پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

تعویض سوکت شارژ لپ‌تاپ

elahe4321n 1 سال پیش

چرا لپ تاپ من روشن نمی شود؟

با روشن نشدن لپ‌تاپ فکر می‌کنیم حتما تعمیر آن هزینه زیادی خواهد داشت، اما باید به این نکته توجه کرد که هر روشن نشدنی به علت سوختن مادربرد لپ‌تاپ نیست و ممکن است علت روشن نشدن لپ تاپ یک مشکل کوچک باشد. قبل از هرگونه استنتاج بهتر است ابتدا تمام ورودی‌ها و پورت‌های اطراف لپ‌تاپ را با دقت بررسی نمایید تا خرابی، اتصالی و یا له‌شدگی در آن‌ها وجود نداشته باشد.

در زمان روشن نشدن لپ‌تاپ، شکستگی سوکت شارژ لپ تاپ یک مورد شایع هست که در آن، شکستگی مانع از ورود صحیح جریان برق به لپ‌تاپ می‌شود و همین علت ساده اگر برطرف نشود، باعث اتصالی و خرابی‌های جدی‌تری در لپ‌تاپ می‌شود.

ویدیوی تعویض سوکت شارژ لپ تاپ را مشاهده کنید.

شکستگی و خرابی‌ سوکت شارژ لپ تاپ یا DC JACK

DC JAC یا همان سوکت شارژ لپ تاپ ، یکی از قطعات مهم و اساسی لپ‌تاپ است که جریان برق مصرفی Mother Board (برد اصلی) لپ‌تاپ و شارژ باتری از آن عبور می‌کند. در استفاده مداوم و طولانی‌مدت احتمال خراب شدن آلیاژ، شکستگی و قطع شدن مسیر آن وجود دارد.

جک ورودی آداپتور لپ‌تاپ.jpg

اگر زمانی که آداپتور را به لپ‌تاپ وصل کرده‌اید، فشار شدیدی به سیم وارد شود، به‌احتمال‌ زیاد باعث خرابی سوکت شارژ لپ تاپ می‌شود. وجود سه یا چهار پین کوچک برای نگهداری DC JACK نشان دهنده حساسیت بالای سوکت شارژ لپ تاپ است. هرگونه فشار به سیم برق و DC JACK درحالی‌که به لپ‌تاپ متصل است، ممکن است یک پین را از جا کنده و اتصال آن را بشکند.

DC JACK.jpg

در ویدئو زیر نحوه تعمیر DC JACK (جک ورودی برق) لپ‌تاپ را شرح داده‌ایم.

 

نکاتی در مورد سوکت شارژ لپ تاپ یا DC JACK

  • DC JACK لپ‌تاپ شکننده‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید.

بسیاری از کاربران وقتی متوجه می‌شوند که سوکت کوچکی که لپ‌تاپ را شارژ می‌کند، یک قطعه شکننده است، شگفت‌زده می‌شوند. هر بار که سیم برق را از لپ‌تاپ جدا می شود، محفظه جک تحت‌ فشار قرار می‌گیرد لذا می‌بایست این کار را با دقت انجام شود.

  • DC JACK لپ‌تاپ به مادربرد متصل است.

جک ورودی برق مستقیماً به Mother Board (مادربرد) وصل شده است. به‌عبارت‌دیگر، DC JACK مستقیماً به قطعه اصلی لپ‌تاپ متصل است. درحالی‌که کار ساده‌ای در لپ‌تاپ دارد، اما مستقیماً به مهم‌ترین بخش لپ‌تاپ متصل است.

  • تعمیر DC JACK فرآیند ساده‌ای نیست!

جک ورودی برق یک جزء کوچک و اساسی است و دسترسی و تعویض آن کار ساده‌ای نیست و باید حتماً توسط یک کارشناس حرفه‌ای انجام شود.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید