پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

۵ راه‌حل برای برطرف کردن کیورد کنیبالیزیشن

safine_net 2 سال پیش

کیورد کنیبالیزیشن چیست

کیورد کنیبالیزیشن (Keyword cannibalization) زمانی رخ می‌دهد که دو یا چند صفحه از وب‌سایت شما برای یک کلمه کلیدی بهینه شده باشند.

بعضی از افراد تصور می‌کنند هرچه صفحات بیشتری برای یک کلمه کلیدی در سئو بهینه شود، آن کلمه کلیدی رتبه بهتری را کسب می‌کند.

این تصور کاملا اشتباه است.

بهینه کردن چندین صفحه برای یک کلمه کلیدی نتیجه کاملا معکوسی دارد و در آخر به جای اینکه به نفع سئو سایت شما تمام شود، به ضرر شما خواهد بود.

در این مقاله ابتدا می‌آموزید کیورد کنیبالیزیشن چیست و سپس نحوه تشخیص و برطرف کردن کیورد کنیبالیزیشن را فرا می‌گیرید.

چرا کیورد کنیبالیزیشن مشکل بزرگی است؟

دلیل آن ساده است! وقتی چندین صفحه از سایت شما برای یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی می‌شوند، در واقع شما درحال رقابت با صفحات خودتان هستید.

جان مولر از گوگل در سایت reddit به یک سوال در مورد کیورد کنیبالیزیشن اینگونه پاسخ داد: داشتن صفحات متعدد در مورد یک کیورد مثل این است که بچه‌ها برای قرار گرفتن در نفر اول صف با یکدیگر مقابله کنند. منبع

در حقیقت، شما با این کار، نرخ کلیک، نرخ تبدیل و بک لینک‌ های احتمالی یک صفحه را بین دو صفحه تقسیم می‌کنید.

مشکل دیگر این است که نمی‌توانید محتوای عمیقی در ۲ صفحه ایجاد کنید و مانع دیده شدن عمق محتوای خود توسط گوگل می‌شوید.

علاوه بر آن؛ شانس سایت خود را برای آن جستجو کاهش می‌دهید چون از گوگل می‌خواهید که صفحات شما را با یکدیگر مقایسه کند و انتخاب کند که کدام صفحه تطابق بهتری با کلمه کلیدی دارد.

مثل این می‌ماند که اگر وب‌سایت شما کفش می‌فروشد و ″کفش″ تنها کلمه کلیدی مورد هدف شما است، به گوگل بگویید که همه صفحات شما درباره کفش هستند، صرف نظر از اینکه این کفش می‌تواند کفش پیاده روی، تنیس، ورزشی و… باشد.

۵ راه‌حل حل مشکل کیورد کنیبالیزیشن

۱. ساختار سایتتان را تغییر دهید

ساده‌ترین راه‌حل این است که معتبرترین و کامل‌ترین صفحه خود را انتخاب کنید و آن را به یک صفحه جامع فرود تبدیل کنید. سپس این صفحه فرود را به دیگر صفحات مرتبط به کلمات کلیدی مورد نظرتان، لینک دهید.

۲. صفحات فرود جدید ایجاد کنید

از سوی دیگر، ممکن است صفحه فرودی (Landing page) نداشته باشید که تمام صفحات شما را در یک صفحه با هم یکی کند.

در این حالت، بهتر است یک صفحه فرود منحصر به فرد ایجاد کنید. این صفحه به عنوان منبع معتبر شما عمل می‌کند و می‌توانید از آنجا به همه زیرمحموعه‌ها لینک دهید.

۳. محتوای خود را یکپارچه سازید

اگر صفحات شما به اندازه کافی منحصر به فرد نیستند که برای صفحه، یک کلمه کلیدی متفاوت داشته باشید، آن صفحات را با هم ترکیب کرده و به یک صفحه کامل‌تر تبدیل کنید.

این فرصتی است که دو صفحه با عملکرد ضعیف را از سایت خارج کرده و آنها را به یک منبع معتبرتر تبدیل کنیم. این کار ممکن است مسئله محتوای ضعیف را حل کند.

۴. کلمات کلیدی جدید پیدا کنید

اگر قبلا دارای صفحات گوناگون و با کیفیت بودید و فقط استراتژی کلمات کلیدی با برنامه‌ریزی ضعیف مشکل شما بود، شاید تنها کاری که باید انجام دهید یافتن کلمات کلیدی جدید است.

فقط مطمئن شوید که کلمات کلیدی شما به درستی محتوای صفحه شما را توصیف می‌کند.

۵. از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید

۳۰۱ یک کد وضعیت HTTP است که توسط یک سایت به مرورگر ارسال می شود. ۳۰۱ به معنای یک ریدایرکت دائمی از یک URL به URL دیگر است، به این معنی که همه کاربرانی که یک URL قدیمی را باز می‌کنند به طور خودکار به یک URL جدید منتقل می‌شوند. ریدایرکت ۳۰۱ تمام قدرت رتبه‌بندی را از URL قدیمی به URL جدید منتقل می‌کند و بیشتر زمانی استفاده می‌شود که یک صفحه به طور دائم منتقل شده باشد.

به طور کلی توصیه می‌کنم زیاد از ۳۰۱ استفاده نکنید ولی اگر قبلا چندین صفحه را برای عبارات مشابهی رتبه‌بندی کرده‌اید، ممکن است استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ نیاز باشد.

استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ این امکان را به شما می‌دهد که محتواهای کنیبالیز شده خود را یکپارچه کنید. این کار را بوسیله ریدایرکت کردن تمام صفحات کمتر مرتبط خود به یک صفحه بسیار معتبرتر انجام دهید.

اگر سایت شما وردپرسی است با افزونه یواست سئو به راحتی می‌توانید ریدایرکت ۳۰۱ را انجام دهید.

حواستان به CMS باشد!

این ۵ راه‌حل بیشتر مشکلات کیورد کنیبالیزیشن را برطرف خواهند ساخت. اما اگر یک وب‌سایت فروشگاه اینترنتی را مدیریت می‌کنید، باید توجه داشته باشید که CMS شما چگونه محصولاتی با اندازه‌ها و رنگ‌های متفاوت را جدا می‌کند.

برخی از برنامه‌های CMS برای هر نوع از یک محصول صفحات جداگانه‌ای ایجاد می‌کنند.

اگر CMS شما محصولات را اینگونه مرتب می‌کند، شما باید با استفاده از robots.txt یا تگ‌های

<meta name=”robots” content=”noindex”>

مانع ایندکس شدن صفحات تکراری شوید.

منبع: سایت سفینه https://safine.net/seo/keyword-cannibalization/

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

کار اصلی ما در آموزشگاه سئو سفینه؛ آموزش سئو است. آموزش‌های رایگان ما شامل مقالات، پادکست و فیلم‌های آموزش سئو است. آموزش‌های حرفه‌ای ما شامل دوره‌های آموزش سئو و محصولات آموزشی سئو (وبینار، کتاب و فیلم‌، همایش و کارگاه) است. کار دیگر ما در آکادمی سئو سفینه؛ تولید ابزارهای سئو است.