پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

لینک نوفالو چیست؟

nilonila 1 سال پیش

کاربردهای لینک نوفالو چیست؟

اگر هنوز هم در مورد این تگ سردرگم هستید، نگران نباشید چون در ادامه به طور کامل با آن آشنا می‌شوید. مهم‌ترین کاربردهای تگ نوفالو در سطح وب به این شرح است:

1_ انجمن‌ها و بخش کامنت‌ها

اصلا یکی از مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن نوفالوها، این بود که سئوکارها شروع کرده بودند به ساخت بک لینک‌ها در بخش کامنت سایت دیگران و همینطور در انجمن‌های پرسش و پاسخ. بعد از این، گوگل با وجود آوردن این تگ به صاحبان سایت‌ها و انجمن‌ها این اجازه را داد که تمام لینک‌های بخش نظرات و کل انجمن‌شان را نوفالو کنند تا دیگر اعتباری به سایت سئوکارهای خاطی منتقل نشود.

2_ سایت‌ها یا صفحات دایرکتوری

بعضی سایت‌ها در سطح وب وجود دارند که در صفحات مختلف‌شان، دیگر سایت‌ها را معرفی کرده‌اند. مثلا وب سایتی که دیگر سایت‌ها را بر اساس حوزه کاری‌شان تقسیم بندی کرده و لینک‌شان را در صفحات مختلف قرار می‌دهد. به عنوان نمونه یک صفحه با عنوان سایت‌های فروشگاه لباس. این سایت برای اینکه به گوگل بفهماند یک مزرعه لینک (سایت‌های اسپمی که صرفا برای ساخت بک لینک به وجود آمده‌اند.) نیست و قصدش صرفا کمک به کاربران بوده، می‌تواند لینک‌هایش را نوفالو کند.

3_ تبلیغات

یکی دیگر از کاربردهای تگ نوفالو، در زمان تبلیغات است. در واقع به کمک این تگ صاحبان سایت‌های پربازدید می‌توانند به گوگل بفهمانند اگر بنر یک سایت را در بخشی از صفحات خودشان قرار داده‌اند، هدف‌شان فروش بک لینک نبوده و در حال تبلیغات هستند. البته خود گوگل پیشنهاد می‌کند در زمان تبلیغات به جای NoFollow از Sponsored استفاده کنید.

نکته: اغلب سایت‌ها اصلا به این موضوع توجهی نمی‌کنند و در ازای دریافت هزینه بالاتر، تبلیغ شما را با لینک فالو منتشر می‌کنند تا اعتبار بیشتری هم به سایت‌تان بدهند. این مورد مخصوصا در وب فارسی رایج است.

4_ UGC

کلمه UGC مخفف عبارت User generated content است. این یعنی محتوایی که کاربر تولید کرده! چه؟ ببینید، بعضی محتواها در سطح وب نه توسط صاحب سایت که توسط کاربران تولید می‌شود. مثلا:

  • مقالاتی که در سایت ویرگول منتشر می‌شود توسط کاربران نوشته شده،
  • بخش نظرات همه سایت‌ها متعلق به کاربران است،
  • محتوای وبلاگ‌های سیستم‌های بلاگ‌دهی رایگان، مثلا بلاگفا، توسط کاربران تولید می‌شود،
  • و... .

در این شرایط صاحب سایت می‌تواند با اضافه کردن کد نوفالو به تمام صفحاتش، به گوگل بفهماند که نیاز نیست بک لینک‌های درون صفحاتش را دنبال کند.

نکته: اگر به برنامه نویس تان بگویید متاتگ nofollow را در بخش Head یک صفحه قرار بدهد، گوگل همه لینک‌های درون آن را nofollow می‌کند. همینطور در سیستم‌های مدیریت محتوای مختلف از جمله وردپرس، قابلیت‌هایی برای این مورد تعبیه شده است.

