پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

تعیین اهداف،اولین قدم برای ورود به فضای مجازی

boomrun_platform 3 سال پیش

اگر تصمیم دارید وارد کسب و کار آنلاین شوید، قبل از هرچیز، باید هدف خود را از ورود به فضای مجازی مشخص کنید. تعیین اهداف آنلاین به شما کمک می‌کند تا طبق اولویت‌های درست گام بردارید و نقشه خود را پیاده سازی کنید. نداشتن اهداف و انتظارات مشخص موجب سردرگمی شما در طول مسیر خواهد شد.
 


با اولین پلتفرم جامع  دیجیتال مارکتینگ بومران همراه باشید.

استراتژی‌های فضای دیجیتال

در فضای دیجیتال استراتژی‌های زیادی برای ورود به فضای مجازی وجود دارد که می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند. این استراتژی‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • ایجاد ارتباط با افراد در شبکه‌های اجتماعی
  • فروش آنلاین
  • پیدا کردن مشتری‌های جدید و حتی حفظ کردن مشتری‌های گذشتهقبل از هر چیز باید به سوال اساسی زیر پاسخ دهید.

برقراری تعامل با مشتریان، لازمه‌ی ورود به فضای مجازی

شما می‌توانید صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام یا توییتر داشته باشید که در آن عکس‌هایی با محتوای معرفی خود، پیشنهاد تخفیف‌های ویژه و ارتباط با مشتری قرار دهید. با دستیابی به چنین تعاملی، می‌توانید اهداف آنلاین خود را گسترش دهید. در نتیجه با ورود مشتریان جدید و حفظ مشتریان وفادار، رونق بیشتری به کسب و کار خود بدهید.
 

 توسعه‌ی کسب و کار در فضای مجازی چگونه است؟

مهمترین هدف ورود به دنیای مجازی هر چیز که باشد، باعث می‌شود اولویت های شما به طور طبیعی تغییر کند. بنابراین موقعیت شما را از هرجا که اکنون ایستاده اید به جایگاه بهتری سوق دهد. در ادامه برای اطمینان از درستی اهداف آنلاین تعیین شده باید در طول راه میزان پیشرفت خود را بسنجید. این کار تجزیه و تحلیل نامیده می شود. تجزیه و تحلیل به شما کمک می کند تا متوجه شوید در کدام بخش خوب کار می کنید و در کدام بخش باید تلاش بیشتری به کار ببرید.آکادمی دیجیتال مارکتینگ تهران بومران

معیارهای سنجش موفقیت

بعدا بیشتر به این موضوع می پردازیم. باید اشاره کنیم که در فضای مجازی معیارهای متعددی برای سنجش موفقیت وجود دارد. قبل از ورود به فضای مجازی درباره اینکه دقیقا دوست دارید چه چیزی بدست بیاورید، به خوبی فکر کنید. سپس، موقعیت‌های مختلف موجود در فضای مجازی بر اساس اهداف آنلاین خود را اولویت بندی کنید. با تعیین این اهداف راه‌های مختلفی برای شروع کسب و کارتان در پیش روی شما قرار می‌گیرد.
در نهایت شما می توانید با سنجش مرتب عملکرد خود، کسب و کار آنلاین خود را بهبود بخشید.

معیارهای متعددی برای سنجش موفقیت در دنیای مجازی ایجاد کنید:

در این بخش قصد داریم اولین قدم برای ورود به فضای مجازی را معرفی کنیم: توانمندی‌های خود را به صورت آنلاین در بیاورید!

انتخاب‌های زیادی برای حضور در فضای مجازی وجود دارد.  نقشه‌های محلی آنلاین، وب سایت ها، اپلیکیشن‌های موبایل و شبکه‌های اجتماعی همگی  درگاههایی برای ورود شما به فضای مجازی است.
اگر در ابتدای مسیر، انتخاب درستی داشته باشید، دنیای جدیدی پیش روی شما قرار می گیرد.

نقشه‌های محلی آنلاین

اولین قدم برای پیدا کردن مشتری های آنلاین و دیده شدن در فضای مجازی، معرفی خود در نقشه‌های مجازی است. این کار از طریق سرویس google my business امکان پذیر است. بیایید مثال آرایشگر را دنبال کنیم. با افزودن آرایشگاهتان درنقشه‌ی محلی آنلاین، بعد از آن هرکسی در مورد آرایشگرهای محدوده جغرافیایی شما جستجو کند، شما در نتایج جستجو دیده می شوید.
بدون اینکه به سایتی مانند آژانس خلاقیت وبسیما احتیاج داشته باشید!

شبکه‌های اجتماعی

می توانید از صفحه فیس بوک و اینستاگرام برای جذب مشتریان مستعدی که نگاهی اجمالی به تجارت شما دارند، استفاده کنید. تهیه‌ی عکس و فیلم‌هایی از مشتریان راضی و قراردادن آن در صفحه اجتماعی بسیار کارآمد است.
در ادامه به شما یاد می دهیم که چگونه مدیاهایی با جزییات بیشتر به صفحه اجتماعی خود بیافزایید.

وب سایت

حتی بدون داشتن سایت امکان فعالیت‌‌های زیادی در فضای مجازی وجود دارد. پس برای بعضی از اهداف باید پایگاه مشخصی در فضای مجازی برای خود داشته باشید. یک پایگاه  که در آن مشتری بتواند هر چیزی را که می خواهد از کسب و کار شما بداند. مهمترین چیزی که در هنگام شروع طراحی سایت باید بدان فکر کنید، این است که می خواهید کاربران  به چه خدماتی دسترسی داشته باشند.

تجارت الکترونیک

مثلا  قراردادن شماره تماس در تمامی صفحات سایت، امکان ارتباط مستقیم کاربران را فراهم می کند. همچنین می توانید نقشه راهنما و مسیر دسترسی به محل کار خود را در سایت قرار دهید. امکان تعیین زمان ملاقات به صورت آنلاین نیز می تواند بر روی سایت قرار گیرد. شاید بخواهید امکان خرید آنلاین را در سایت قرار دهید. این قابلیت می تواند شامل ویژگی‌هایی از قبیل پرداخت در محل باشد.
همه ی این ویژگی ها به اختصار، تجارت الکترونیک، نامیده می شود. در مطالب بعدی، بیشتر به آن می پردازیم.

اپلیکیشن‌های تلفن همراه

سایت ها تنها محل مورد توجه در فضای مجازی نیستند. این روزها بسیاری از کسب و کارها، اپلیکیشن موبایل برای مشتریان خود ایجاد می کنند. مشتریان می توانند از این اپلیکیشن ها بر روی تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده کنند.

این نرم افزارها همه ی کارکردهای دیجیتال را دارند. مثلا می توانید برنامه های وفاداری (loyalty program) یا یادآورهای خودکار درباره ملاقات های آینده داشته باشید.

کسب و کارها در فضای مجازی

در این مطلب بطور اجمالی روش های معرفی یک کسب و کار در فضای مجازی گفته شد. این روش ها شامل موارد زیر است:

  • قرار دادن محل کار در نقشه های آنلاین
  • حضور در شبکه های اجتماعی
  • داشتن یک وب سایت ساده
  • داشتن وب سایتی همراه با امکانات خرید الکترونیکی و نرم افزارهای تلفن همراه

این امکانات  کمک می‌کند تا مشتری‌های بیشتری را جذب کنید که منجر به رونق بیشتر کسب و کارتان گردد.
 

موتورهای جستجو

هنگامی که کاربران در موتور جستجو عبارتی را تایپ می کنند، اطلاعاتی در مورد آنچه می خواهند، به موتور جستجو می دهند. اگر بخواهید محصول یا خدمات خاصی را پیشنهاد بدهید، موتور جستجو کسب و کار شما را در نتایج جستجو مربوط به آن کسب و کار نشان می دهد.
دو روش برای استفاده از موتور جستجو وجود دارد:

SEO یا  بهینه سازی برای موتورهای جستجو

این روش به شما کمک می کند تا کسب و کارتان در نتایج جستجوی طبیعی، دیده شود.

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو

این روش به شما اجازه می دهد تا در نتایج جستجو برای خود فضای تبلیغاتی بخرید. در این روش سایت شما به کاربرانی که در مورد یک کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار شما جستجو می کنند، معرفی می شود. برای مثال ممکن است یک صفحه تبلیغاتی برای کاربر مورد نظر ارسال شود.
در درس­های بعدی بیشتر به جزئیات این مطالب می پردازیم.

تعیین کلمات کلیدی

برای داشتن ارتباط بیشتر با کاربران باید بدانیم آنها چه کلماتی را به عنوان کلمات کلیدی جستجو می کنند. کلمات زیادی وجود دارد که به کسب و کار شما مرتبط می شود.
دانستن این کلمات به شما کمک خواهد کرد که هنگام جستجوی آنها کسب و کارتان را معرفی کنید.

کلمات کلیدی چه اهمیتی دارند؟

بسیاری از موتورهای جستجو از سیستم های حراج استفاده می کنند. در این روش کسب و کارهای مختلف برای نشان دادن تبلیغات خود، برای یک یا چند کلمه کلیدی خاص، در رقابت با یکدیگرند.
جستجوی کلمات کلیدی مرتبط، یکی از بهترین راه هایی است که از طریق آن می توانید با کاربران در ارتباط باشید.
تعیین کلمات کلیدی مرتبط به دیده شدن هرچه بیشتر شما در فضای مجازی کمک می کند.

هنگام ورود به فضای مجازی، از تمام ظرفیت فضای آنلاین استفاده کنید:

ارتباط کاربران با فضای مجازی تنها به جستجوهای اینترنتی محدود نمی شود. امروزه بسیاری از فعالیت‌های روزمره مانند زیر از طریق  فضای مجازی انجام می‌شوند:

  • خواندن اخبار
  • دنبال کردن نتایج مسابقات ورزشی
  • دستور­های آشپزی

نمایش تبلیغات می‌تواند در همه جای فضای مجازی اتفاق بیافتد. این تبلیغ در فرمت های گوناگون مانند نوشته، عکس، ویدئو و تبلیغاتی که می توانید روی آنها کلیک کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید، نمایش داده می‌شود.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید