پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

ثبت بین المللی برند چگونه امکان پذیر است؟

ofogh nikan 2 سال پیش

 

تاجران، شرکت ‌های بین المللی و کسب و کار هایی که در حوزه صادرات و واردات کالا و یا خدمات فعالیت دارند؛ بیشتر از هر صنف دیگری به برند بین المللی شدن نیاز دارند. چرا که چنین شرکت ‌هایی، با ثبت بین المللی برند، کسب و کار خود را به شکل هوشمندانه تری معرفی و تبلیغ خواهند کرد. علاوه بر این، با ثبت برند بین المللی، از کپی برداری و سو استفاده های احتمالی از نام تجاری خود جلوگیری می‌ کنند. اکنون در صورتی که به فکر ثبت بین المللی برند شرکت خود افتاده اید؛ در ادامه همراه افق نیکان بمانید تا در مورد نحوه ثبت بین المللی برند، بررسی سیستم ثبت برند بین المللی مادرید، مزایا، امتیازات و تسهیلات اعطا شده به دارندگان برند بین المللی و … آشنا شوید. به طور کلی همه چیز را در مورد ثبت برند بین المللی بدانید.

برند بین المللی چیست؟
هر شخص حقیقی و یا حقوقی در هر کشوری که می‌ خواهد با یک علامت تجاری محصولات و خدمات خود را معرفی کند؛ نیاز دارد تا برند را در سطح کشوری ثبت نماید. اما جدا از ثبت برند کشوری، چیزی به اسم برند بین المللی وجود دارد که با ثبت آن، شرکت ‌ها قادر به معرفی محصولات، کالا و خدمات خود در سطح جهانی می ‌باشند. از آنجایی که تعداد زیادی از شرکت ‌های تجاری در کشور ایران به فعالیت های بین المللی برون مرزی مشغول می باشند. از این رو، حفظ و حراست از حقوق برند چنین شرکت ‌هایی در دیگر کشور های خارجی نیز اهمیت زیادی دارد. به طور کلی می ‌توان گفت که ثبت برند تجاری بین المللی و داخلی یکی از اساسی ‌ترین فعالیت‌ های تجار و کسب و کار های برون مرزی می باشد. تا با این کار به حوزه کاری خود مهر رسمیت بزنند. لازم به ذکر است که ثبت برند تجاری در دو نوع ثبت علامت تجاری یا همان ثبت برند داخلی و ثبت برند بین ‌المللی انجام می ‌شود. که هر کدام دارای یک سری شرایط و قوانین خاصی می باشد. در این مقاله ما به سراغ نحوه ثبت برند بین المللی رفته ایم برای بررسی نحوه ثبت برند داخلی می توانید به پست مرتبط رجوع کنید.

آیا ثبت بین المللی برند ضروری است؟
همانطور که گفته شد؛ هر شرکت تجاری که در سطح بین المللی و برون مرزی فعالیت دارد؛ جهت معرفی و رسمیت شناساندن محصولات و یا خدمات خود در سطح جهانی باید دارای یک برند بین المللی یا همان برند لاتین باشد. اما سوالی که خیلی از افراد از ما می ‌پرسند این است که آیا ثبت بین المللی برند ضرورت دارد؟ و اصلا این کار برای چه شرکتی ضروری است؟ در جواب به این پرسش رایج باید بگوییم که ثبت بین المللی برند الزامی نیست. اما بی شک با ثبت برند شرکت در سطح بین المللی، به اعتبار و ارزش شرکت افزوده می شود. و به تبع افراد زیادی جذب محصول و یا خدمات آن شرکت می ‌شوند و در نتیجه شرکت ‌ها به سود قابل توجهی در سطح بین المللی دست پیدا می کنند. در واقع با ثبت بین المللی برند می ‌توان کسب و کار را به شکل هوشمندانه ای در سطح جهانی توسعه و ارتقا داد و به شهرت دست پیدا کرد.

مزیت ‌های ثبت بین المللی برند چیست؟
بازاریابی هوشمندانه و موثر:
از برند بین المللی می ‌توان به عنوان یک ابزار مناسب جهت بازاریابی و تبلیغات گسترده بین المللی استفاده کرد. از آنجایی که بازاریابی رکن اساسی کسب و کار های محسوب می ‌شود؛ بنابراین با ثبت برند داخلی و ثبت برند خارجی می‌ توان کار بازاریابی را به شکل هوشمندانه ای انجام داد. البته لازم است بدانید که برای بازاریابی و به شهرت رساندن محصولات و یا خدمات، فقط ثبت علامت تجاری بین المللی و داخلی کافی نیست بلکه این رکن باید ها و نباید ‌های زیادی هم دارد.

کسب اعتبار و قانونی شدن شرکت:
یکی دیگر از مزیت ‌های ثبت بین المللی برند، کسب اعتبار و ارزش شرکت می باشد. در واقع با ثبت بین المللی برند، هر تجارتی را که دارید؛ در سطح جهانی قانونی می‌ شود.

با ثبت برند بین المللی، گسترش تجارت در سطح جهانی امکان پذیر می ‌شود و طیف وسیعی از مشتریان و کاربران مختلف در سراسر جهان با برند شرکت آشنا خواهند شد.

جلوگیری از کپی برداری از تجارت :
با ثبت بین المللی برند، از نام تجاری شرکت حمایت قانونی شده و از کپی برداری و سوء استفاده از اعتبار و نام شرکت جلوگیری به عمل می ‌آید. در واقع با ثبت قانونی برند خود در سطح جهانی، دیگر رقبا و تجارت های دیگر نمی ‌توانند از علامت تجاری شما سو استفاده و از شما تقلید کنند.

دستیابی به سود مناسب :
از دیگر مزیت ‌های ثبت برند بین المللی می توان به هزینه مناسب آن اشاره کرد. در واقع با ثبت برند بین المللی می ‌توان با پرداخت هزینه ای مقرون به صرفه، شرکت را در سطح جهانی معرفی کرد و به بازاریابی آن پرداخت و در ازا آن به سود قابل توجهی دست پیدا کرد.

مورد حمایت قرار گرفتن :
قابل ذکر است که با ثبت برند بین المللی یا همان برند لاتین، و یا برند جهانی، می ‌توان کالا و یا خدمات شرکت را از حمایت ‌های جهانی بهره مند کرد. علاوه بر این امکان جذب سرمایه گذاران خارجی و سازمان های دولتی جهت سرمایه گذاری در شرکت شما ایجاد می ‌شود. در واقع با ثبت برند بین المللی، علامت تجاری شما هویت دار و معتبر شده و محصولات و خدمات به مرحله تجاری سازی در سطح جهانی خواهند رسید.

ایجاد دارائی و سرمایه ای بالا :
از دیگر مزیت ‌های ثبت برند بین برند در سطح جهانی، ایجاد دارائی می ‌باشد. در حقیقت در صورتی که برندی که برای تجارت خود انتخاب کرده اید بتواند در بازار جهانی به فروش بالایی دست پیدا کند و مشهور شود؛ بی شک خود علامت تجاری به تنهایی یک سرمایه برای شما محسوب می ‌شود و شما در صورت فروش و اعطای برند به شرکت دیگری به سود بسیار بالایی دست پیدا می ‌کنید.

منظور از ثبت برند مادرید چیست؟
در گذشته اشخاص حقوقی و حقیقی، برای ثبت برند شرکت خود در سطح بین المللی مجبور بودند که به صورت جداگانه به کشور های مورد نظر رجوع کنند و برند خود را تک تک در آنجا ثبت نمایند. که در این صورت برای ثبت برند بین خارجی باید هزینه های زیادی جهت ترجمه مدارک، ثبت نام، ارسال اظهارنامه و … می‌ پرداختند. اما امروزه دیگر خبری از این همه معضلات نیست؛ چرا که با ایجاد سیستمی به نام سیستم ثبت برند مادرید، دیگر نیازی به ثبت برند به طور جداگانه در هر کشور نخواهد بود. در واقع به لطف کشور های عضو کنوانسیون پاریس و اتحادیه اروپا، جهت ایجاد ثبت برند بین المللی، سیستم ثبت برند مادرید ایجاد شده و شرکت های که فعالیت ‌های برون مرزی و بین المللی دارند؛ با سیستم مادرید می‌ توانند به طور یکجا در ۸۶ کشور جهان برند خود را ثبت نمایند.

لازم به ذکر است که طبق مقررات ثبت برند با سیستم مادرید، برند تجاری با توجه به قوانین و ضوابط داخلی هر کشور مورد بررسی قرار می گیرد و سپس وارد مراحل بین المللی می‌ شود. یعنی اینکه جهت ثبت برند بین المللی باید ابتدا برند در سطح ملی ثبت و بعد از آن وارد پروسه ثبت بین المللی شود و در نهایت در سازمان بین المللی مالکیت معنوی وایپو (WIPO) به رسمیت شناخته شود.

لیست طبقه بندی علائم تجاری

طبقه ١ - مواد شيميائی مورد استفاده در صنايع ، علوم عكاسی و همچنين كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ؛ رزين های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستيكهای پردازش نشده ؛ كودهای گياهی ؛ تركيبات اطفاء حريق ؛ مواد آبكاری و جوشكاری فلزات؛ مواد شيميائی برای نگهداری مواد غذائی ؛ مواد دباغی ؛  چسب های صنعتي .

طبقه ٢- رنگ روغن ؛ جلا ؛ لاك ؛ مواد ضد زنگ زدگی و جلوگيری كننده از فاسد شدن چوب ؛ مواد رنگی؛ مواد تثبيت رنگ ؛ رزين يا صمغ های خام طبيعی ؛ فلزات به صورت پودر يا ورق برای نقاشان ساختمان ؛ چاپگرها و هنرمندان.

طبقه ٣- تركيبات سفيد كننده و ساير مواد مخصوص شستشوی لباس ؛ مواد مخصوص تميزكردن، براق كردن، لكه گيری و سائيدن ؛ صابون ، عطريات ، روغن های اسانس ، مواد آرايشی ؛ لوسيونهای مو ؛ گرد و خميردندان .

طبقه٤- روغن ها و گريس های صنعتی؛ روان كننده ها ؛ تركيبات گردگيری ، مرطوب كردن و جذب رطوبت ؛ انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و موادروشنائی، انواع شمع و فتيله چراغ.

طبقه ٥- مواد داروئی و بيطاری ؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشكی ؛  مواد رژيمی برای مصارف پزشكی ، غذای كودكان  ؛ انواع گچ شكسته بندی ، لوازم زخم بندی ؛ مواد پركردن دندان ، موم دندان سازی ؛  ضدعفونی كننده ها ؛ مواد نابودكننده حشرات موذی ؛  قارچ كش ، مواد دفع نباتات هرزه .

طبقه ٦- فلزات عادی و آلياژهای آنها ؛ مواد ساختمانی فلزی ؛ ساختمانهای فلزی قابل حمل ؛ مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند؛ سنگهای معدنی فلزات

طبقه ٧- انواع ماشين و ماشين های افزار ؛ انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقليه زميني) ؛ قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشين ها و قطعات انتقال قوه ( به غير از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقليه زمينی) ؛ لوازم و ابزاركشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ؛ ماشين جوجه كشی .

طبقه ٨- انواع ابزار ولوازم دستی ( كه با دست كارمی كنند) ؛ سرويس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمری، تيغ.

طبقه ٩- اسباب و آلات علمی،  دريانوردی، مساحی، عكاسی، سينمايی، بصری، وزن كردن، اندازه گيری، علامت دادن، كنترل ومراقبت (نظارت)، نجات و آموزش ؛ اسباب و لوازم هدايت ، قطع و وصل ، تبديل ، ذخيره سازی، تنظيم يا كنترل جريان برق،  آلات واسباب ضبط ، ماشين های فروش خودكار ومكانيسم دستگاه هايی كه با سكه كار مي كنند ،صندوق های ثبت مبلغ دريافتی،  ماشين های حساب ، تجهيزات داده پردازی و رايانه ای؛ دستگاه آتش نشاني .

طبقه ١٠- آلات وابزار جراحی،  پزشكی، دندانسازی وبيطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخيه زنی

طبقه ١١- دستگاه های روشنائی، حرارتی، مولد بخار، طبخ ، خنك كردن ، تهويه، تامين آب بهداشتی

طبقه ١٢- وسايط نقليه ، دستگاه های حمل و نقل زمينی ، دريائی و هوائی .

طبقه ١٣- اسلحه گرم ؛ مهمات و انواع پرتابه ( از قبيل موشك، خمپاره و غيره) ؛ مواد منفجره؛ مواد وسايل آتش بازی
طبقه ١٤- فلزات گرانبها وآلياژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده يا با آنها روكش شده اند ودرساير طبقات ذكر نشده اند؛ جواهرات ، سنگ های گرانبها ؛ اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .

طبقه ١٥- آلات موسيقی .

طبقه ١٦- كاغذ مقوا و كالاهای ساخته شده ازآن ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛ مطاب چاپ شده ، مواد صحافی، عكس؛ نوشت افزار ؛ چسب برای مصارف تحريری يا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم مو نقاشی؛ ماشين تحرير و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشي و تدريس ( به استثنای دستگاه ها)؛ موادپلاستيكی برای بسته بندی ( كه در سايرطبقات ذكر نشده اند) ؛حروف و كليشه چاپ.

طبقه ١٧- لاستيك ، كائوچو ، صمغ، آزبست ( پنبه نسوز) ، ميكا ( سنگ طلق) و كالاهای ساخته شده از اين مواد كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛ پلاستيك دارای شكل و قالب خاص برای استفاده در توليد ساير كالاها ؛ مواد بسته بندی،  در پوش گذاری،  انسداد و عايق بندی ؛ لوله های قابل ارتجاع غير فلزی .

طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و كالاهای ساخته شده از آنها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند؛ پوست حيوانات ؛ چمدان ؛ كيسه و كيف های مسافرتی؛ چتر، چترآفتابگير و عصا ؛ شلاق ؛ يراق و زين و برگ.

طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختماني ( غير فلزی) ؛ لوله های غير فلزی سخت و غير قابل انعطاف برای استفاده درساختمان ؛ آسفالت ؛ قيرو قطران ؛ ساختمانهای متحرك غير فلزی، بناهای يادبود غير فلزی .

طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثيه ، آئينه ، قاب عكس ؛ كالاهای ساخته شده از چوب ، چوب پنبه ،نی ،حصير ، شاخ ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ ، صدف ،كهربا ،صدف مرواريد، كف دريا وبدل كليه اين مواد يا ساخته شده از پلاستيك ( كه در ساير طبقات ذكر نشده اند).

طبقه ٢١- ظروف خانگی يا لوازم آشپزخانه ( كه از فلزات قيمتی ساخت يا روكش نشده اند)؛ شانه وابر و اسفنج ؛ انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) ؛ مواد ساخت برس ؛ لوازم نظافت و تميزكاری؛ سيم ظرف شويی؛ شيشه كارشده يا نيمه كارشده ( به استثنای شيشه مورد استفاده در ساختمان ها) شيشه آلات ، اشياء ساخته شده از چينی و سفال كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند.

طبقه ٢٢- طناب ، ريسمان ، تور ، چادر،  سايبان ، برزنت ( تارپولين ) ، بادبان وشراع ، کيسه و گونی كه در طبقات ديگر ذكر نشده است؛ مواد لایی و لايه گذاری و پوشال) به استثنائ لاستيك و پلاستيك ) ؛ مواد خام ليفی برای نساجی.

طبقه ٢٣- انواع نخ ورشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .

طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای كه درطبقات ديگر ذكر نشده اند؛ انواع روتختی و روميزی

طبقه ٢٥- انواع لباس و پوشاك ، پاپوش و پوشش سر.

طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب دوزی روبان ، بند (نوار) حاشيه وقيطان ؛ دکمه قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته گرد ؛ گل های مصنوعي .

طبقه ٢٧- انواع فرش ، قاليچه ، حصير وزيرانداز، لينويوم و ساير كف پوش ها، آويزهای ديواری ( غير پارچه ای).

طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی؛ لوازم ورزشی و ژيمناستيك كه در طبقات ديگرذكر نشده اند ؛ تزئينات درخت كريسمس.

طبقه ٢٩- گوشت ،گوشت ماهی، گوشت طيور وشكار، عصاره گوشت؛ سبزيجات وميوه جات به صورت كنسرو ،خشك شده و پخته شده، انواع ژله، مربا وكمپوت ،تخم مرغ ،شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
طبقه ٣٠ – قهوه ،چای، كاكائو، شكر، برنج ، نشاسته كاسار يا مانيوك ( تاپيوكا)، نشاسته نخل خرما) ساگو)، بدل قهوه ،آرد و فراورده های تهيه شده از غلات ،نان ،نان شيرينی، شرينی جات شيرينی يخی؛ عسل ، ملاس يا شيره قند، مايه خمير، گرد مخصوص شيرينی پزی يا پخت نان؛ نمك خردل ؛ سركه؛ انواع سس ( چاشنی ) ادويه جات ، يخ .

طبقه ٣١- محصولات كشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هايی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛حيوانات زنده ؛ ميوه و سبزيجات تازه؛ بذر ؛ گياهان وگل های طبيعی؛ غذای حيوانات ؛ مالت ( جو سبز خشك شده ).

طبقه٣٢- ماء الشعير؛ آب های معدنی و گازدار و ساير نوشيدني های غير الكلی؛ آب ميوه وشربتهای ميوه ای؛ شربت و تركيبات مخصوص ساخت نوشابه.

طبقه ٣٣-.........................

طبقه ٣٤- تنباكو،  لوازم تدخين ؛ كبريت .

طبقه ٣٥- تبليغات ؛ مديريت تجاری؛ امور اداری تجارت ؛ كارهای دفتری و اداری .

طبقه ٣٦- بيمه؛ امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاك و مستغلات .

طبقه ٣٧- ساختمان سازی، تعميرو بازسازی، خدمات نصب.

طبقه ٣٨- مخابرات از راه دور.

طبقه٣٩- حمل و نقل ، بسته بندی و نگهداری كالاها؛ تهيه مقدمات و ترتيب دادن مسافرت ها .

طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد.

طبقه ٤١- آموزش و پرورش ؛دوره های كارآموزی و تعليمی؛ تفريح و سرگرمی، فعاليت هاي ورزشی و فرهنگی .

طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری و تحقيق و پژوهش و طراحي در اين زمينه ؛خدمات تجزيه و تحيل و تحقيقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای .

طبقه ٤٣- خدمات عرضه اغذيه و نوشابه ، تامين مسكن و محل اقامت موقت.

طبقه ٤٤- خدمات پزشكی ، خدمات بيطاری، مراقبت های بهداشتی و زيبائی برای انسانها يا حيوانات ، خدمات كشاورزی ، باغداری و جنگلداری .

طبقه ٤٥- خدمات شخصی يا اجتماعی كه توسط ديگران برای رفع نيازهای افراد ارائه می شوند ، خدمات امنيتی برای محافظت از افراد ،اموال و دارائيها ، خدمات حقوقی ...
موسسه حقوقی فکر برتر، افتخار دارد در زمینه ی ثبت برند بهینه ترین خدمات را به متقاضیان محترم ارائه دهد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

ثبت برند بین المللی

معنی برند از واژه ای بین المللی گرفته شده است که به معنای وسیله ای برای ایجاد تفاوت میان حصولات و خدمات به حساب می آید و باعث بازاری موثر خواهد شد . در دنیای تجاری امروزه برندسازی جزو موارد مهم برای ادامه حیات و سود محصول می باشد .یک برند خوب و مناسب برای دارنده ان سود آور خواهد بود و به بیان دیگر برند عبارتست از اسم، رنگ،حرف،شکل،نقش و....که سبب ایجاد شدن وجه تمایز میان کالاها و خدمات تولید شده توسط یک شرکت یا تولیدکننده با شرکت و یا تولید دیگر می شود برند نام دارد.

در سال های دور از حالا افراد به منظور ثبت بین المللی برند و علامت تجاری به اجبار باید به اداره ثبت برند و علامت تجاری مراجعه میکردند . برای ثبت برند بین المللی افراد به کشورهای مختلف رجوع می کردند که خود زمان بر و دارای هزینه بسیار برای آن بود . در این راستا کنوانسیون پاریس با اتخاذ تصمیمی این مسئله را حل کرد و با تشکیل یک نهاد و اتحادیه ای برای ثبت برند بین المللی اقدام کردند که به تشکیل سیستم مادرید انجامید . در این سیستم تمامی اعضای آن با عضویت در آن می توانند از مزایای ثبت برند و علامت تجاری خود در کشور های دیگر بهره ببرند.

منابع برای ثبت بین المللی برند :

https://www.ofoghnikan.com/brand-registration/

https://eliya.ir/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF

https://companyregister.ir/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AB%D8%A8%D8%AA/720-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C.html

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

شرکت افق پژوهش نیکان به‌عنوان اولین و تنها شرکت دارای مجوز ثبت اختراع در کشور از وزارت علوم و پشتیبان پارک‌های علم و فناوری، پیشرو در ارائه خدمات ثبت داخلی و بین‌المللی به مبتکران، مخترعان، و صاحبان مشاغل است. ما به تکیه بر تجربه چندین‌ساله و با بهره‌گیری از یک تیم مجرب، برای آماده‌سازی تخصصی مدارک مورد نیاز و انجام تمامی مراحل ثبت در کنار شما هستیم.