اعداد و حروف به هم ریخته هستند. در مقابل لینک‌هایی هم دیده‌اید که آدرس کوتاهی دارند. اینکه چرا برخی از لینک‌ها طولانی هستند و برخی کوتاه معقوله‌ای است که بحث ما نیست اما اینکه چه فرقی بین این‌ها وجود دارد، و آیا این مسئله تأثیری بر سئو دارد، موضوع مقاله‌ی امروز من است.

کوتاه کننده لینک چیست؟

به طور معمول بسیاری از لینک‌ها ترکیبی از حروف و اعداد به هم ریخته و بی نظم هستند. اما سرویس‌هایی وجود دارند که با قرار دادن لینک طولانی در آن‌ها می‌توانید لینک‌های کوتاه ایجاد کنید. به این سرویس‌ها، کوتاه کننده لینک یا URL shortener می‌گویند.

کوتاه کننده لینک چه فایده‌ای دارد؟

یکی از مهمترین فواید لینک‌های کوتاه به اشتراک‌گذاری آسان آن‌ها است. بارها پیش آمده که سایتی مطالب مفیدی داشته و می‌خواستیم آن را گوشه‌ای از ذهن داشته باشیم یا یادداشت کنیم تا دوباره به آن سر بزنیم یا آن را برای شخص دیگری ارسال کنیم اما به دلیل طولانی بودن URLامکان به خاطر سپردن آن وجود نداشته یا در ارسال و به اشتراک‌گذاری آن به مشکل خورده‌ایم.

همین موضوع به ظاهر ساده قابلیت این را دارد که تعداد کلیک و بازدید سایت شما را حتی با وجود محتواهای عالی کم کند. برای اجتناب از چنین مسئله‌ای تنها راهکار کوتاه کردن لینک است. چطور؟

سرویس‌های کوتاه کننده‌ی لینک این کار را برای شما انجام می‌دهند. بسیاری از این سرویس‌ها امکان بررسی تعداد کلیک هم برای شما فراهم می‌کنند. در اینصورت می‌توانید بررسی کنید که کدام لینک کوتاه شده‌ی شما کلیک بیشتری داشته و کاربر پسندتر بوده و از همان لینک استفاده کنید.

چرا باید لینک را کوتاه کنیم؟

به اشتراک گذاشتن لینک‌ها مهمترین دلیل برای کوتاه کردن آن‌ها است. تصور کنید می‌خواهید آدرس لینک را برای کسی بخوانید، قصد دارید لینک صفحه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید یا آن را بر روی کارت ویزیت خود چاپ کنید. اینجاست که متوجه اهمیت داشتن لینک کوتاه می‌شوید.

کوتاه کردن لینک و ارتباط آن با سئو

کوتاه کردن لینک ترافیک بیشتری را به سایت شما سرازیر می‌کند. یکی دیگر از مزیت‌هایی که بعضی سرویس‌های کوتاه کننده لینک در اختیار شما می‌گذارند، سفارشی سازی URL است. این امکان به ویژه در زمان برگزاری کمپین‌های مختلف بسیار مفید است. البته که آدرسی که مد نظر دارید باید آزاد باشد یعنی کسی قبلاً آن را انتخاب نکرده باشد.

از دیگر ویژگی‌های کاربردی این خدمات این است که ترافیک بازدید کننده‌ها از روی این سایت‌ها عبور می‌کند و می‌توانید با استفاده از این آمار میزان کلیک آن‌ها را ببینید و گزینه‌های بهتر و پر کلیک‌تر را انتخاب کنید و از این طریق به سئو سایت خخود هم کمک کرده‌اید.

سرویس‌های کوتاه کننده لینک

وب سایت‌های خارجی و داخلی زیادی وجود دارند که خدمات کوتاه کردن و سفارشی کردن لینک را ارئه می‌کنند که در زیر به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

بیتلی

bitly.com از پرطرفدارترین وب سایت‌های کوتاه کننده لینک است که با وارد شدن به این وب سایت و قرار دادن لینک در باکس ارائه شده، در عرض چند ثانیه لینک کوتاه شده خود را دریافت می‌کنید. این سرویس نه تنها لینک کوتاه شده به شما تحویل می‌دهد بلکه خدماتی چون امکان سفارشی سازی و ساخت لینک با نام برند، نرخ کلیک لینک، تاریخچه‌ی آن، موقعیت جغرافیایی افرادی که بر روی آن لینک کلیک کرده‌اند را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

البته امکانات ذکر شده در نسخه‌ی رایگان وجود ندارند و برای استفاده از همه‌ی آن‌ها باید از نسخه‌ی پولی آن استفاده کرد. این وب سایت به شما اجازه ساخت 1000 لینک را به صورت رایگان در ماه برای کاربران فراهم می‌کند.

