پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

نکات خرید کابل VGA

janebitech.ir 1 سال پیش

کابل vga یک رابط سه ردیفه است که ۱۵ پین دارد. به عبارت دیگر در کابل vga ۵ پین در قسمت بالا، ۵ پین در قسمت میانی و ۵ پین در قسمت زیرین قرار گرفته است. پورت vga لپ تاپ دارای همان تعداد سوراخ سوزن است که در کابل vga قرار دارد. در واقع vga به انواع کابل، پورت و اتصالات مورد استفاده جهت اتصال مانیتور به کارت های گرافیک اشاره دارد. کابل VGA داده های تصویر را به صورت آنالوگ انتقال می دهد. البته داده های رنگ ها از طریق پین مربوطه ارسال می شوند.

 

بهتر است بدانید که هر پین وظیفه خاصی بر عهده دارد. پین ردیف اول جهت انتقال رنگ قرمز، پین ردیف دوم جهت انتقال رنگ سبز و پین ردیف سوم جهت انتقال رنگ آبی کاربرد دارند. رنگ کابل VGA  آبی می باشد و در کناره های آن دو پیچ جهت ثابت نگه داشتن کابل متصل شده تعبیه شده است. کابلvga  مربوط به سال ۱۹۸۷ می باشد. این کابل در واقع جزء قدیمی ترین اتصالات ویدئو است. بنابراین در بسیاری از مانیتورها، تلویزیون ها، پروژکتورها و کامپیوترها این کابل را می توانید مشاهده کنید. به طور کلی vga شامل انواع کابل ها، کانکتورها و پورت ها می باشد که جهت اتصال دستگاه هایی مانند مانیتور به کارت گرافیک استفاده دارند.

 

البته امروزه با اختراع رابط های جدیدتر از قبیل dvi و hdmi از کابل VGA  کمتر استفاده می شود. با اینکه در اکثر دستگاه ها یک درگاه vga  موجود است، اما درگاه dvi و hdmi جایگزین درگاه vga شده اند. سرعت انتقال کابل dvi نسبت به کابل vga بیشتر است. کابل dvi این توانایی را دارد که از سخت افزارهای جدیدتر و رزولیشن بالاتر پشتیبانی کند. همچنین کابل dvi می تواند داده ها را به صورت دیجیتال منتقل کند. درگاه hdmi می تواند داده های تصویری را تا حداکثر ۲۱۶۰ در ۴۰۹۶  پیکسل پشتیبانی کند. بنابراین کیفیت تصویر hdmi نسبت به vga  و  dvi بسیار بهتر است.

 

برای اتصال دستگاه های ویدئویی از این کابل استفاده می کنند. بد نیست بدانید که کابل VGA  آنالوگ می باشد و قابلیت پشتیبانی با کیفیت بالا را ندارد. حداکثر رزولوشن پشتیبانی شده توسط کابل vga ۲۰۴۸ در ۱۵۳۶ پیکسل می باشد. عبارت vga مخفف Video Graphics Array است. در سیستم های مداربسته اصطلاح vga در دو جا کاربرد دارد. در برخی جاها vga به معنای کانکتور ویدئویی است. این معنی برای بیشتر افراد آشنا می باشد. زیرا اکثر افراد کم و بیش با مانیتور سروکار دارند. در برخی جاها vga به معنای رزولوشن است. البته vga به صورت علمی نمی تواند نشان دهنده رزولوشن باشد. در صورتیکه در قسمت مربوط به کیفیت دوربین به عبارت vga  برخورد کردید، به معنای رزولوشن است. البته عبارت vga در قسمت کیفیت دوربین های شبکه با کیفیت پایین مشاهده می شود.

 

وظیفه کابل vga چیست؟

به این رابط سه ردیفه پانزده حفره ای (DE-۱۵) کانکتور  RGBهم گفته می شود. به نسل های قبلی کابل هایی که فقط قادر به انتقال سیگنال های ویدئویی به صورت آنالوگ بودند vga می گویند. وظیفه کابل VGA  انتقال داده های تصویر به صورت آنالوگ از کامپیوتر یا هر دستگاه دیگری به دستگاه های پخش کننده مانند مانیتور، پروژکتور و تلویزیون می باشد. اغلب مانیتورها حداقل یک پورت vga دارند. بنابراین با استفاده از کابل VGA  می توانید تصاویر را منتقل و مشاهده کنیم.

اما برخی از دستگاه های پخش ویدئو مثل اپل تی وی دارای خروجی vga نمی باشد. اما اگر ابزاری دارید که دارای خروجی vga است نیازی نیست با عجله آن را تعویض کنید. زیرا تفاوت کیفیت تصویر زمانی مشخص می شود که تصویر نهایی را بر روی تلویزیون بزرگ و یا مانیتور مشاهده کنید. ذکر این موضوع خارج از لطف نیست که کمپانی های بزرگ سعی دارند به کاربران این احساس را منتقل کنند که از تکنولوژی عقب مانده اند و باید به سراغ محصولات جدید بروند.

 

انواع کابل vga

درگاه های vga دارای دو مدل می باشند. مدل اول DB-۱۵ است که شامل ۳ ردیف پین می باشد. مدل دوم mini-VGA استاندارد مینی کابل وی جی ای است که شامل ۱۴ پین دو ردیفی می باشد. این نوع vga در دستگاه هایی از قبیل imac، emacss، لپ تاپ ها، ibook و power book کاربرد دارند. تفاوت این دو نوع vga در تعداد پین ها می باشد. در نوع مینی به جای ۱۵ پین ۱۴ پین وجود دارد. بهتر است بدانید که ۲ پین نوع مینی برای رساندن ولتاژ کاربرد دارند. بنابراین در نوع مینی vga دستگاه می تواند از ۲ پین جهت تغذیه استفاده کند.

انواع vga در متراژهای گوناگون، تنوع بالا، ضخامت متفاوت و کیفیت های مختلف در بازار موجود می باشد. کاربران پس از بدست آوردن اطلاعات و نیاز خود می توانند نوع vga مورد نیاز خود را انتخاب نمایند. انواع vga توانایی انتقال تصویر را به صورت آنالوگ دارند. داده ها به دلیل تفاوتی که در رنگ دارند از طریق ۳ پین متفاوت به مانیتور ارسال می شوند. به عبارتی رنگ قرمز، سبز و آبی توسط پین های متفاوت ارسال می شوند.

 

نحوه اتصال و تبدیل کابل vga

کابل های کامپیوتر دارای جنسیت خاص می باشند. کابل نر دارای برجستگی است. اما کابل ماده دارای حفره می باشد. بنابراین تفاوت در جنسیت کابل ها سبب اتصال آن ها به یکدیگر می شود. بهتر است بدایند که کابل ها اتصالات نر می باشند اما پورت ها یا اینترفیس ها اتصالات ماده هستند. جالب است بدانید که کانکتورهای vga و dvi و سایر کانکتورها قابل ترکیب شدن با یکدیگر را دارند. برای مثال اگر مانیتور شما فقط vga را پشتیبانی می کند و کارت گرافیکی شما اتصالات hdmi و dvi را پشتیبانی می کند، نیازی نیست به خود نگرانی راه بدهید. شما با یک مبدل می توانید این کابل را به کابل dvi و یا کابل hdmi تبدیل کنید.

 

در برخی از مبدل ها به vga نیاز پیدا خواهید کرد. برای مثال مبدل hdmi به vga در بازار موجود است. اما برای برقراری ارتباط وجود vga ضروری می باشد. زیرا یک سر آن به مانیتور یا هر چیز دیگر وصل است و طرف دیگر آن به مبدل hdmi به vga وصل می شود.

 

یک کانکتور VGA در بسیاری از اجزای AV یافت می شود ، و عمدتاً برای اتصال کامپیوترها با تجهیزات شما استفاده می شود. اکنون این نوع اتصال نسبتاً قدیمی است ، اما هنوز هم از  آن استفاده می شود، بنابراین اگر هر از گاهی این پورت را دیدید ، تعجب نکنید. در سایت جانبی تک ما این نوع اتصال را برسی می کنیم و کاربرد آن را در مشاهده می گیریم.

راهنمای خرید کابل VGA

راهنمای خرید کابل VGA

 


 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

صفحه رسمی فروشگاه اینترنتی جانبی تک