پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

استخراج بیت کوین چیست؟ راهنمای گام به گام ماینینگ

sararahimi72 8 ماه پیش

در این مطلب به مفهوم استخراج بیت کوین و روش‌های استخراج بیت کوین پرداخته شده است. برای درک بهتر محتوا، پیش از ورود به موضوع اصلی این مطلب یعنی استخراج بیت کوین، مفهوم بلاک چین، ارز دیجیتال و بیت کوین مورد بررسی قرار گرفته است. برای اطلاع از قیمت بیت کوین و تحلیل نمودار بیت کوین می‌توانید به سایت فکت کیونز مراجعه کنید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول است؛ با این تفاوت که مثل پول‌های کاغذی از جنس کاغذ نیست. بلکه، ارز دیجیتال نوعی پول الکترونیکی است که به صورت فیزیکی نمی‌توان آن را لمس یا مشاهده کرد. به ارزهای دیجیتال می‌توان با استفاده از کامپیوتر یا گوشی موبایل دسترسی داشت. درواقع، ارز دیجیتال یک «دارایی» است که به صورت الکترونیکی وجود دارد. شاید از این جهت بتوان گفت که ارزهای دیجیتال شبیه کارت‌های بانکی اعتباری هستند.

رمزارز چیست؟

«رمز ارز» (Cryptocurrency) گونه‌ای از ارز دیجیتال است که در آن بلوک‌های داده در بستری به نام بلاک چین با استفاده از رمزنگاری (Cryptography) پیاده‌سازی شده است. در واقع، رمزارز یک شکل از دارایی دیجیتال بر پایه شبکه توزیع شده‌ای در میان کامپیوترهای بسیار زیاد است. این ساختار توزیع شده به رمزارزها امکان آنکه تحت نظارت نهاد خاصی نباشند را می‌دهد. کلمه رمزارز به روش‌های رمزنگاری اشاره دارد که برای امن کردن شبکه ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بلاک چین اطمینان حاصل می‌کند که یکپارچگی تراکنش‌های داده در شبکه حفظ شود و از همین رو، نقش بسیار مهمی برای رمزارزها دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های رمزارزها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       قابلیت حمل

·       تقسیم‌پذیری

·       مقاومت در برابر تورم

·       توزیع شده بودن و در نتیجه عدم نیاز به نهاد واسط

·       شفافیت (به دلیل توزیع شده بودن)

·       امکان تراکنش آسان بدون نیاز به نهاد واسط بدون هیچ محدودیتی

·       هزینه تراکنش پایین نظر به نبود نهاد واسط

·       تراکنش‌های امن و قابل اعتماد

بلاک چین چیست؟

در ساده‌ترین تعریفی که می‌توان از بلاک چین (Blockchain) ارائه کرد باید گفت که بلاک چین یک نوع خاص از پایگاه داده است. این پایگاه داده با توجه به نوع خاصی از اطلاعات که ذخیره می‌کند و روش ویژه‌ای که برای ذخیره‌سازی داده‌ها دارد، از پایگاه داده‌های متداول متمایز می‌شود. در بلاک چین، داده‌ها در بلوک‌هایی ذخیره می‌شوند که به یکدیگر زنجیر شده‌اند. داده‌های جدیدی که وارد این به اصطلاح پایگاه داده می‌شوند، در بلوک‌های تازه ذخیره‌سازی می‌شوند. هنگامی که بلوک‌ها با داده‌ها پر شدند، به بلوک قبلی زنجیر می‌شوند و این امر موجب می‌شود تا داده‌ها به ترتیب زمانی به یکدیگر زنجیر شوند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال و به طور دقیق‌تر، یک رمزارز بسیار محبوب و شناخته شده است که در سال ۲۰۰۸ توسط فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. بیت کوین دارای بزرگ‌ترین اندازه بازار در میان ارزهای دیجیتال موجود در جهان است. افراد به دو شکل می‌توانند بیت‌کوین داشته باشند؛ یا باید به استخراج (Mine) بیت کوین بپردازند و یا باید آن را (از کسانی که پیش‌تر به استخراج بیت کوین یا خرید آن پرداخته‌اند) خریداری کنند. در حال حاضر، صرافی‌های معروف و شناخته شده‌ای در نقاط گوناگون جهان از مبادلات بیت کوین پشتیبانی می‌کنند.

تراکنش بیت کوین چیست؟

هنگامی که فردی بیت کوین را به جای دیگری (کیف پول یا صرافی) ارسال می‌کند، به این عملیات «تراکنش» (Transaction) گفته می‌شود. تراکنش‌هایی که با کارت‌های اعتباری در فروشگاه‌ها یا به صورت آنلاین انجام می‌شود، توسط بانک‌ها، پایانه فروش (Point of Sale | PoS) و رسیدهای فیزیکی مستند می‌شوند.

استخراج بیت کوین چیست ؟

استخراج بیت کوین به فرایند ساخت بیت کوین جدید با حل مسائل محاسباتی گفته می‌شود. استخراج بیت کوین به وسیله کامپیوترهایی با توان محاسباتی بسیار بالا برای حل مسائل کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسائل آنچنان پیچیده هستند که امکان حل آن‌ها به وسیله انسان و به صورت دستی وجود ندارد. این مسائل آنچنان پیچیده هستند که حتی کامپیوترهای بسیار قدرتمند نیز باید زمان قابل توجهی را به حل آن‌ها اختصاص بدهند.

استخراج بیت کوین دو دلیل یا به عبارتی هدف و مزیت اصلی دارد. اول آنکه هنگامی که کامپیوترها این مسائل ریاضی پیچیده را در شبکه بیت کوین حل می‌کنند، بیت کوین‌های جدیدی تولید می‌کنند. دومین مورد آن است که با حل کردن مسائل محاسباتی ریاضی، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین شبکه پرداخت بیت کوین را با اعتبارسنجی اطلاعات تراکنش‌های آن قابل اعتماد و امن می‌کنند.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین چیست؟

اکنون که مشخص شد بیت کوین چیست و استخراج آن به چه صورت انجام می‌شود باید به این پرسش پاسخ داد که تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین چیست؟ برای استخراج بیت‌کوین نیاز به تامین تجهیزات خاصی است. این تجهیزات بسته به مقیاس کار متفاوت خواهند بود. در ادامه، کلیه تجهیزاتی که برای استخراج بیت کوین در مقیاس‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند معرفی شده‌اند و سپس، نقش هر یک در استخراج بیت کوین تشریح شده است. تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کویند عبارتند از:

·       انشعاب برق ویژه ماینینگ

·       اتصال اینترنت

·       دستگاه استخراج مناسب استخراج بیت کوین

·       ریگ

·       اتصالات (کابل)

·       کانتینر یا باکس ماینینگ

·       خنک کننده

·       سایلنت باکس

·       کیف پول الکترونیکی دارای پشتیبانی بیت‌کوین

منبع: فرادرس

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید