پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

سرور اچ پی (hp) چیست؟

arsessnetwork 2 سال پیش

سرور  اچ پی به کامپیوتری دائما روشن گفته می شود که همیشه باید پاسخگوی درخواست های کاربران (کلاینت) باشد. در واقع سرور وظفیه ی پردازش و ذخیره سازی اطلاعات را برعهده دارد.hP  یکی از بهترین و بزرگترین شرکت های تولید کننده ی سرور در جهان است که از بهترین سخت افزارها و نرم افزارها در سرور خود استفاده می کند. این سرور هم در ایران و هم در جهان از محبوب بالایی برخوردار است. سرور اچ پی دارای سه ساختار Tower، Rackmount  و Blade است.

سرور اچ پی (hp) به 4 بخش سرورهای  DL(متراکم)، سرورهای سرورهای BL (تیغه ای)، سرورهای ML (ماژولار) و سرورهای  SL(مقیاس پذیر) تقسیم بندی می شود .

سرورهای DL (Density Line):

سرورهای DL جزء دسته رکمونت هستند. (درون رک قرار می گیرند.) پرفروش ترین سرورهای اچ پی، سرورهای DL بوده که مناسب کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند. از بین سرورهای DL، سرور اچ پی  HPE ProLiant DL360 g10 و سرور اچ پی HPE ProLiant DL380 g10  از محبوبیت بالایی در ایران برخوردار هستند.

سرورهای  DL360 و DL380 :

سروهای DL360 و DL380، از پردازنده های اول و دوم Intel Xeon Scalable (شامل 28 هسته) پشتیبانی می کنند. درصورتی که دو پردازنده مورد استفاده قرار گیرد در مجموع 56 هسته در دسترس قرار می گیرد. در این سرورها هر پردازنده ،  12 اسلات رم را در اختیار کاربران قرار می دهد (در مجموع 24 اسلات رم). همچنین از رم های RDIMM و LRDIMM نیز پشتیبانی می کنند. 

در صورت استفاده از ماژول های 64 گیگابایتی RDIMM (در 24 اسلات)، مجموعا 1.54 ترابایت حافظه و در صورت استفاده از ماژول های 128 گیگابایتی LRDIMM (در 24 اسلات)، در مجموع 3 ترابایت حافظه در دسترس خواهد بود ( RDIMM و LRDIMM امکان ترکیب شدن و استفاده همزمان را ندارند). این سرورها از تکنولوژی  ECC، که جهت تشخیص خطا به کار می رود نیز پشتیبانی می‌کنند.

تفاوت DL360 و DL380 :

تفاوت در تعداد یونیت آن هاست؛ سرور DL360 یک سرور تک یونیته (1U) بوده در حالی که سرور  DL380دو یونیته (2U) است. همچنین ظرفیت ذخیره سازی در سرور  DL380 نسبت به سرور DL360 بیشتر است.

سرورهای BL (Blade Line):

در دسته ی سرورهای تیغه ای قرار می گیرد و مناسب کسب و کارها و شرکت های متوسط و بزرگ می باشد.

سرورهای ML (Modular Line):

در دسته ی سرورهای ایستاده قرار می گیرد (می توان آن ها را درون رک نیز قرار داد) و برای شرکت های چند قسمتی که به ارتقا نیاز دارند، مناسب می باشد و می توان در بخش های مختلف از جمله ديتا سنترها، وب سایتها و ... استفاده نمود.

یکی از سرورهای خوب این دسته، سرور  اچ پی HPE ProLiant ML30 Gen10 است و برای شرکت های کوچک طراحی شده است که از 2 تا 6 هسته (فرکانس 3.4 تا 4) را بسته به نیاز پشتیبانی می کند.

سرورهای  SL(Scalable Line):

در دسته ی سرورهای Rack قرار می گیرند و به جهت توان محاسباتی بالا، مناسب فضاهای ابری، میزبانی وب و ... می باشند.

 

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

سلام دنیا