is.gd

سرویس is.gd یکی دیگر از سرویس‌های محبوب در این حوزه است. از ویژگی‌های قابل توجه این وب سایت می‌توان به ارائه QR code اشاره کرد. این وب سایت امکان بررسی کلیک‌ها و سفارشی سازی لینک را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

تاینی URL

tinyURL یکی دیگر از سرویس‌های کوتاه کننده لینک است که خدمات خود حتی سفارشی سازی لینک را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. لینک‌هایی که از طریق این وب سایت ایجاد می‌شوند، بدون تاریخ انقضا و همیشگی هستند اما از معایب آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که امکان بررسی آمار کلیک در این وب سایت وجود ندارد.

t.co

این سرویس یکی از امکانات خودکار داخلی در شبکه‌ی اجتماعی توییتر است. هر لینکی که به آن بدهید چه کوتاه باشد، چه بلند به 23 کاراکتر تبدیل می‌شود. مهمترین مزیت استفاد از این سرویس تأمین امنیت حسابتان توسط توییتر است اما در این سرویس امکان آنالیز لینک وجود ندارد.

ouo.io

این سرویس یکی دیگر از سرویس‌های کوتاه کننده لینک است که علاوه بر ارائه خدمات به شما امکان درآمدزایی هم می‌دهد. درآمدزایی شما به این صورت است که هنگام کلینک بر روی لینک کوتاه شده، ویدئوی تبلیغاتی کوتاهی برای کاربر پخش می‌شود و به ازای هر کلیک و مشاهده‌ی آن مبلغی به حساب شما واریز خواهد شد.

yun.ir

این سرویس رایگان، بدون تاریخ انقضا و تبلیغات است و امکانات ویژه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از جمله این امکانات: قابلیت ایجاد لیستی از لینک‌ها، تنظیم کلمه‌ی عبور، تاریخ شروع و تاریخ انقضای لینک است. همچنین این سرویس گزارش کاملی از آمار بازدیدها به شما ارائه می‌کند و می‌توانید گزارش‌ها را بر حسب فیلترهای مختلفی چون کشور، تاریخ، ساعت بازید، دستگاه کاربر و ... تهیه کنید.

b2n.ir

به علت وجود تحریم‌ها ممکن است دسترسی به برخی از سرویس‌های خارجی ممکن نباشد. b2n.ir یکی از سرویس‌های کوتاه کننده لینک ایرانی است که رایگان بوده و امکان سفارشی سازی و تحلیل لینک را هم دارد.

ltgo.ir

ltgo هم نام آشنای دیگری در بین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است که امکانات بسیاری از جمله سفارشی سازی لینک، گزارش‌گیری بازدیدها بر اساس فیلترهای مختلف و ... را در اختیار شما قرار می‌دهد. 

p.link

سرویس کوتاه کننده لینک p.link هم یکی دیگر از سرویس‌های ایرانی است که امکاناتی چون مدیریت لینک‌ها، مشاهده آمار بازدیدها، اپلیکیشن کوتاه کننده لینک اندروید، ربات کوتاه کننده لینک تلگرام را دارا است.

 

بسیاری دیگر سرویس‌های کوتاه کننده لینک وجود دارد که خدماتی مشابه ارائه می‌کنند. به همین دلیل از توضیح آن‌ها می‌گذریم و به نام بردن آن‌ها اکتفا می‌کنیم: bit.do ، shorl.com ، v.ht ، ow.ly ، sniply ،  adf.ly و cutt.ly.

استفاده از لینک‌های کوتاه مزیت‌های قابل توجهی برای کسب و کار و برند شما خواهد داشت. افزایش ترافیک بالا، جذب تبلیغ، درآمدزایی، امکان تحلیل کیلک‌ها و بهینه‌سازی سایت همگی از این مزیت‌ها هستند که اهمیت استفاده از این سرویس‌ها را برایمان روشن می‌کند.

1 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید
Mohamad 2 سال پیش

ممنون از مطلب جالبی که قرار دادین. یه سوال داشتم. وقتی از سرویس های کوتاه کننده لینک مثل مواردی که شما ذکر کردین استفاده می کنید لینک کوتاهی برای شما ساخته می شه که آدرس اون به خود سایت کوتاه کننده لینک اشاره می کنه. مثلا اگه لینک همین نوشته شما که در اینجا (پیکسلر) قرار دادین رو توی مثلا سرویس بیتلی قرار بدیم و لینک رو کوتاه کنین، آدرسی به صورت bitly.com/vnfds زیر ایجاد میشه و شما می تونین از این لینک جدید استفاده کنید. به عبارتی شما در شبکه های اجتماعی و یا هر سایت دیگه که این لینک کوتاه شده رو قرار بدین از نظر سئو به نفع بیتلی هستش تا سایت خودتون چون شما لینک بیتلی رو قرار دادین. نظر شما در این مورد چیه؟