آیا واقعا لینک‌های نوفالو بی‌اثر هستند؟

 

بعد از همه اینها شاید بپرسید پس دیگر نباید در فرآیند «لینک بیلدینگ» برای سایت‌مان لینک نوفالو بخریم یا بسازیم؟ مثلا لینک خیلی از انجمن‌ها، بعضی سایت‌ها و حتی لینک‌هایی که از ویکی پدیا دریافت می‌کنیم همگی نوفالو هستند!

راستش را بخواهید در مورد این موضوع حرف و حدیث زیاد است، از طرفی گوگل می‌گوید من اعتبار زیادی برای این لینک‌ها در نظر نمی‌گیرم و از طرف دیگر تجربه ما سئوکارها چیز دیگری را تایید می‌کند! جالب است بدانید حتی وقتی یک سئوکار بخواهد برنامه ساخت و خرید بک لینک را بچیند، اتفاقا تعیین می‌کند که چقدر از لینک‌ها نوفالو باشد و چقدر فالو! چرا این کار را می‌کند؟

  • چون از طرفی ما سئوکارها باور داریم که واقعا لینک نوفالو روی سئو تاثیر دارد، فقط نه به اندازه لینک فالو.
  • از طرف دیگر هم می‌خواهیم با این کار باعث شک کردن گوگل نشویم! چون قطعا گوگل به سایتی که همه لینک‌هایش فالو است شک می‌کند.

نظر گوگل درباره تگ Nofollow تغییر کرده؟

از سال 2005 تا الان گوگل چند باری نظراتی در مورد تگ نوفالو منتشر کرد. آخرین بار هم همین سال 2013 بود. در همه آنها هم به این موضوع اشاره می‌کند که صاحبان رسانه و سایت‌ها باید تگ نوفالو را به لینک‌های پولی، لینک‌هایی که در ازای ساخت‌شان پول دریافت کرده‌اند، اضافه کنند.

اما خب هنوز با توجه به اینکه الگوریتم‌های گوگل خیلی در شناخت تفاوت یک لینک پولی و غیر پولی ماهر نیستند، چنین چیزی اجرایی نشده. مثلا در همین ایران خودمان روزانه بیشتر از 10 ها «رپورتاژ آگهی» فروخته می‌شود. رپورتاژ یک مقاله متنی است که در سایت‌های پربازدید با متن و لینک دلخواه شما منتشر می‌شود. اصولا هم خریدار رپورتاژ از این صفحه 1 تا 3 لینک فالو به سایت خودش دریافت می‌کند.

آیا در لینک سازی داخلی هم باید از کد نوفالو استفاده کنیم؟

جواب این سوال خیلی پربحث است! اغلب سئوکارها در جواب این سوال می‌گویند که اصلا نیاز نیست در وب سایت خودمان از لینک نوفالو استفاده کنیم، برخی دیگر می‌گویند باید لینک‌ها به صفحاتی که قرار نیست سئو شوند، مثل صفحه تماس با ما، نوفالو باشند و بعضی دیگر می‌گویند لینک‌ها به صفحاتی که در سایت‌مان نوایندکس شده‌اند را باید نوفالو کنیم. خود من که هیچ موقع از لینک نوفالو در لینک سازی داخلی استفاده نمی‌کنم.

آیا لینک نوفالو همان متاتگ نوفالو است؟

نگاهی به تگ پایین داشته باشید:

< Meta name="robots" content="Nofollow" />

این یک متاتگ نوفالو است. اصولا متاتگ‌ها نه مثل تگ لینک در میان متن، که در بخش Head سایت قرار می‌گیرند. پس متاتگ نوفالو همان لینک نوفالو نیست. در واقع اگر این متاتگ را در Head یک صفحه از سایت‌تان اضافه کنید، تمام لینک‌های درون صفحه را نوفالو کرده‌اید.

 

برای سفارش پروژه سئوی خود به لینک وبسایت ما مراجعه کنید: 

https://bluvira.com

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

نیلو هستم علاقه مند به دیجیتال مارکتینگ