پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

API چیست

boomrun_platform 3 سال پیش

حتما برای شما هم پیش آمده که از یک اپلیکیشن خاص برای خرید بلیط هواپیما، رزرو اتاق در هتل و کارهایی مانند آن استفاده کنید.

همانطور که قابلیت ارتباط نرم‌افزار با انسان مورد توجه است. ارتباط دو نرم‌افزار نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بسیاری از نرم‌افزارها برای ارائه‌ی خدمات خود باید با نرم‌افزارهای دیگر در ارتباط قرارگیرند. هرجا که صحبت از ارتباط دو نرم‌افزار باشد شما به ‌API احتیاج دارید. در این مقاله سعی می‌کنیم به زبان ساده API را معرفی کنیم.با پلتفرم بازاریابی دیجیتال بومران همراه باشید.

 

WhatsApp-Image-2020-08-15-at-11.02.46-1.jpegAPI چیست؟

API مخفف عبارت "application programming interface" است که به صورت تحت‌الفظی "رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار" ترجمه می‌شود.  API اجازه می‌دهد که بخشی از یک نرم‌افزار با قسمتی از نرم‌افزار دیگر ارتباط برقرار کند.

برای مثال شما وارد نرم‌افزار خرید بلیط می‌شوید تا پروازهای فردا را برای مقصد شیراز چک کنید. با جستجوی عبارت مورد نظر، نرم‌افزار با نرم‌افزار مربوط به شرکت هواپیمایی مرتبط می‌شود و اطلاعات پروازهای فردا برای مقصد شیراز را از آن دریافت می‌کند و در اختیار شما قرارمی‌دهد. نکته‌ی حائز اهمیت در این فرآیند نحوه‌ی ارتباط دو نرم‌افزار با یکدیگر است. اطلاعات به کمک کدها بین دو نرم‌افزار جابه‌جا می‌شود. این کدها باید برای هر دو نرم‌افزار قابل فهم باشند.لیست خدمات دیجیتال مارکتینگ را مشاهده نمایید.

کارکرد API

تاکوشی متخصص توسعه‌ی نرم‌افزاری در Hubspot است. او نحوه‌ی کارکرد API را اینگونه توضیح می‌دهد:

APIها مانند مسیر دسترسی به یک نقطه‌ی پایانی هستند. این مسیرها برای هر نقطه پایانی متفاوتند. گاهی برای رسیدن به یک هدف مشخص باید چند API را درنظر بگیرید و اطلاعات آنها را ادغام کنید.

در واقع APIها مانند یک نامه‌رسان عمل می‌کنند. آنها درخواست مطرح شده توسط کاربر را به منبع اطلاعاتی مربوط به آن می‌برند. اگر این درخواست با اطلاعات موجود در منبع موردنظر همخوانی داشته باشد، پاسخ متناسب با آن به API تحویل داده می‌شود. API این پاسخ را به نرم‌افزار مبدا می‌رساند تا برای کاربر نمایش داده شود.

اگر درخواست کاربر با اطلاعات موجود درمنبع مورد نظر همخوانی نداشته باشد،API حامل پیام خطا خواهد بود.در سایت فریلنسری دورکار میتوانید درخواست طراحی اپلیکشن کنید.

API key چه چیزی است

برای استفاده از APIها باید یک کلید مشخص داشته باشید. بسیاری از APIها به این کلید نیاز دارند.

منظور از API key رشته‌ای از حروف و اعداد است که شما را برای منبع اطلاعاتی مورد نظر معرفی می‌کند.

به عبارت دیگر API key امنیت اطلاعات منبع مورد نظر را تامین می‌کند و اجازه‌ی دسترسی به این اطلاعات را به هر نرم‌افزار یا کاربر نمی‌دهد.

نرم‌افزارهایی که از API استفاده می‌کنند به یک سرور نیاز دارند تا توابع اساسی بر روی آن انجام شود. درخواست‌های مطرح شده به صورت URL نوشته می‌شوند و ارتباط بین سرورو درخواست کننده از طریق قوانین HTTP دیکته می‌شود.

نحوی استفاده از API ها

برای استفاده از APIها باید مراحل زیر را طی کنید:

انتخابAPI

برای انتخاب API باید بدانید چه ‌API ای برای کسب‌وکار شما مناسب است.

برای مثال ممکن است شما API فیس‌بوک را در نظر داشته باشید. یا بخواهید از API های کم هزینه‌تر یا پرسرعت تر استفاده کنید. همه‌ی اینها وابسته به کاربردی است که برای API خود در نظر گرفته اید.

برای پیدا کردن API مورد نظر تنها کافی است عبارت مورد نظر خود را در موتورهای جستجو تایپ کنید.

بررسی اسناد 

اسناد مربوط به API در واقع دستورالعملی در مورد نحوه‌ی استفاده و ادغام موثر آنهاست. در این دستورالعمل اطلاعاتی در مورد آنچه برای استفاده از API مورد نیاز است در اختیار شما قرار می‌گیرد.

به کمک این دستورالعمل‌ها می‌توانید اطلاعات زیر را دریافت کنید:

  • آیا API انتخاب شده به کلید احتیاج دارد یا خیر؟
  • مثال‌هایی از موارد کاربرد این API
  • نکات آموزشی در خصوص استفاده از آن

ارسال درخواست خود

برای نوشتن درخواست مورد نظرتان باید از ابزاری مانند Postman و یا سایر HTTPهای مشتریان آنلاین استفاده کنید. برای این کار لازم نیست دانش زیادی در مورد کدنویسی داشته باشید. تنها دانستن اطلاعات مربوط به دستورالعمل API کافی است. برای نوشتن درخواست از مثال‌های موجود در دستورالعمل کمک بگیرید و درخواست خود را مطابق با آن بنویسید. اگر در مواردی مشکل دارید می‌توانید از آموزش‌های آنلاین کمک بگیرید.

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید
مطالب بعدی
profile image
تلویزیون سامسونگ BU8000 سایز 65 اینچ

فروشگاه اینترنتی دوزین کالا 1 سال پیش