پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

برنامه نویسی چیست؟

roya 1 سال پیش

برنامه‌نویسی در دنیای امروزی یکی از مهارت‌های بسیار پرطرفدار و از جمله مشاغل پر متقاضی در بازار کار به حساب می‌آید. بسیاری از کسب و کارها به فناوری‌های دیجیتال و آنلاین روی آورده‌اند و امروزه برای راه اندازی سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و بسیاری دیگر از برنامه‌ها، بیشتر از هر زمان دیگری به برنامه‌نویس‌ها نیاز است.

631c9fed256a8.png

در حالت کلی کدها به زبان‎های برنامه نویسی مختلفی نوشته می‌شوند و به یک کامپیوتر می‌گویند که کار خاصی را انجام دهد. زبان‌های برنامه‌نویسی به عنوان یک واسطه بین ما و دنیای کامپیوترها عمل می‌کنند و انواع مختلفی دارند. هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارد اما در نهایت افراد می‌توانند کدها و دستورالعمل هایی را برای کامپیوترها ایجاد کنند.

جالب است بدانید کامپیوتر‌ها زبان‌ انسان‌ها را درک نمی‌کنند. آنها تمامی اطلاعات را به صورت اعداد صفر و یک می‌بینند! یک برنامه‌نویس به کمک یک زبان برنامه‌نویسی منظور خود را به یک نرم افزار منتقل می‌کند. این دستورات به کدهای ۰ و ۱ تبدیل می‌شوند و کامپیوتر آنها را درک کرده و پردازش می‌کند!

انواع زبان های برنامه‌نویسی

زبان‌های برنامه‌نویسی در حالت کلی به دو دسته‌ی فرانت‌اند و بک‌اند تقسیم می‌شوند. فرانت‌اند و بک‌اند دو اصطلاح محبوبی هستند که در دنیای برنامه‌نویسی بسیار استفاده می‌شوند. این موارد برای توسعه وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و بهبود عملکرد آن‌ها بسیار حیاتی هستند اما تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. برای بهبود عملکرد یک وب سایت لازم است که بین هر یک از این دو یک تعادل برقرار شود. در ادامه هر یک از آن‌ها را به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

برنامه نویسی فرانت اند (Front-End) چیست؟

فرانت-اند بخشی از یک وب سایت است که کاربر به طور مستقیم با آن در تعامل است، این بخش شامل همه عناصر و المان‌هایی است که برای کاربران به نمایش در می‌آیند: رنگ‌ها، متن‌ها، تصاویر، نمودارها، جداول، دکمه‌ها و ... از اجزای اصلی این بخش به شمار می‌آیند. زبان‌های برنامه‌نویسی  HTML،CSS  و جاوا اسکریپت از جمله زبان‌هایی هستند که برای توسعه بخش Front استفاده می‌شوند.

بنابراین صفحات و هر محتوایی که در صفحه‌های مرورگر هنگام باز شدن وب‌سایت‌ها و یا برنامه‌های تلفن همراه دیده می‌شود، توسط توسعه‌دهندگان Front End  پیاده‌سازی می‌شود. یک برنامه‌نویس فرانت‌اند باید اطمینان حاصل کند که وب سایت و یا اپلیکیشن مورد نظر، در دستگاه‌های مختلف خوب به نظر می‌رسد، همچنین باید اطمینان حاصل کند که سایت واکنش‌گرا و یا ریسپانسیو است.

بهترین زبان های برنامه نویسی فرانت اند

 برخی از برترین زبان‌های برنامه‌نویسی فرانت‌اند عبارتند از:

HTML : از این زبان برنامه‌نویسی برای طراحی قسمت فرانت یک وب سایت استفاده می‌شود. این زبان برنامه‌نویسی پیوند بین صفحات وب را ایجاد می‌کند و به عبارت ساده‌تر، اسکلت یک وب سایت را تشکیل می‌دهد.

CSS : Cascading Style Sheets یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی فرانت اند است که برای ارائه بهتر صفحات وب استفاده می‌شود. CSS یک زبان برنامه‌نویسی است که به شما این امکان را می‌دهد صفحات وب را بهتر نمایش دهید.

Java Script: جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی بسیار معروف است که به شما کمک می‌کند وب سایت تعاملی برای کاربران ایجاد کنید. اگر قصد دارید از این زبان پرکاربرد استفاده کنید، حتما در استخدام برنامه نویس جاوا اسکریپت دقت زیادی به خرج دهید تا فردی حرفه‌ای را برای انجام پروژه خود انتخاب کنید.

علاوه بر زبان‌های برنامه‌نویسی در بخش فرانت، کتابخانه‌ها و فریم ورک‌هایی برای افزایش سرعت کدنویسی وجود دارند که به بهبود عملکرد برنامه‌نویس‌ها کمک می‌کند. برنامه‌نویس‌ها با استفاده از این کتابخانه‌ها می‌توانند المان‌های مختلف را به صورت آماده و بدون نیاز به کدنویسی در سایت و یا اپلیکیشن خود استفاده کنند. فریم ورک انگولار، ری‌اکت و بوت استرپ در برنامه‌نویسی فرانت‌اند بسیار کاربردی هستند.

برنامه‌نویسی بک اند (Back-End) چیست؟

بک‌اند زبان برنامه‌نویسی سمت سرور وب سایت است. در این بخش داده‌ها ذخیره و مرتب می‌شوند و از طریق آن می‌توان اطمینان حاصل کرد که همه چیز در بخش فرانت به خوبی کار می‌کند. بک‌اند بر خلاف فرانت‌اند بخشی از وب سایت است که کاربر نمی‌تواند آن را ببیند و با آن ارتباط برقرار کند و با این بخش به طور مستقیم در تماس نیست. برخی از محبوبترین زبان‌های بک اند عبارتند از:

PHP: PHP یک زبان برنامه‌نویسی سمت سرور است که به طور خاص برای توسعه وب طراحی شده است. از آنجایی که کد پی اچ پی در سمت سرور اجرا می‌شود، به آن زبان برنامه‌نویسی سمت سرور می‌گویند. پی اچ پی یکی از زبان‌های نسبتاً دشوار است. به همین ترتیب استخدام برنامه‌نویس PHP کمی سخت به نظر می‌رسد.

C++: زبان C++ یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره است و امروزه به طور گسترده از آن استفاده می‌شود.

جاوا: جاوا یکی دیگر از محبوب‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی بک‌اند است. این زبان برنامه نویسی بسیار مقیاس‌پذیر و کاربردی است.

پایتون: پایتون نیز یک زبان برنامه‌نویسی بک‌اند است که به شما امکان می‌دهد بسیار سریع کار کنید و بهره‌وری خود را افزایش دهید.

Django، Rails، Laravel و Spring  نیز برخی از محبوب‌ترین فریم ورک‌های بک‌اند هستند.

همچنین بخوانید: دوره های آموزش برنامه نویسی آنلاین پروژه محور و مهارت محور برای درامدزایی 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید