پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

پروژه های متاورس چی هستند؟

hosienzade45 2 سال پیش

متاورس چیست ؟

«متاورس» (Metaverse) به معنی دنیایی فراتر از دنیای واقعی موجود است که در آن، بسیاری از محدودیت‌های موجود در دنیای واقعی رفع شده است. متاورس با استفاده از علوم و تکنولوژی‌های جدید مانند «واقعیت افزوده»، «واقعیت مجازی»، «هوش مصنوعی» و «بلاک چین» دنیای مجازی ارائه می‌کند که در آن افراد می‌توانند به صورت آواتارهای سه‌بعدی حضور پیدا کرده و فعالیت‌های مختلفی به همراه دوستان خود انجام دهند. دنیای متاورس، تلفیقی از دنیای واقعی و تخیلی است که با استفاده از سنسورها و هدست‌های مختلف، حس واقعیِ بودن در یک مکان خیالی و تجربه‌های واقعی را به کاربران می‌دهد.

در پروژه های ارز دیجیتال متاورس سه ویژگی اصلی وجود دارد که آن‌ها را از فضای مجازی موجود در شبکه‌های اجتماعی متفاوت می‌کند. ویژگی اول یعنی «اندرس هاوزر» (Presence) به این معنی است که وقتی افراد در فضای متاورس فعالیت می‌کنند باید احساس بودن در فضای ایجاد شده در متاورس را داشته باشند و بتوانند اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد را لمس کنند. ویژگی دوم متاورس، ویژگی حیاتی «تعامل‌پذیری» (interoperability) است. این ویژگی بیانگر این است که دنیاهای مختلف ساخته شده در متاورس باید با یکدیگر تعامل داشته باشند تا افراد بتوانند با استفاده از کمترین امکانات و هزینه، بیشترین بهره را از امکانات دنیای مجازی ببرند.

سومین ویژگی پروژه‌های ارز دیجیتال متاورس «استانداردسازی» (Standardization) است که هدف آن، ایجاد استانداردهایی برای ساخت تجهیزات و برنامه‌ها است تا ویژگی تعامل‌پذیری بین اجزای مختلف موجود در دنیای متاورس فراهم شود. بدون وجود استانداردهای مشخص، توسعه متاورس امکان‌پذیر نخواهد بود.
پروژه های ارز دیجیتال متاورس

ارز دیجیتال متاورس دیسنترالند

پروژه ارز دیجیتال متاورس «دیسنترالند» (Decentraland) رتبه اول پروژه های متاورس را از نظر ارزش بازار در اختیار دارد. دیسنترالند، یک پلتفرم واقعیت مجازی است که بر بستر اتریوم ساخته شده است و کاربران می‌توانند در آن ابزارها و محتواهای گوناگون را خلق کنند یا از خرید و فروش آن‌ها به کسب درآمد بپردازند. این بازی مبتنی بر داشتن زمین در فضای بازی است و مالکیت زمین‌ها به طور کامل در اختیار بازیگران است و در بلاک چین شبکه نگهداری و ذخیره می‌شود.

ارز دیجیتال متاورس اکسی اینفینیتی

«اکسی اینفینیتی» (Axie infinity) یک بلاک چین مبتنی بر پروتکل‌های شبکه اتریوم است که در سال 2018 تاسیس شد. این بازی، مشابه بازی معروف واقعیت افزوده «پوکمون» است و در آن کاربران به تربیت موجوداتی به نام «اکسی» می‌پردازند تا از آن‌ها برای رقابت با سایر «اکسی‌ها» استفاده کنند. پرورش اکسی‌ها به صرف زمان زیادی نیاز دارد. بنابراین، در صورتی که شما حوصله و وقت لازم برای پرورش آن‌ها را ندارید می‌توانید یک اکسی پرورش یافته از بازار توکن‌های NFT این بازی خریداری کنید.

ارز دیجیتال متاورس سندباکس

پروژه ارز دیجیتال «سندباکس» (Sandbox) از جمله پروژه‌هایی است که با تغییر نام «فیسبوک» به «متا» توانست رشد زیادی را در مدت زمان کم تجربه کند. قیمت این ارز دیجیتال در طی یک ماه  از 1/5 دلار به بیش از 8 دلار رسید و هم‌چنان نیز بسیاری از افراد به رشد قیمتی آن امیدوار هستند.  سندباکس یک دنیای مجازی است که در آن افراد می‌توانند بازی کنند، مالک زمین باشند یا با ساخت ابزارهای مختلف، آن‌ها را به دیگران بفروشند.

ارز دیجیتال متاورس انجین

پروژه ارز دیجیتال متاورس «انجین» (Enjin) یک بستر نرم‌افزاری است که به توسعه‌دهندگان امکان تولید و مدیریت کالاهای مجازی را در بلاک چین اتریوم ارائه می‌کند. این پروژه با مدیریت ساخت، نگهداری و انتقال آیتم‌های بازی با استفاده از فناوری بلاک چین، هزینه ایجاد این آیتم‌ها را کاهش می‌دهد و از کلاهبرداری‌هایی که در انتقال کالاهای درون بازی و کلکسیون‌های موجود رخ می‌دهد جلوگیری می‌کند.

ارز دیجیتال متاورس استار اطلس

«استار اطلس» (Star Atlas) یک بازی آنلاین گروهی است که در یک دنیای متاورس اتفاق می‌افتد. این بازی بر روی «Unreal Engine 5» – یکی از بهترین ابزارها برای توسعه بازی‌های رایانه‌ای، بصری‌سازی خودکار، تولید محتوای فیلم و شبیه‌سازی و پخش آنلاین – ساخته شده است که امکان ارائه محیط‌های با کیفیت سینمایی لحظه‌ای در بازی را فراهم می‌کند. استار اطلس در یک محیط علمی-تخیلی و آینده‌نگر در سال 2620 اتفاق می‌افتد که در آن سه ‌گونه‌ی موجود یعنی بشر، کنسرسیومی از نژادهای بیگانه و اندرویدهای بیگانه برای کنترل منابع با هم به رقابت می‌پردازند.

پروژه های ارز دیجیتال متاورس از جمله پروژه‌های بسیار پرطرفدار بازار رمزارزها هستند که سودهای زیادی نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند. تکنولوژی بلاک چین یکی از تکنولوژی‌های مهم در متاورس است که می‌تواند امنیت آن را تضمین کرده و سیستم اقتصادی غیرمتمرکز را برای آن به ارمغان بیاورد. در این مقاله، ویژگی‌های اساسی بلاک چین برای استفاده در متاورس به همراه ده پروژه موفق ارز دیجیتال متاورس مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

2 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

خیلی دوس دارم درباره برنامه نویسی و تولید محتوا برای متاورس بیشتر بدونم نظرم آینده دار هست

hosienzade45 2 سال پیش
بله درسته آینده اینترنت هست و دیر یا زود همه درگیر این موضوع میشوند

سلام حسین حسین زاده هستم متولد 1372 دانشجوی کامپیوتر :)

آخرین پست های من
اینترنت اشیاء چیست؟ و چگونه کار می کند؟ 1 سال پیش