پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

همه چیز درباره استخدام راننده پایه یک و نحوه دریافت گواهینامه

karjoo 2 سال پیش

از آنجا که شغل رانندگی پایه یک به تحصیلات و تخصص ویژه‌ای نیاز ندارد بسیاری از کارجویان تازه‌کار در سایت‌های کاریابی آنلاین به دنبال جذب در موقعیت استخدامی راننده پایه یک هستند. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط کارفرماها برای استخدام راننده پایه یک صحبت کنیم و در مورد مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در این شغل توضیحات کاملی را ارائه کنیم.

چه شرکت‌‌ها و سازمان‌هایی به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند؟

fW2efwOOfMjn2sI2FbGwyxxEqNmWUxSE12Mbj3HO.jpg

 

کسب‌وکارهای ممختلفی برای حمل بار و محصولات یا حمل و نقل مسافران خود به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند. کارخانه‌ها و کارگاه‌های مختلف، شرکت‌های نفتی و پالایشی، شرکت اتوبوسرانی، کارگاه‌های تولیدی و معادن، ساختمان‌سازی‌ها، شهرداری، مدارس و دانشگاه‌ها، شرکت‌های راه‌سازی، شرکت‌های ساختمان‌سازی و معماری، صنایع غذایی و لبنی، شرکت‌های پخش، شرکت‌های تولیدی، ارگان‌های دولتی و … از جمله کسب و کارهایی هستند که حتماً به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند.

‍ وظایف راننده پایه یک چیست؟

همانطور که گفته شد هدف سازمان‌ها از استخدام راننده پایه یک طیف وسیعی از وظایف را دربرمی‌گیرد. از شغل‌هایی که نیاز به راننده پایه یک دارند می‌توان به راننده سرویس درون‌شهری، راننده اتوبوس برون‌شهری، راننده کامیون کمپرسی، راننده‌ی کامیون‌های کشنده و ... اشاره کرد. وظایف رانندگان پایه یک در هر کدام از این شغل‌ها متفاوت است. وظایف و مسئولیت‌های مشترک رانندگان پایه یک عبارتند از:

 • رانندگی با احتیاط در شرایط خطرناک
 • آگاهی از وضعیت راه‌ها
 • اطمینان از عدم تخطی از بار مجاز و در صورت نیاز، کاهش بار
 • بررسی ترمزها و سایر مسائل فنی ماشین پیش از رانندگی‌های طولانی مدت
 • استفاده از طناب و زنجیر برای تثبیت محموله‌ها و بررسی پایداری و ایمنی محموله‌ها
 • بررسی کشنده‌ها قبل و بعد از بارگیری و وضعیت جک‌ها و تنظیم آن‌ها در صورت نیاز
 • ثبت ورود و خروج به جایگاه‌های بارگیری و تخلیه‌ی بار
 • امضاء کردن اسناد بارگیری و امضاء گرفتن از تحویل گیرنده‌ی بار
 • کمک کردن به کارگران در جابجایی بار
 • سرویس خودرو به صورت روزانه 
 • اطلاع دادن معایب خودرو به مسئولین حمل و نقل
 • رسیدگی به وضع ظاهری و تمیز نگه داشتن خودرو
 • عدم استفاده از خودرو برای کارهای شخصی

شرایط و الزامات استخدام راننده پایه یک

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سازمان‌ها به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند. برای ارسال درخواست استخدام خود نیاز به داشتن رزومه کاری دارید. در رزومه تاریخچه‌ای از سوابق کاری شما در گذشته، سطح تحصیلات، مشخصات فردی و شماره تماس و همین‌طور مهارت‌ها و توانایی‌های شما درج می‌شود که به کارفمرا در شناخت بهتر شما کمک می‌کند. این رزومه را هم می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق سایت‌های کاریابی برای کارفرما ارسال کنید و هم آن را دانلود کنید و پرینت بگیرید و به صورت حضوری به شرکت موردنظر ببرید.

برای دریافت گواهینامه پایه یک چکار کنیم؟

گواهینامه رانندگی پایه یک برای رانندگی ماشین‌های سنگین مثل کامیون، تریلی و اتوبوس‌های بالای 26 نفر الزامی است شرایط دریافت گواهینامه پایه یک عبارت است از:

دارا بودن گواهینامه پایه دو

افرادی که می‌خواهند گواهینامه پایه یک دریافت کنند باید ابتدا نسبت به دریافت گواهینامه پایه 2 اقدام کنند و به زمان انقضای آن حداقل 6 ماه مانده باشد.

حداقل سن 25 سال تمام

حساسیت شغل رانندگی کامیون باعث شده است استخدام راننده پایه یک نیازمند صلاحیت‌های عقلی و اخلاقی بالایی باشد؛ به همین دلیل حداقل سن برای گواهینامه پایه 1 بالاتر و 25 سال تمام است.

سلامت جسم و روان و عدم اعتیاد

بعد از استخدام به عنوان راننده پایه یک مسئولیت سلامت سرمایه و دارایی‌های یک شرکت و جان و مال تعداد زیادی انسان در دست این فرد قرار دارد. به همین دلیل، یکی از شرایط لازم برای دریافت گواهینامه و استخدام راننده پایه یک داشتن سلامت فیزیکی و روانی و عدم اعتیاد به مواد مخدر است.

شرکت در دوره‌های تخصصی آموزش عملی و تئوری رانندگی

رانندگی کامیون نیازمند دانستن نکات فنی زیادی است. به همین دلیل یکی از شرایط لازم برای اخذ گواهینامه پایه 1 شرکت در دوره‌های آموزش رانندگی است. در بخش آموزش تئوری رانندگان با قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی آشنا می‌شوند و در بخش آموزش عملی، نحوه عملی رانندگی با ماشین سنگین آموزش داده می‌شود.

شرکت در آزمون آئین‌نامه و قبولی در آن

FzK1avP31iEY8hNKAA6nWH5DvoYkAvn4G26RxnfP.jpg

 

بعد از اتمام دوره آموزش تئوری باید در آزمون تئوری یا آیین نامه راهنمایی و رانندگی شرکت کنید. بعد از قبولی در این آزمون، می‌توانید وارد آزمون عملی رانندگی شوید. در صورت عدم قبولی در آزمون آئین‌نامه نمی‌توانید در آزمون عملی رانندگی شرکت کنید.

شرکت در آزمون عملی رانندگی و قبولی در آن

در آزمون عملی رانندگی پایه یک، مهارت‌ها و توانایی‌های متقاضی برای رانندگی ماشین‌های سنگین سنجیده می‌شود. در صورتی که در این آزمون موفق شوید در نهایت می‌توانید برای دریافت گواهینامه پایه یک درخواست بدهید.

کسب اطلاعات فنی موردنیاز

اطلاع از نکات فنی و نحوه عملکرد ماشین یکی از نکات ضروری رانندگی در جاده است. این آموزش‌ها در دوره‌های آموزش تئوری رانندگی به شما آموزش داده می‌شود. اگر ماشین در محل‌های دورافتاده و خارج از دسترس خراب شود، راننده باید بتواند به تنهایی آن را تعمیر کند.

استخدام راننده پایه یک و کارت پایان خدمت سربازی

در سال‌های گذشته برای دریافت گواهینامه‌های رانندگی لازم بود گواهی پایان خدمت هم ارائه شود. اما با تغییر قوانین، شرط الزامی بودن کارت پایان خدمت از لیست مدارک ضروری برای دریافت گواهینامه رانندگی حذف شده است. بنابراین آقایانی که هنوز خدمت سربازی را نگذرانده‌اند هم می‌توانند برای دریافت گواهینامه پایه یک اقدام کنند.

شلوغی شهرها و ترافیک باعث شده تقاضای زیادی از سوی سازمان‌های مختلف برای استخدام راننده پایه یک  (سرویس کارکنان) به وجود بیاید. خیلی از ادارات دولتی، شرکت‌های صادرات و واردات، شرکت‌های ساختمانی، معادن،‌شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس و ... نیازمند جذب نیروی راننده ماشین سنگین هستند؛ با این حال، در شهرهای صنعتی، فرصت‌های بسیار بیشتری برای استخدام راننده پایه یک وجود دارد.

فراموش نکنید اگر به عنوان راننده ماشین سنگین مشغول به کار شدید حتما به عنوان یک شهروند و نیروی کار، قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید و با رانندگی ایمن و پرهیز از رانندگی پرخطر از سلامتی و جان و مال خود و دیگران محافظت کنید. 

داشتن گواهینامه پایه یک، آشنایی با جاده‌ها، اطلاع از وضعیت راه‌ها و آب و هوا، تعهد به زمانبندی، امانت‌درای و مسئولیت‌پذیری، بااخلاق بودن، سلامت جسمی و روانی، عدم اعتیاد و ... از جمله شرایط مورد نیاز برای پذیرفته شدن در فرصت‌های شغلی راننده پایه یک هستند. آگهی‌های شغلی مربوط به این کارفرماها را می‌توانید در سایت‌های کاریابی و استخدامی معتبر مشاهده کنید.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید