پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

مزایای هوش مصنوعی

elahe4321n 6 ماه پیش

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در هر زمینه‌ای از علوم و فناوری و حتی فراتر از آن، جایگاه خود را پیدا کرده است. آنچه مطرح می‌شود این است که آیا هوش مصنوعی در نهایت جایگزین انسان در محیط کار خواهد شد؟

دانش مردم در مورد هوش مصنوعی همچنان در حال تکامل است و باید بپذیریم هوش مصنوعی یک شمشیر دولبه است. همه چیز به این بستگی دارد که کدام لبه را انتخاب کنیم و با مزایا، چالش ها و آینده هوش مصنوعی آگاهانه روبرو شویم. استفاده درست از هوش مصنوعی، نمی‌تواند بد باشد. در این مقاله به بررسی مزایای هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

در ویدیوی زیر، کاربردهای بیشتری را بررسی می کنیم.

 

در متن زیر 9 مزیت برتر هوش مصنوعی لیست شده است:

  • اکتشافات فضایی
  • سیستم‌های بهداشت و درمان
  • بازاریابی دیجیتال
  • تولید و ساخت
  • مثال‌های واقعی هوش مصنوعی در زندگی
  • حمل و نقل
  • آموزش
  • تجارت الکترونیک
  • حفاظت از محیط زیست

درباره هوش مصنوعی

بگذارید اکنون نگاهی به تاریخچه هوش مصنوعی بیندازیم تا درک بهتری داشته باشیم. چگونه ممکن است که شما یک پاسخ سریع از Siri یا دستیار گوگل دریافت نمایید؟ این امر با فناوری در حال گسترشی که ما آن را "هوش مصنوعی" می‌نامیم امکان پذیر است.

هوش مصنوعی به چه معناست؟

استدلال، حل مسئله، ادراک و تجزیه و تحلیل، ویژگی‌ها و روابط بین اشیا و درک زبان با قواعد، در کنار هم، چیزی است که ما آن را هوش طبیعی می‌نامیم. با هوش مصنوعی به ماشین‌هایی اشاره می‌کنیم که با این ویژگی‌های هوشمند یکپارچه شده‌اند. جان مک کارتی این اصطلاح را ابداع کرد. اما مقاله "ماشین آلات محاسباتی و هوش" توسط آلن تورینگ در سال 1950 بود که دامنه هوش مصنوعی را گسترش داد.

همه چیز با آزمایش تورینگ آغاز شد که در آن یک مرد و یک ماشین مورد پرسش قرار گرفتند. سوال کننده تشخیص نداد کدام پاسخ از کدام شرکت کننده گرفته شده است. زمانی که پرسشگر نمی‌توانست پاسخ دستگاه را تشخیص کند، دستگاه تست را پاک می‌کرد. به عبارت ساده تر، آن شبیه چیزی بود که اکنون به عنوان تست کپچا (CAPTCHA) می‌شناسیم.

اما حتی پس از تحقیقات فراوان، هیچ ماشینی نتوانست آزمون تورینگ را قبول شود. اگرچه نرم افزاری وجود دارد که می‌تواند انسان‌ها را در برخی موارد شکست دهد، اما هنوز راه زیادی در پیش است تا سیستم‌ها کاملا مانند انسان‌ها رفتار کنند.

شاید دیده باشید که حیوانات خانگی شما، به برخی از کلمات و نشانه‌های شما پاسخ می‌دهند. آنها اعمال ما را مشاهده، درک و یاد می‌گیرند، آن را حفظ می‌کنند و الگویی برای آینده می‌سازند. این دقیقاً همان چیزی است که دانشمندان از هوش مصنوعی انتظار دارند. در ابتدا، این سیستم قادر به تصمیم گیری برای ارائه راه حل برای مشکلات با استفاده از حقایق بود. در روزهای اخیر، حجم انبوهی از داده‌های پردازش سریع، تکراری و الگوریتم‌های هوشمند با هوش مصنوعی ترکیب شده‌اند تا به طور خودکار به دستگاه اجازه دهند الگوها و ویژگی‌های داده را تشکیل دهند.

کاربردهای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به چه معناست

هوش مصنوعی زمینه‌های علوم، اقتصاد، حقوق و بسیاری موارد دیگر را به اوج خود رسانده است. در ادامه می توانید بخوانید نمونه هایی از هوش مصنوعی در زمینه های مختلف چه فوایدی داشته است.

1. اکتشافات فضایی

هوش مصنوعی راه را برای جمع آوری داده‌های زیاد از طریق اکتشاف فضا هموار کرده است. این کار بدون هوش انسانی ممکن نبود. با هوش مصنوعی، می‌توان داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرد و به محققان کمک می‌کند تا بفهمند آیا زندگی در سیارات دیگر ممکن است یا خیر!

هوش مصنوعی به مریخ نوردها کمک کرده است تا بدون دریافت هیچ گونه فرمانی، برای کنترل ماموریت تصمیم بگیرند.

به عنوان مثال، ناسا این امکان را برای مریخ نوردها فراهم کرده است که در اطراف مریخ بدون برخورد با هیچ مانعی پرسه بزنند، حتی می‌تواند بهترین مسیر را برای سفر مشخص کند.

یادگیری ماشینی، تصاویر ارسال شده به عنوان داده برای تجزیه و تحلیل را رمزگشایی می‌کند و می‌تواند راه حلی برای تشخیص آسیب طوفان، اندازه گیری جو و تعیین آب و هوای فضایی سیاره باشد. با همین تکنیک می‌توان اکتشافاتی در فضا و شناسایی مکان‌های فرود مناسب در سیارات نیز انجام داد.

یادگیری ماشینی، جزئی از هوش مصنوعی است که با کمک آن SpaceX Falcon 9 در سال 2015 با موفقیت در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فرود آمد. بهترین روش فرود موشک با Machine Learning امکان پذیر می‌شود.

همچنین می‌تواند تصاویر سیارات را تجزیه و تحلیل کند و توپوگرافی و اهمیت تاریخی سیارات را به ما بگوید.

برای تسهیل فرود خودکار می‌توان از یادگیری عمیق (deep learning) که زیرمجموعه دیگری از هوش مصنوعی است، استفاده کرد. یادگیری عمیق را می‌توان در سیستم‌های تصمیم‌گیری هوشمند و کاملا خودکار ادغام کرد.

هوش مصنوعی راه را برای توسعه فضاپیماهای مستقل که در حال تبدیل شدن به نیاز نسل جدید هستند، هموار کرده است. این فضاپیماها برای کشف چیزهای مختلف و انتقال اطلاعات به زمین ساخته خواهند شد. هوش مصنوعی، بهینه سازی سیستم‌های ردیابی سیاره‌ای را انجام می‌دهد، همچنین قادر به حذف خطاهای انسانی و خطرات مربوط به آن خطاها است.

بخوانید:از کدام هوش مصنوعی برای تحقیق و پژوهش استفاده کنیم؟

2. سیستم‌های بهداشت و درمان

هوش مصنوعی در سیستم‌های پزشکی، شامل الگوریتم‌ها و روش‌های پیچیده‌ای است و با الگوریتم خود خواندن داده‌ها را برای پزشکان و بیماران آسان تر کرده است. حتی می‌تواند الگوهایی را شناسایی کند که برای ما قابل مشاهده نیستند. گلوکومتر نمونه کاملی از این موضوع است. آنها می‌توانند تشخیص دهند که سطح گلوکز در حال افزایش یا کاهش است و اعلان‌هایی را برای هشدار به کاربران ارسال کنند.

تشخیص صحیح، به مقدار زیادی داده نیاز دارد. هوش مصنوعی پردازش این داده‌ها را آسان تر می‌کند. به عنوان مثال، گاهی اوقات تشخیص سرطان‌های متاستاتیک غیرممکن است. اما با دستگاه‌های ادغام شده با هوش مصنوعی و الگوریتم‌هایی که می‌توانند الگوهای موجود در داده‌ها را شناسایی کنند، چنین تشخیص‌هایی آسان می‌شود. هوش مصنوعی تشخیص میکرومتاستازها را با دقت 99 درصد ممکن کرده است و تشخیص در مراحل اولیه با درمان مناسب احتمال درمان را بالاتر می برد.

اختراع DSP-1181 که مولکولی از داروی مورد استفاده برای درمان اختلال وسواس فکری است با کمک هوش مصنوعی امکان پذیر شد. بسیاری از این مولکول‌ها را می‌توان اختراع کرد و تداخل دارویی را می‌توان با پیشرفت‌هایی در پردازش زبان طبیعی پیش بینی کرد.

3. بازاریابی دیجیتال

یادگیری ماشینی زیرمجموعه برجسته هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال است. یادگیری ماشینی بیشتر در مورد برنامه‌هایی است که می‌توانند از داده‌ها استفاده و از آنها برای یادگیری استفاده کنند. برای مثال گوگل می‌تواند بسته به نظراتی که ما ارائه یا محصولاتی که در یک سایت جستجو کرده‌ایم، تبلیغ کند.

تبلیغات هوشمند، یک نیاز برای گسترش کسب و کار شما است. هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد تا تبلیغات کسب و کار خود را در زمان‌های اوج بازدید انجام دهید.هوش مصنوعی، خدمات 24 ساعته به مشتریان ارائه می‌دهد. اگر یک سوال متداول مطرح شود، می‌تواند به مشتریان پاسخ دهد و لازم نیست شما دائما به یک سوال تکراری پاسخ دهید.

هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین عوامل بازاریابی شود، بنابراین هزینه بازاریابی را کاهش می‌دهد و در عین حال بهترین بازگشت سرمایه را به شما می‌دهد.

هوش مصنوعی می‌تواند نیازهای مشتریان جدید شما را با تجزیه و تحلیل، پیش بینی کند. حتی می‌تواند پیام‌های شخصی‌ سازی شده برای تبلیغات کسب‌ وکار شما به مشتریان بالقوه ارسال کند.

هوش مصنوعی قادر به تصمیم گیری در مورد محتوایی است که باید ایجاد شود و می‌تواند همان را در زمان مناسب به مردم ارائه دهد، بنابراین بار مدیریت محتوا را کاهش می‌دهد.

 

4. تولید و ساخت

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی تولید در تمام روز است، زیرا ماشین‌ها چرخه بیولوژیکی ندارند. قابلیت تولید با ربات‌ها افزایش می‌یابد، زیرا آنها با انجام کارهای خسته کننده در زمان کوتاه تر، جایگزین انسان می‌شوند. آنها در انتخاب مواد و خط مونتاژ کارآمد هستند.

خطاهای انسانی ممکن است خطرناک باشد و صدماتی را ایجاد کند. با هوش مصنوعی و ربات‌ها از این موارد اجتناب می‌کنید. آنها جایگزین انسان‌ها در محیط‌‌های کاری پرحادثه می‌شوند تا هیچ کارگر انسانی در حین کار آسیب نبیند.

همچنین هوش مصنوعی می‌تواند هزینه عملیات را کاهش دهد. نصب آن ممکن است برای شما هزینه بالایی داشته باشد، اما همچنان مقرون به صرفه است، زیرا وقتی ماشین‌های هوشمند فعالیت‌های روزانه عادی را در یک طبقه کارخانه به عهده می‌گیرند، هزینه‌های کار کاهش می‌یابد. همچنین با پیش ‌بینی و نگهداری، از کارافتادگی دستگاه را به تعویق می اندازد..

هوش مصنوعی وقتی با یادگیری ماشین ترکیب شود، می‌تواند اطلاعات را تحلیل و پیش ‌بینی، فرآیند را فیلتر و اجزا را از منبع تا محصول نهایی ردیابی کند. ردیابی RFID در آن زمانی که مواد مورد ردیابی، تحت یک فرآیند فیزیکی قرار می‌گیرند، به هوش مصنوعی کمک می‌کند. به عنوان مثال، مؤلفه‌ای که بارکد آن باید خوانده شود.

هوش مصنوعی یاد می‌گیرد که با ردیابی و بررسی شرایط، عملکرد نادرست تجهیزات یا یک ماشین را پیش بینی کند. این امر به تیم کنترل کیفیت در تعمیر و نگهداری بسیار کمک می‌کند و در نتیجه امکان مواجهه با خرابی دستگاه از بین می‌رود. همچنین فرآیندهای معمول در بررسی کیفیت را بدون به خطر انداختن دقت مشخصه مواد تحت بررسی، تسریع می‌کند.

کسب درآمد با ChatGPT یکی از بهترین مزایای هوش مصنوعی است.

5. مثال‌های هوش مصنوعی در زندگی واقعی

مثال‌های هوش مصنوعی در زندگی واقعی


یکی از مثال‌های خوب از مزایای هوش مصنوعی، قابلیت فیلتر کردن در جیمیل است. ایمیل‌هایی که دریافت می‌نمایید در دسته‌های اصلی، اجتماعی، تبلیغات، به‌ روزرسانی‌ها، انجمن‌ها و هرزنامه دسته ‌بندی می‌شوند. حدود 99 درصد از پیام‌های هرزنامه به طور خودکار در پوشه اسپم قرار می‌گیرند.

بازی با کامپیوتر یا ربات به عنوان حریف با هوش مصنوعی امکان پذیر است. با الگوریتم و برنامه نویسی مناسب، آنها می‌توانند مانند یک انسان واقعی در بازی با شما رقابت کنند.

بخوانید: 3 چت بات هوش مصنوعی برای مکالمه
 

6. حمل و نقل

خودروهای خودران مورد علاقه محققان هستند. این خودروها با کمک هوش مصنوعی وسیله نقلیه را در نزدیکی خود تشخیص می دهند و متوقف می‌شود. حتی احتمال تصادف را کاهش می دهند.

برخی از شرکت‌ها از کامیون‌های خودران در معادن استفاده می‌کنند که به دلیل خطرات یا اکسیژن ناکافی، انسان‌ها نمی‌توانند به آنجا برسند. هوش مصنوعی این امکان را فراهم کرده است و اپراتور می‌تواند در کابین خود، وسایل نقلیه را از راه دور کنترل کند.

هوش مصنوعی مسیرهایی را برای افراد پیشنهاد می‌کند تا در مسیر رسیدن به یک مکان در ترافیک گیر نکنند، بنابراین هوش مصنوعی به مدیریت ترافیک کمک کرده است.

با هوش مصنوعی می‌توان تشخیص داد که راننده مست است یا از گوشی موبایل خود استفاده می‌کند و هشدار ارسال می‌کند.

7. آموزش

برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی این امکان را برای دانش آموزان فراهم می‌کند که در هر زمان چیزهای جدیدی یاد بگیرند. برخی از سیستم‌ها به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌اند که الگوی عملکرد دانش آموزان را بشناسند و بر اساس آن، دروس را پیشنهاد دهند. برای مثال، Coursera می‌تواند در صورتی که به سؤالی برای مدت زمان زیادی به اشتباه پاسخ داده شده است، به معلم هشدار دهد تا معلم بتواند روی آن بخش خاص تمرکز کند تا آموزش بیشتری ارائه دهد.

هوش مصنوعی مربیان مجازی را قادر می‌سازد که پیشرفت دانش آموزان را دنبال کنند. گیمفیکیشن سوژه‌ها با هوش مصنوعی، دانش آموزان را به شیوه‌ای بهتر درگیر می‌کند. همچنین به والدین کمک کرده است تا بهترین معلمان را برای فرزندان خود بیابند.

دستیار صوتی نتیجه‌ای از هوش مصنوعی است که می‌تواند به سوالات رایج در سیستم عامل‌های آموزشی پاسخ دهد. به عنوان مثال، الکسای آمازون برنامه‌های دانش آموزان را پیگیری می‌کند و به سوالات متداول در دانشگاه ایالتی آریزونا پاسخ می‌دهد.

نوشتن محتوا با هوش مصنوعی و ترجمه با هوش مصنوعی از کاربردهای هوش مصنوعی است که در زندگی روزمره و برای انجام راحت تر کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 

8. تجارت الکترونیک

هوش مصنوعی دستیارهای مجازی آورده که می‌توانند به مشتریانی که سوالات متداول دارند پاسخ دهند تا مجبور نباشید یک چیز را بارها و بارها به افراد مختلف بگویید. این کار در واقع خدمات 24 ساعته به مشتریان را ممکن کرده است.

هوش مصنوعی می‌تواند بسته به سابقه خرید یا جستجو آنها، توصیه‌های محصول، معاملات، پیشنهادات و تبلیغات را بر روی صفحه نمایش مشتریان بالقوه نمایش دهد.

هوش مصنوعی با پرس و جو در مورد یک سبد خرید رها شده و با هدف قرار دادن مشتریان بالقوه، کارایی فروش را افزایش می دهد. Botsonic ابزاری از هوش مصنوعی برای ساخت چت بات است که این امکان را فراهم می کند.

9. حفاظت از محیط زیست

یک مثال خوب، فناوری شناسایی است که توسط Wildtrack برای شناسایی، نظارت و ردیابی حیوانات استفاده می‌شود. این ویژگی حتی می‌تواند آنها را در برابر هر گونه تهدید محافظت کند.

هوش مصنوعی با نظارت و کاهش سطح مصرف انرژی و آب امکان حفظ منابع را فراهم کرده است. پیش بینی آب و هوا با هوش مصنوعی با دقت بیشتری انجام می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند در مورد افزایش سطح کربن در جو هشدار دهد.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید