پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

فراغ‌التصحیلان کدام رشته‌ها شانس بیشتری برای اشتغال در قزوین دارند؟

karjoo 2 سال پیش

استان قزوین در شمال غربی کشور واقع شده و با استان‌های مازندران، گیلان، همدان، زنجان، مرکزی و استان البرز همسایه است. این استان طبق آخرین آمار سال 1395 حدود 1.3 میلیون نفر جمعیت داشته است که از این مقدار، 600 هزار نفر ساکن شهرستان قزوین بوده‌اند. طبق آمار انجام شده در سال 99، نرخ مشارکت اقتصادی استان قزوین 43.4 درصد و نرخ بیکاری قزوینی‌ها 9.7% بوده است. تعداد فرصت‌های استخدام قزوین در بخش خصوصی خیلی بیشتر از بخش دولتی است. 

استان قزوین محل استقرار کارخانجات تولیدی و صنعتی مختلف است و دارای 8 شهرک صنعتی مختلف است که از این میان، شهر صنعتی البرز یکی از بزرگ‌ترین مناطق صنعتی کل کشور به حساب می‌آید.نبود فرصت‌های شغلی کافی برای نیروی کار فعال در این استان باعث شده معضل بیکاری و نبود کار به یک دغدغه برای نیروی کار جوان این استان تبدیل شود. البته خوشبختانه با بررسی آمارها و نرخ بیکاری در طی سالیان مختلف متوجه می‌شویم این شاخص روندی کاهشی و نزولی داشته و هر سال وضعیت نرخ بیکاری قزوین در مقایسه با سال قبل کاهش قابل توجهی داشته است.

قزوین، با وجود مساحت کم و جمعیت پایین، بخش قابل توجهی از منابع و صنایع کشور را به خودش اختصاص داده است. آمار بیکاری این استان مهاجر پذیر مشابه میانگین کشوری است.

در سال 1399 نرخ بیکاری قزوین به پایین‌ترین میزان در ده سال گذشته رسیده و برابر با 9.7% بوده است.لازم به ذکر است نرخ بیکاری کل کشور در سال 1399 9.6% بوده است؛ به این ترتیب، نرخ بیکاری قزوین اندکی از میانگین کشوری بالاتر است و نیاز به ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر احساس می‌شود.

در ادامه می‌خواهیم ضمن بررسی وضعیت اشتغال در استان قزوین به شما بگوییم که فارغ‌التحصیلان کدام رشته‌ها از شانس بیشتری برای استخدام قزوین برخوردار هستند.

RrfQC1BLvPaF8smttvBQZChXdfgbOodfEWpe0JC3.jpg

 

نگاهی کلی به اقتصاد استان قزوین

استان قزوین به دلیل نزدیکی به استان تهران یکی از مراکز صنعتی کشور محسوب می‌شود. ممنوعیت احداث صنایع در محدوده 120 کیلومتری پایتخت باعث شده واحدهای صنعتی زیادی در استان قزوین ساخته شود. در حال حاضر استان قزوین بیش از 3400 واحد تولیدی و 8 شهرک صنعتی به نام‌های البرز، لیا، کاسپین، آبیک، حیدریه، آراسنج، خرمدشت و حکیمیه دارد و فعالیت بیش از 800 شرکت صنعتی، قزوین را به یکی از قطب‌های اقتصادی کشور تبدیل کرده است. بیش از 130 هزار نفر در بخش صنعت استان قزوین مشغول به کار هستند و این استان در سال 1388 به عنوان چهارمین استان صنعتی کشور شناخته شده است.

بخش اقتصادی اصلی قزوین همانند سایر استان‌های کشور، بخش خدمات است که بیش از ۴۰ درصد از ارزش افزوده‌ی این استان را به خودش اختصاص داده است. در گذشته بخش‌های صنعت و کشاورزی، سهم تقریبا یکسانی از نیروی انسانی داشتند ولی بخش صنعت توانسته است در سال‌های اخیر، در مقایسه با کشاورزی، نیروی انسانی بیشتری به خودش جذب کند و امروزه، اختلاف اشتغال صنعتی و اشتغال کشاورزی در این استان، بیش از ۱۵ درصد است.

 یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین مناطق صنعتی استان قزوین، شهر صنعتی البرز است که حدود 80 سال از ساخت آن می‌گذرد و امروزه شهری مهاجرنشین محسوب می‌شود. این منطقه صنعتی در 14 کیلومتری قزوین قرار گرفته و محل استقرار بیش از 500 واحد تولیدی و خدماتی کوچک و بزرگ است و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صنعتی کل کشور به حساب می‌‎آید. از آنجا که کارخانجات و کسب و کارهای متعددی در این شهر صنعتی وجود دارد حجم زیادی از فرصت‌های استخدام قزوین مربوط به همین شهر است. 

بزرگ‌ترین کارخانه‌ها و فرصت‌های اقتصادی در قزوین 

تنها تولیدکننده چرخ خیاطی در ایران و یکی از برندهای برتر و موفق ایرانی، شرکت کاچیران است. دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد اما کلیه کارخانجات تولیدی کاچیران در استان قزوین قرار گرفته‌اند. قرارگیری کارخانه بزرگ و معتبر کاچیران در این استان، مطمئنا به افزایش اشتغالزایی و بهبود فرصت‌های استخدام قزوین کمک کرده است.

حدود ۲۰ درصد از آمار اشتغال قزوین، مربوط به بخش کشاورزی است. شرایط آب و هوایی و تنوع اقلیمی قزوین، امکان پرورش انواع محصولات زراعی و باغی را در این استان، فرآهم آورده است. شهرستان تاکستان، قطب انگور کشور می‌باشد.

5vMR3JTFouUEXzqk6EgGtZlbC7K1af01WrRm1H3S.jpg

 

تولی پرس یکی از شرکت‌های معتبر و بزرگ ایرانی است که در سال 1343 تاسیس شده و دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد. اما کلیه کارخانجات تولیدی این شرکت از 1352 به شهر صنعتی البرز در استان قزوین منتقل شده است. این شرکت در سال 1379 و با پذیرش و عرضه سهام آن در بورس به سهامی عام تبدیل شد و محصولاتی چون پودر لباسشویی دریا و تک، پودر ماشین لباسشویی شوما، مایع ظرفشویی جام و آبشار، مایع نرم کننده هاله و سفیدکننده زدا را تولید و بازار عرضه می‌کرد.

بازرگانی و لجستیک، حمل و نقل و انبارداری و گردشگری، سه حوزه‌ی اصلی خدمات در استان قزوین هستند. عبور مهور ترانزیتی تهران-شمال غرب از قزوین، فرصت‌های زیادی برای کار در قزوین در بخش خدمات ایجاد کرده است.

شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی فیروز نیز یکی دیگر از شرکت‌های مطرح و اشتغالزای ایرانی است که کارخانجاتش در شهر صنعتی البرز واقع شده است. این شرکت در سال 1353 و با مشارکت شرکت جانسون اند جانسون آمریکا به عنوان اولین شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی تخصصی کودک کار خود را آغاز کرد و امروزه محصولات مختلفی تولید می‌کند.

۱۵ درصد از فرصت‌های اشتغال و کار در قزوین در بخش صنعت، مربوط به صنایع شیمیایی و ۱۲ درصد مربوط به صنایع غذایی بوده است. بنابراین، فرصت‌های خوبی برای استخدام فارغ‌التحصیلان رشته‌های شیمی، مهندسی شیمی و مهندسی صنایع غذایی در قزوین وجود دارد.

چگونه می‌توان آگهی‌های استخدام قزوین را پیدا کرد و برای آن‌ها رزومه فرستاد؟

هترین شرکت‌ها و سازمان‌های برای جذب نیروی انسانی در سایت جاب ویژن آگهی شغلی منتشر می‌کنند و هرروز صدها فرصت شغلی مربوط به تهران و شهرهای مختلف مثل قزوین در این سایت کاریابی منتشر می‌شود. کارجویان محترم قزوینی به کمک فیلترها و امکانات مختلف جاب ویژن می‌توانند جستجویشان را محدود و مشخص کنند و فرصت‌های شغلی مدنظرشان را زودتر مشاهده کنند. برای اینکه تمامی آگهی‌های استخدام قزوین را مشاهده کنید در قسمت جستجوی مشاغل و از منوی شهر، گزینه «تمامی شهرهای قزوین» را انتخاب کنید. به این ترتیب، کلیه فرصت‌های شغلی قزوین در تمامی شهرهای استان به شما نمایش داده می‌شود.

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید