پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

زبان برنامه نویسی Go چیست؟

میم مثل مهسا 5 ماه پیش

قبلاً زبان برنامه نویسی کربن را به شما معرفی کردیم. حال می‌خواهیم با زبان برنامه نویسی Go هم آشنا شویم. زبان برنامه نویسی Go یا Golang در ظاهر شبیه زبان C اما در باطن چیزی فراتر از نسخه بروز شده C است! با پلی پاد تی وی همراه باشید تا با این زبان برنامه نویسی بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه ایجاد زبان برنامه نویسی Go

توسعه‌ دهندگان و برنامه نویسان گوگل، زبان برنامه‌ نویسی Go یا همان Golang را ایجاد کردند. در حال حاضر گوگل این زبان برنامه نویسی رایگان و متن باز را پشتیبانی می‌کند. تامپسون، یکی از مؤسسان زبان برنامه نویسی Go، بیشتر شهرت خود را از کارش در توسعه سیستم اجرایی یونیکس به دست آورده. کامپایلر زبان Go ابتدا در زبان C و بعدها در خود این زبان نوشته شد.

تفاوت میان زبان‌های برنامه نویسی

امروزه زبان‌های برنامه‌ نویسی بسیار زیادی وجود دارند. هر زبان مزایایی دارد و برای هر برنامه‌ نویسی کار کردن با یکی از این زبان‌ها راحتتر از باقی آن‌ها است. همچنین، هر زبان برنامه نویسی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. مثلاً یک زبان برنامه نویسی مثل COBOL تنها در اجرای یک تسک عالی است یا زبانی مثل Java یا JavaScript به منظور برنامه نویسی عمومی استفاده می‌شود. اما برای اینکه یک زبان از هر نظر بی عیب و نقص باشد و کار کردن با آن، برای هر برنامه‌ نویسی آسان باشد، باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد.

Fd7fkFCG1yK2C4WJ0LLCpzVDjyrgCNeuVF9jMI5L.jpgبایدها و نبایدهای زبان برنامه نویسی

بایدهای یک زبان برنامه نویسی

یک زبان برنامه نویسی باید دارای ویژگی‌هایی از جمله سرعت، کارآمدی، پایایی، مقیاس‌پذیری و سادگی باشد. برای مثال زبان‌هایی مثل C یا ++C را در نظر بگیرید، این دو از نظر سرعت، مقیاس و پایایی عالی هستند اما از لحاظ سادگی آنچنان هم تعریفی ندارند. از سوی دیگر، جاوا بسیار پایا و مقیاس پذیر است و به طور نسبی کد زدن با آن ساده است؛ اما نسبت به زبان‌های دیگر زیاد هم کارآمد نیست. پایتون زبانی که محبوبیت گسترده‌ای میان برنامه نویسان پیدا کرده، با وجود سادگی، آنقدرها هم پایا و کارآمد نیست.

یادگیری‌، کار کردن و خواندن زبان برنامه نویسی Go برای برنامه نویسان دیگر ساده است. زبان Go در مقایسه با زبانی مثل ++C، ویژگی‌های زیادی ندارد. سینتکس زبان Go ما را یاد C می‌اندازد و همین مورد، یادگیری این زبان را به مراتب برای توسعه دهندگان راحتتر می‌کند.

چه چیزی Go را از سایر زبان‌ها متمایز می‌کند؟

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، با اینکه Go در ظاهر به زبانی مثل C شبیه است اما در باطن با آن تفاوت دارد. این زبان دارای قابلیت تفکیک (Data Abstraction) و برنامه نویسی شی گرا (object-oriented) است و سیستم مدیریت حافظه اتوماتیک یا همان Garbage Collection هم دارد. این زبان با مدیریت اتوماتیک حافظه از اتلاف وقت برنامه نویسان جلوگیری می‌کند.

cXBLDwZ3h0uLJnz5MFWGwQS0ssWi81XtYQSnpsW2.jpgمزیت‌های زبان برنامه نویسی Go

مزیت‌های زبان برنامه نویسی Go

علاوه بر موارد فوق، Go مزایای زیر را هم دارد:

  • سادگی: املای آن آسان، تمیز و کارآمد و کدنویسی در آن به سادگی زبان‌های Ruby و Python است. همچنین، به دو زبان انسان و کامپیوتر نزدیک است.
  • سرعت: زبان Go باعث افزایش سرعت در نوشتن و اجرای برنامه‌ها می‌شود. این زبان می‌تواند به سرعت به زبان ماشین کامپایل شود.
  • کیفیت: به کمک Go، برنامه‌ها با کیفیت‌تر نوشته می‌شوند.
  • هم‌پوشانی: زبان Go دارای مکانیزم هم‌پوشانی یا concurrency است. این زبان برنامه نویسی با همزمان‌سازی بسیار خوب، قابلیت اجرای چندین تسک را همزمان با هم دارد.
  • انتقال پذیری: زبان Go می‌تواند با بیشتر سخت‌افزارها بیشترین سطح ارتباط و دسترسی را برقرار کند.
  • پشتیبانی: این زبان از سوی طراحش یعنی گوگل پشتیبانی می‌شود و تا به حال بسیاری از برنامه نویسان حرفه‌ای هم از آن استقبال کرده‌اند.

زبان برنامه‌ نویسی Go در چه حوزه‌هایی خوب کار می‌کند؟

هیچ زبان برنامه‌ نویسی‌ای برای همه کارها و حوزه‌ها مناسب نیست؛ اما برخی زبان‌ها مناسب کارهای بیشتری هستند. زبان Go هم در موارد زیر کاربرد درخشانی دارد:

ویژگی‌های همپوشانی و شبکه‌سازی Go و میزان بالای انتقال‌پذیری اش، آن را برای توسعه اپلیکیشن‌های مبتنی بر ابر مناسب می‌کند. در واقع، Go برای ایجاد سنگ بنای چندین رایانش ابری شامل Docker، Kubernetes و Istio به کار رفته. همچنین، این زبان برنامه نویسی برای توسعه زیرساخت مانند برنامه نویسی سرورهای شبکه و در حوزه‌های گرافیک، اپلیکیشن‌های موبایل و حتی هوش مصنوعی هم مناسب است.

منبع: PlayPod TV

 

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید