پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

ارز مینا MINA چیست؟

Zoomarz 1 سال پیش

ارز مینا MINA چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با یکی از ارزهای دیجیتال به نام ارز مینا MINA با شما عزیزان گفتگو کنیم. در ابتدا بهتر است تا با پروتکل ارائه دهنده این رمز ارز یعنی پروتکل مینا Mina Protocol آشنا شوید. پروتکل مینا یکی از اولین پروژه ها، با بلاکچینی سبک و اندازه ثابت می باشد که توکن خود را با نام مینا MINA ارائه داده است.

ارز دیجیتال مینا در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله در رتبه 90 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. این رمز ارز در عرضه اولیه کوین توانست با استقبال خوبی روبرو شود. در ادامه به بررسی پروتکل ارائه دهنده ارز دیجیتال مینا، نحوه خرید، فروش، ذخیره سازی و آینده آن خواهیم پرداخت. در صورتی که قصد سرمایه گذاری در بستر این ارز دیجیتال را دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

همچنین شما میتوانید برای مطالعه ی بیشتر درباره ی کیف پول های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال مینا کلیک کنید

ارز مینا MINA چیست؟

[caption id="attachment_47560" align="aligncenter" width="780"]

ارز مینا MINA چیست؟

 ارز مینا MINA چیست؟[/caption]

رمز ارز مینا MINA توسط پروتکل مینا ارائه شده است. پروتکل مینا اولین پروتکل ارز رمزنگاری شده با بلاکچینی فشرده است. در این پروتکل از قدرت محاسباتی سنگین استفاده نمی شود، در واقع از راه حل ZK-Snarks استفاده می نمایند.

در پروتکل مینا سازندگان بلاک به عنوان پاداش، ارز دیجیتال مینا دریافت می کنند. همچنین در این پروتکل کسانی که توکن مینا را استیک می کنند، می توانند پاداش دریافت نمایند. جالب است که بدانید که هر کوین مینا قابل تقسیم به 1 میلیارد واحد کوچکتر با نام نانومینا Nanomina می باشد.

در ساختار پروتکل ارز دیجیتال مینا از الگوریتمی با نام Ouroboros PoS استفاده می شود و این دقیقا همان الگوریتمی می باشد که رمز ارز کاردانو از آن استفاده می نماید. در این الگوریتم کاربران با توجه به تعداد توکن هایی که استیک کرده اند برای ایجاد بلاک انتخاب می شوند. یا به عبارت دیگر می توان گفت رقابتی برای ساخت بلاک وجود ندارد.

معرفی پروتکل مینا Mina Protocol

[caption id="attachment_47561" align="aligncenter" width="780"]

معرفی پروتکل مینا Mina Protocol

 معرفی پروتکل مینا Mina Protocol[/caption]

 با محبوبیت فناوری بلاکچین، تعداد تراکنش های ذخیره شده در اکثر پلتفرم ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به عنوان مثال، ظرفیت بلاکچین اتریوم در آپریل سال 2016 کمی بیش از 5 گیگابایت بود، اما تا آپریل 2021 به بیش از 220 گیگابایت افزایش یافت. در طول این پنج سال، میلیون ها تراکنش در بلاکچین پخش شد.

از آنجا که بلاکچین ها دفتر کل غیرمتمرکز تراکنش ها هستند، اجرای یک نود که کل تاریخچه بلاکچین را ذخیره می کند با رشد بلاکچین نیاز به قدرت محاسباتی و انرژی بیشتری دارد. بسیاری معتقدند این مساله بلاکچین را به خطر متمرکز شدن نیز نزدیک می کند. زیرا کسانی که دارای بشترین قدرت محاسباتی هستند در مدیریت اندازه زنجیره کارآمدتر هستند.

در پاسخ به این مساله توسعه دهندگان پروتکل مینا از یک روش رمزنگاری با نام ZK-Snarks برای ایجاد یک بلاکچین استفاده کردند که نیازی به ثبت تاریخچه هر تراکنش ندارد. پروتکل مینا معتقد است که اگر کاربران بیشتری بتوانند نودها را اجرا کرده و تراکنش ها را تایید کنند، نودهای بیشتری ایجاد می شود که از عدم تمرکز و امنیت بیشتر شبکه استفاده می کند.

پروتکل مینا به عنوان یک پروتکل فشرده یا Succinct تعریف می شود. زیرا این پروتکل دارای بلاکچینی کوچک و مختصر می باشد. در واقع پروتکل مینا پیاده سازی برنامه های غیرمتمرکز DApps را با کاهش حجم محاسبات به حداقل می رساند. حجم پروتکل مینا برابر با 22 کیلوبایت می باشد که در مقایسه با بلاکچین بیت کوین بسیار کوچک تر می باشد.

بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال مینا MINA

[caption id="attachment_47562" align="aligncenter" width="780"]

بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال مینا MINA

 بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال مینا MINA[/caption]

پروتکل مینا در سال 2017 تاسیس شد. از جمله بنیانگذاران این پروتکل ایوان شاپیرو Evan Shapiro می باشد. این فرد دارای لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه Carnegie Mellon است. وی همچنین به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت موزیلا فعالیت کرده است.

از دیگر اعضای تیم پروتکل مینا Sean Inggs است که مدیر صندوق های سرمایه گذاری بین المللی و مشاور حقوقی شرکت می باشد. این فرد به عنوان مدیر در چندین شرکت نیز فعالیت کرده است. یکی دیگر از افراد توسعه دهنده پروتکل مینا، Jill Carlson است که در تعداد زیادی از شرکت های بلاکچینی به عنوان مشاور فعالیت نموده است.

Josh Cincinnati و Tess Rinearson از دیگر افراد تیم توسعه دهنده پروتکل مینا می باشند.

عملکرد پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟

کلید پروتکل مینا ZK-SNARKS است. یکی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده محبوب که از ZK-SNARK استفاده می کند، ارز زی کش است. در مورد پروتکل مینا، استفاده از ZK-SNARK به این معناست که پروتکل مجور نیست تراکنش را با هر بلاک ایجاد شده تایید کند.

پروتکل مینا ادعا می کند که اجرای ZK-SNARK آنها منابع مورد نیاز برای پردازش و ثبت معاملات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. برای ارسال و دریافت تراکنش در پروتکل مینا، هر شرکت کننده ملزم به اجرای یک نود است. علاوه بر این، پروتکل مینا نیاز به دو نود تخصصی در پروتکل دارد تا به طور موثر اجرا شود:

 1. تولیدکنندگان بلاک: در واقع سازندگان یا تولیدکنندگان بلاک انتخاب می کنند که کدام تراکنش ها در بلاک بعدی لحاظ شوند. به این ترتیب، آنها مانند ماینر یا اعتبارسنج بلاکچین ها هستند.
 2. اسنارکرها Snarkers: این نودها قدرت محاسباتی را برای فشرده سازی داده های پروتکل و تولید تراکنش ها اختصاص می دهند.

بررسی ساختار پروتکل مینا Mina Protocol

[caption id="attachment_47564" align="aligncenter" width="780"]

بررسی ساختار پروتکل مینا Mina Protocol

 بررسی ساختار پروتکل مینا Mina Protocol[/caption]

 در پروتکل مینا کاربران می توانند سه نقش عمده را بر عهده بگیرند. این نقش ها شامل تاییدکننده Verifiers، سازندگان بلاک Block Producers و اسنارکرها Snarkers هستند.

 1. تاییدکنندگان با دارا بودن zk-SNARKS به بلاکچین مینا امنیت می بخشند. آنها اطلاعات اجماع را اعتبار سنجی می کنند.
 2. سازندگان بلاک در پروتکل مینا مانند ماینرهای بیت کوین عمل می کنند. آنها بلاک های حاوی تراکنش ایجاد می کنند و از پاداش های بلاک، توکن مینا دریافت می کنند. مینا فقط وضعیت فعلی بلاکچین را ذخیره می کند و این وضعیت را برای تاییدکنندگان ارسال می کنند.
 3. اسنارکرها یا اثبات کنندگان وظیفه دارند تا ZK-SNARK به کار رفته در تایید تراکنش را تولید کنند. به همین دلیل سازندگان بلاک از پاداشی که بابت افزودن بلاک های جدید به دست می آورند باید مقداری را به اسنارکرها بپردازند. اسناکرها نیز برای دریافت پاداش باید پیشنهادات خود را ارسال نمایند.

معرفی ویژگی های پروتکل مینا Mina Protocol

[caption id="attachment_47572" align="aligncenter" width="780"]

معرفی ویژگی های پروتکل مینا Mina Protocol

 معرفی ویژگی های پروتکل مینا Mina Protocol[/caption]

به طور کلی پروتکل مینا راه حل هایی را برای حل مشکلات موجود در شبکه های بلاکچین ارائه می دهد. در ادامه به معرفی چند نمونه از ویژگی های پروتکل مینا خواهیم پرداخت.

 1. 1در پشت پروتکل مینا ایده های بسیار منحصر به فردی نهفته است و بسیاری از مشکلات موجود در بلاکچین های جدید را حل می نماید.
 2. پروتکل مینا سبک می باشد و به دستگاه هایی که از قدرت محاسباتی متوسط برخوردارند اجازه اجرای نودهای کامل را می دهد.
 3. حمایت چندین صندوق مالی سطح بالا از پروتکل مینا از دیگر ویژگی های ان به شمار می رود.
 4. افراد می توانند در پروتکل مینا به عنوان تایید کننده، تولید کننده بلاک و اسنارکر فعالیت نمایند.
 5. دسترسی آسان به دلار دیجیتالی به توسعه دهندگان با استفاده از توکن مینا

بررسی اهداف پروتکل مینا Mina Protocol

[caption id="attachment_47565" align="aligncenter" width="780"]

بررسی اهداف پروتکل مینا Mina Protocol

 بررسی اهداف پروتکل مینا Mina Protocol[/caption]

در پروتکل مینا توسعه دهندگان آن قصد دارند تا شبکه ای را بسازند که کاربران بتوانند به صورت مستقیم با استفاده از مرورگرهای گوشی و سیستم های خود به سیستم های پرداخت دسترسی داشته باشند. و این کار بدون مجوز صورت گیرد.

از دیگر اهداف این پروتکل این می باشد که صرافی های غیرمتمرکز و پروتکل های دیفای با کمترین هزینه در اختیار کاربران باشند و خدماتی را به کاربران ارائه دهند. پروتکل مینا قصد دارد که سیستم های پرداخت سنتی کارآمد را راه اندازی کند.

انجام تراکنش ها در پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟

[caption id="attachment_47566" align="aligncenter" width="780"]

انجام تراکنش ها در پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟

 انجام تراکنش ها در پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟[/caption]

در این قسمت از مقاله به نحوه انجام تراکنش ها در بلاکچین مینا خواهیم پرداخت. بیایید نگاهی دقیق تر به دوره ای که یک تراکنش طی می کند، قبل از ثبت دائمی در بلاکچین مینا بیندازیم:

 1. این فرآیند با شروع یک تراکنش توسط کاربر شروع می شود و پس از آن معامله به ممپول، می رود. ممپول استخری شامل تراکنش های تایید نشده است.
 2. در مرحله بعد اسنارکرها ساخت SNARKS را به عهده می گیرند. این روند با انتخاب یک سازنده بلاک برای انجام تراکنش ها در یک بلاک انجام می شود.
 3. سپس سازندگان بلاک طبق قوانین موجود در مکانیسم اجماع، اسنارک را انتخاب می کنند.
 4. در مرحله بعد زمان آن است که SNARKS را در یک بلاک قرار دهید، سپس بلاک را به زنجیره اضافه کرده و شبکه را به روز کنید.
 5. سپس سازندگان بلاک zk-SNARKS پروتکل را ارتقا می دهد.
 6. در نهایت بلاک جدید به طور تغییر ناپذیری بخشی از زنجیره می شود.

معرفی اسنپس Snapps در پروتکل مینا

[caption id="attachment_47573" align="aligncenter" width="780"]

معرفی اسنپس Snapps در پروتکل مینا

 معرفی اسنپس Snapps در پروتکل مینا[/caption]

اگر بخواهیم به صورت خلاصه Snapps را برای شما تعریف کنیم، می توان گفت اسنپ ها برنامه های غیرمتمرکزی هستند که مشکلات موجود در بلاکچین اتریوم را حل می نماید. این مشکلات شامل کارمزدهای بالای معاملات و ازدحام شبکه می باشد.

در واقع اسنپس برنامه هایی هستند که دارای اسنارک Snark هستند و دارای ویژگی های زیر می باشند:

 1. مقیاس پذیری: اسنپس به بررسی و تایید صحت داده ها می پردازند. به علاوه پردازش های سنگین و یا پردازش هایی که از هزینه بالایی برخوردار می باشند، در خارج از زنجیره انجام می شوند.
 2. حریم خصوصی: اسنپس تایید و بررسی داده ها بدون اینکه هویت کاربران را افشا نمایند، تایید می کنند.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مینا MINA

در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال مینا MINA برابر با 4.12 دلار آمریکا است و حجم معاملات این رمز ارز در 24 ساعت برابر با 57،561،746 دلار می باشد. رمز ارز مینا در 24 ساعت گذشته 3.54 درصد افزایش قیمت داشته است.

ارز دیجیتال MINA در حال حاضر رتبه 90 را در بازار رمز ارزها به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است که این ارز دیجیتال در تاریخ 14 سپتامبر 2021 به بالاترین قیمت خود یا ATH رسیده است. در ادامه مطالب شما می توانید روند قیمت این ارز دیجیتال را مشاهده نمایید:

[caption id="attachment_47656" align="aligncenter" width="940"]

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مینا MINA

 بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مینا MINA[/caption]

خرید ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

[caption id="attachment_47567" align="aligncenter" width="780"]

خرید ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

 خرید ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟[/caption]

در صورتی که قصد خرید ارز دیجیتال مینا MINA را دارید، در ابتدا در یکی از صرافی های پشتیبان کننده این رمز ارز ثبت نام و احراز هویت نمایید. شما می توانید لیست کاملی از صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA را در سایت کوین مارکت کپ و در قسمت Market مشاهده نمایید.

کاربران ایرانی به دلیل تحریمات موجود می توانند در ابتدا یکی از استیبل کوین ها همانند تتر را خریداری نموده سپس آن را در صرافی هایی که در ادامه به شما معرفی می نماییم، به رمز ارز مینا MINA تبدیل کنند. صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA عبارتند از:

 1. صرافی Binance
 2. صرافی OKEx
 3. صرافی ZT
 4. صرافی HitBTC
 5. صرافی Kraken

فروش ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

[caption id="attachment_47568" align="aligncenter" width="780"]

فروش ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

 فروش ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟[/caption]

برای فروش رمز ارز مینا MINA همانند خرید آن می توانید از صرافی هایی که در قسمت قبلی مقاله معرفی نمودیم، استفاده کنید. بهتر است که صرافی را انتخاب نمایید که از حجم معاملاتی بالایی برخوردار باشد.

همچنین قبل از ثبت نام در صرافی و انجام عملیات فروش، امنیت آن را نیز بررسی کنید. تا بتوانید با خیال راحت رمز ارزهای خود را به فروش برسانید. به طور کلی برخوردار بودن از امنیت بالا می تواند یک پلتفرم مناسب برای مبادله ی ارزهای دیجیتال ارائه دهد.

 

کلام پایانی درباره ی ارز مینا MINA چیست؟

با خواندن این مقاله می توانید با ارز دیجیتال مینا MINA و پروتکل ارائه دهنده آن به طور کامل آشنا شوید. در پروتکل مینا Mina Protocol از ZK-SNARKS استفاده می شود. در این پروتکل سازندگان بلاک به عنوان پاداش، رمز ارز مینا MINA دریافت می کنند.

همچنین پروتکل مینا را به عنوان یک پروتکل فشرده یا Succinct معرفی می کنند. حجم پروتکل مینا برابر با 22 کیلوبایت می باشد که در مقایسه با بلاکچین بیت کوین بسیار کوچکتر است. در این پروتکل سه نقش عمده تایید کننده، سازنده بلاک و اسنارکرها وجود دارد.

کاربران می توانند ارز دیجیتال مینا MINA را از صرافی هایی همچون بایننس، اوکی اکسچنج، کراکن و ... خریداری نمایند. و پس از خریداری در کیف پول هایی مثل لجر نانو اس، کلوریو و سیف پل ذخیره کنند. امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در ارتباط با ارز دیجیتال مینا MINA را دریافت نموده باشید.

از اینکه تا پایان مقاله "ارز مینا MINA چیست؟" همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

منبع : زوم ارز

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

زوم ارز پایگاه جامع اطلاع رسانی و آموزشی- تحلیلی در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین است .این مجموعه با همکاری تیم متخصص می کوشد که در جهت اعتلای دانش فعالین این حوزه گام بردارد و نقش بسزایی را در افزایش کاربرد این تکنولوژی در ایران ایفا نماید.