پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

مروری بر وضعیت فعلی کلاد گیمینگ

میم مثل مهسا 8 ماه پیش

به نظر شما کلاد گیمینگ چیست؟ اصلاً فضای ابری چیست؟ به زبان ساده، فضای مجازی یا همان اینترنتی که شما با هر نوع سخت‌افزاری به آن دسترسی دارید و می‌توانید در این فضا فایل آپلود کنید و تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید. حالا بازی کردن در بستر فضای ابری چیست؟ قابلیت استریم بازی (منظور استریم خود بازی است، نه استریمر بودن!) روی هر دستگاهی که به اینترنت دسترسی دارد.

مثلاً شما ایکس باکس دارید، ولی حالا به هر دلیلی به آن دسترسی ندارید. ممکن است دستگاه در مغازه در دست تعمیر باشد یا آن را به دوست خود قرض داده باشید. خب در این شرایط راه حل چیست؟ کافی است به اپلیکیشن ایکس باکس روی PC، لپ تاپ‌ یا حتی روی موبایل خود وارد شوید و بعد بازی مورد علاقه خود را تجربه کنید. به همین راحتی! کلاد گیمینگ یعنی شما بتوانید با هر سخت‌افزاری که به اینترنت وصل می‌شود بازی کنید. پس، دیگر دغدغه داشتن کنسول را نخواهید داشت. مقاله پلی پاد را درباره وضعیت Cloud Gaming از دست ندهید.

جریان کلاد گیمینگ چیست؟

همین لحظه که در حال خواندن این مطلب هستید، کلاد گیمینگ ایکس باکس حسابی معروف شده و در بازارهای غربی خیلی طرفدار دارد. به این شکل که گیمر غربی، از طریق Game Pass خیلی راحت فورتزا و Witcher را روی موبایل بازی می‌کند. اخیراً نیز تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ هم برنامه ایکس باکس را پشتیبانی می‌کنند که یعنی حتی سخت‌افزار تلویزیون هم بازی‌های سنگین ایکس باکس را می‌تواند اجرا کند. همه‌ این اتفاقات تنها به پشتوانه اینترنت و استریم صورت می‌پذیرد.

WaJItSExMWHgluPKZUiNCWGKcquPu5tzU0sMF4On.jpg

حالا ممکن است با خود بگویید وضعیت اینترنت در کشور ما پایدار نیست و برای ارسال عکس هم به مشکل می‌خوریم چه برسد به بازی! باید بگویم که درد شما، درد همه ماست! ولی نمی‌شود منکر این شد که کلاد گیمینگ قرار است چه تحولاتی در صنعت بازی ایجاد کند. مطمئناً کنسول‌های بازی سنتی و سخت‌افزارهایی که با آن‌ها بازی می‌کنیم به این زودی کنار گذاشته نمی‌شوند؛ ولی Cloud Gaming قطعاً گیمرهای بیشتری را به جامعه گیمرها اضافه می‌کند.

سودآوری و شکست در کلاد گیمینگ

طبق آخرین آمار تا سال ۲۰۲۴، صنعت کلاد گیمینگ به سودآوری ۶ میلیارد دلاری می‌رسد. رقمی که در مقایسه با کل ارزش و سود‌آوری صنعت بازی‌سازی، عدد قابل توجهی است. تازه خیلی از شرکت‌های بزرگ هم روی این قضیه در حال سرمایه‌گذاری هستند که هنوز برنامه‌های آن‌ها مشخص نیست. حتی در کشور خودمان هم روی بازی ابری سرمایه‌گذاری خوبی شده که نمونه آن پلی پاد خودمان است. پس پرواضح است که این مسیر، آینده درخشانی در پیش دارد.

iOWXhdxUGMxgubEXzjx9tMr7tg0UzSpepoNBhMl9.jpg

ما یک نکته قابل توجه هم در دنیای کلاد گیمینگ رقم خورد. گوگل استادیا، پلتفرم گیمینگ گوگل که فقط و فقط روی بازی ابری تمرکز داشت، همین مهر ماه از صنعت گیم خداحافظی کرد و اخیراً تا ابد تعطیل شد. استادیا اوایل کار خیلی تلاش کرد مخاطب زیادی جذب کند. حتی می‌توان گفت موفق هم بود. ولی در ادامه ضعیف و ضعیف‌تر عمل کرد. گوگل یک سری بازی‌ساز معروف و شناخته به تیم خودش اضافه کرد و قرار بر این بود که آن‌ها برای استادیا بازی‌های انحصاری بسازند تا کاربرها و گیمرهای بیشتری به سمت این پلتفرم و بازی ابری قدم بردارند. ما که متوجه نشدیم دلیل اصلی تعطیلی این بستر چه بود ولی همه آن بازی‌سازها کم‌کم از استادیا جدا شدند، بازی‌ها یکی یکی لغو شدند و گوگل هم برای تبلیغ این پلتفرم تلاش زیادی نکرد.

DwjZP9HlE0v9gdJFHchMBWmY7KBMbZKC40bkvosf.jpg

آینده بازی ابری؟

به هر حال استادیا یک مثال خوب و یک درس عبرت هم برای بازی‌سازها و ناشرها و هم برای گیمرها شد. البته اتفاقاتی که برای گوگل رقم خورد، راه روشنی را برای دیگر فعالان این حوزه ایجاد کرد. به این ترتیب، شرکت‌های این حوزه می‌توانند از اشتباهات و مسیر کلاد گیمینگ درس بگیرند و قدم‌های مطمئن‌تری بردارند.

به احتمال زیاد در آینده، تلویزیون‌های هوشمند و کنسول‌های دستی که قابلیت پشتیبانی از کلاد گیمینگ را دارند بیشتر می‌شوند. با توجه به روند و ساختاری که اینترنت در سراسر دنیا دارد، کم کم سخت‌افزارهای فیزیکی از خانه‌ها جمع‌آوری می‌شوند. البته، باید به این نکته مهم توجه کنیم که این مسیر، یک مسیر طولانی است. قرار نیست ظرف مدت یک تا دو سال بازی ابری همه جا را تسخیر کند. اما آینده‌ای که در آن فقط پای بازی ابری، مثل پلی پاد، نشسته باشیم و به راحتی بازی کنیم خیلی دور نیست.

نظر شما در این مورد چیست؟ سیستم کلاد گیمینگ مد نظر شما چه قابلیت‌هایی دارد و آینده این حوزه را در کجا می‌بینید؟

منبع: PlayPod TV

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید