پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

معرفی ساختارهای کسب و کارهای پلتفرمی

arghavan18 3 سال پیش

معرفی ساختارهای کسب و کارهای پلتفرمی

 

هر سازمان و کسب و کاری باید برای خود مدلی طراحی و تدوین کند که بر اساس آن مسیر تجاری خود را به دقت مشخص کند. مدل کسب و کار قسمت‌های مختلف کار را به وضوح توضیح می‌دهد و برای حوزه فعالیت‌ها چارچوب مشخصی تدوین می‌کند. یکی از مدل‌های کسب و کار، مدل کسب و کار پلتفرمی است که در این مقاله با آن آشنایی پیدا می‌کنید.برای استخدام دورکاری بومران با ما همراه باشید.

hKdU8IIuHYiaORFFItyqRiO9JrE7Mz4K8uwiVIE8.png

 

پلتفرم چیست؟

معنای لغوی پلتفرم (Platform) به فارسی "سکو" می‌باشد. سکو هم به قسمت‌هایی از سالن‌ها گفته می‌شود که ارتفاع بیشتری دارند؛ دلیل آن هم برای بهتر دیده شدن افرادی که بر روی آن‌ها قرار می‌گیرند. بنابر این می‌توان گفت، پلتفرم به جایی اطلاق می‌شود که فرصت دیده شدن به افراد می‌دهد.  برای مشاور بازاریابی دیجیتال با ما تماس بگیرید.

ویژگی‌های پلتفرم‌ها

جفری پراکر و همکارانش 4 ویژگی در تعریف پلتفرم‌ها مطرح می‌کنند:

  • پلتفرم نوعی کسب و کار است.
  • پلتفرم‌‌ها از طریق ایجاد ) ارزش آفرینی می‌کنند.
  • پلتفرم‌ها تعامل را میان تولیدکنندگان بیرونی و مصرف‌کنندگان بیرونی ایجاد می‌کنند و شکل می‌دهند.
  • بخش مهمی از نقش پلتفرم، ایجاد زیرساخت برای شکل‌گیری تعامل‌ها و نیز تعیین چارچوب و قواعد حاکم بر این تعامل‌هاست.

بنابر این در تعریفی کلی می‌توان گفت پلتفرم ها مدلی برای کسب و کار محسوب می‌شوند که با استفاده از ایجاد تعامل میان دو یا چند گروه – که به یکدیگر وابسته هستند – به ایجاد ارزش می‌پردازند. این شرایطِ ویژه، برای کسب و کارهای پلتفرمی امروزه، الزاماتی از جمله بزرگ مقیاس بودن، در دسترس بودن و امکان تبادل و برهم‌کنش را به وجود می‌آورد. در سایت استخدام فریلنسر پروژه دریافت کنید.

ساختار کسب و کارهای پلتفرمی 

کسب و کارهای خطی با تولید خدمات و یا محصول و کالا ارزش ایجاد میکنند در حالی که پلتفرم های با سهولت بخشیدن تراکنش های این ارزش را ایجاد میکنند. به عبارتی دیگر ارزش پلتفرم ها با ایجاد تراکش و ساختن رابطه به وجود می آید.

پلتفرم تراکنش اصلی ایجاد میکند و با این شیوه است که ارزش برای کاربران خود خلق میکند و در طول فرایند ارتباطات بالقوه تبدیل به تراکنش میشوند.

مهم ترین قسمت طراحی پلتفرم ها انجام درست و صحیح تراکنش است زیرا نیاز است که به تعداد مکرر کاربران پلتفرم ها از آن استفاده کنند تا ارزش آن تولید و سپس مبادله شود.

عملکرد های اصلی پلتفرم 

  • اجرای استانداردها و وضع کردن مقرارت
  • ایجاد خدمات و ابزارهای مورد نیاز
  • برقرای ارتباط بین افراد
  • ایجاد مخاطب و کاربر

 

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید