پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

خیانت حسابداری مالی به کسب و کارها

hesabrayan 2 سال پیش

کنجکاو شدید بدانید حسابداری مالی چطور به کسب و کارها خیانت می‌کند؟ در این مقاله به شما خواهیم گفت چطور این اتفاق می‌افتد.

قبل از اینکه از خیانت صحبت کنیم اجازه دهید مقداری در مورد خود حسابداری مالی توضیح دهیم تا ادامه ماجرا را بهتر درک کنیم؛

حسابداری مالی چیست؟

حسابداری مالی (Financial Accounting) نوعی از حسابداری است که با توجه به عمومیت آن در مقایسه با حسابداری‌های دیگر (صنعتی، مدیریتی، بازرگانی و...) اطلاعات مالی را در قالب ترازنامه‌ها و صورت‌های سود و زیان برای سازمان‌ها و کسب و کارهایی که نیاز به جمع آوری اطلاعات مالی و تحلیل آنها دارند، جمع آوری می‌کند.

سایر حسابداری‌هایی که وجود دارند، می‌توانند خدمات افزوده و تخصصی‌تری برای کسب و کار ما انجام دهند. ب این حال حسابداری مالی با حسابداری مدیریتی ارتباط بسیار نزدیکی دارد که در ادامه دلیل آن را خواهیم گفت.

حسابداری زبان تجارت میان کسب و کارها و سازمان‌ها شناخته می‌شود چون با استفاده از گزارش‌های مالی، اطلاعات مهم و حیاتی برای تصمیم‌گیری‌های مهم در اختیار صاحبان نظر یا همان ذی‌نفعان قرار می‌گیرد.

بر اساس «بیانیه اساسی تئوری حسابداری»، حسابداری مالی شامل فرآیند شناسایی، اندازه‌گیری و گزارش‌گیری از اطلاعات اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌های مهم به وسیله ذی‌نفعان آن سازمان یا کسب و کار است.

حالا بریم سراغ موضوع خیانت حسابداری مالی به سازمان‌ها و کسب و کارها

بعضی اوقات به اشتباه از مفهوم دفترداری به جای تعریف حسابداری مالی استفاده شده است؛ اما در واقع دفترداری یعنی ثبت، طبقه بندی و خلاصه سازی مبادلات تجاری که در زمان‌های نه چندان دور، در دفاتر حساب انجام می‌شد.

این دفترداری که درباره آن صحبت کردیم، بخشی از وظایف حسابداری را در بر می‌گیرد، یعنی حسابداری مفهوم وسیع‌تر و گسترده‌تری از دفترداری است.

اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، این کارها توسط کامپیوتر و نرم افزارهای حسابداری مالی انجام می‌شود.

دیگر بر کسی پوشیده نیست که استفاده از کامپیوتر، نرم افزار و تکنولوژی، همه جوره توانسته کارهایی که در گذشته به سختی انجام می‌شدند را به راحت‌ترین شکل ممکن انجام دهند.

خیانت اصلی حسابداری مالی که از آن صحبت کردیم، دقیقا جایی شکل می‌گیرد که به جای استفاده از تکنولوژی و نرم افزار حسابداری مالی، از روش‌های قدیمی که دچار مشکلات زیاد و خطاهای احتمالی هستند شکل می‌گیرد.

در ادامه مشکلاتی که ما آنها را به عنوان خیانت حسابداری مالی ابراز کردیم را بازگو می‌کنیم.

حسابداری مالی چطور به کسب و کار ما کمک می‌کند؟

درواقع حسابداری مالی، بخشی از حرفه حسابداری به شمار می‌رود که در شرکت‌های بازرگانی، تجاری و خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که پیش‌تر گفتیم، اطلاعات مالی در قالب ترازنامه و صورت‌های سود و زیان به کارکنان و صاحبان شرکت‌ها ارائه می‌دهد که این اطلاعات برای گزارش‌دهی به سهامداران و سازمان‌های ذی‌صلاح مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمانی که این اطلاعات به صورت دقیق و کامل جمع آوری شوند و در اخیار اشخاص مذکور قرار بگیرد، شرایط سودسازی یا زیان‌دهی کسب و کار را نشان می‌دهد.

اگر شرکت سود ساز باشد یا در آستانه سودسازی یا حتی در آستانه خروج از زیان باشد، این امکان را فراهم می‌کند تا سرمایه‌گذاران به سمت کسب و کار ما متمایل شوند و از فرصتی که می‌تواند باعث پیشرفت کسب و کارمان شود نهایت بهره را ببریم.

اما همانطور که گفتیم اگر این اطلاعات توسط نرم افزار حسابداری مالی خوب و مناسبی تهیه نشود یا به صورت دستی و غیر استاندارد تهیه شود، امکان بروز خطا در گزارش‌دهی بالا می‌رود این همان خیانتی است که حسابداری مالی می‌تواند در قبال کسب و کارها انجام دهد.

علاوه بر این اگر این اطلاعات به درستی به افراد و مراجع ذی‌‎صلاح مانند سازمان امور مالیاتی ارائه نشود، احتمال اینکه مشمول جریمه‌های سنگین شویم بسیار زیاد است و علاوه بر جریمه، هزینه‌های پنهان و سربار بیشتری بابت این موضوع به شرکت تحمیل خواهد شد.

کاربرد حسابداری مالی برای دریافت صورت های مالی

اهمیت صورت‌های مالی در فرآیند حسابداری مالی، مانند اهمیت نور برای دوربین عکاسی است. همانطور که می‌دانید تا زمانی که نور کافی وجود نداشته باشد، عکس‌های ثبت شده از شفافیت خوبی برخوردار نیستند؛

عکس‌های غیر شفاف که از جزئیات زیادی برخوردار نیستند هم مخاطب خاصی ندارند. ما انسان‌ها زمانی که یک عکس شفاف و زیبا می‌بینیم مبهوت آن می‌شویم و به جزئیات آن توجه بیشتری می‌کنیم.

زمانی که یک صورت مالی از شفافیت و وضوح بالایی برخوردار باشد، مخاطب آن به راحتی متوجه موضوعات درون صورت مالی می‌شود و از گمراهی او جلوگیری می‌کند. این شفافیت که از دل حسابداری مالی بر می‌خیزد، باعث می‌شود تصمیم‌گیران به راحتی و به درستی اقدام به تصمیم‌گیری نمایند.

کاربرد صورت های مالی

به صورت کلی صورت‌های مالی که توسط حسابداری مالی تهیه می‌شوند، کاربردهای زیر را دارند:

  • نمایش وضعیت شرکت یا سازمان از لحاظ مالی
  • نمایش محل درآمد پول در شرکت
  • نمایش محل خرج پول توسط شرکت
  • نمایش میزان پول باقی مانده (سود) شرکت که برای سرمایه گذاری و دیگر موارد در آینده استفاده می‌شود

ممیزین مالیاتی و اداره دارایی، بر اساس همین صورت‌های مالی که توسط حسابداری مالی تهیه می‌شود به بررسی عملکرد کسب و کارها می‌پردازند و وجود اشتباه یا تخلف در تهیه این صورت‌های مالی، می‌تواند عواقب مالی سنگینی برای آن شرکت و کسب و کار داشته باشد.

به عبارتی همانطور که گفتیم، تهیه صورت مالی وابسته به ثبت و نگهداری از اسناد مالی و حسابداری است که امروزه به راحتی توسط نرم افزار حسابداری مالی انجام می‌شود.

روش تهیه صورت‌های مالی

تهیه صورت‌های مالی حداقل یک بار در سال و گاهی دو تا چند بار در سال تهیه می‌شوند. تهیه صورت مالی فرآیند مخصوص خود را دارد که در مقالات دیگر می‌توانید مراحل این فرآیند را مطالعه کنید اما به صورت کلی می‌توان گفت که نرم افزار حسابداری مالی یکی از ابزارهای تهیه صورت‌های مالی است که تمامی امکانات لازم برای تهیه صورت مالی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

سه سوال مهم در مورد هر شرکت یا سازمانی مطرح است؛ اینکه چه دارند، از کجا آورده‌اند و چه کرده‌اند و تمام این سوالات را در صورت‌های مالی خود بیان می‌کنند.

همه ذی‌نفعان (صاحبان شرکت و سرمایه گذاران) منافع مشترکی دارند که با استفاده از صورت‌های مالی شرکت می‌توانند به اهداف خود دست یابند. با توجه به اهمیت این موضوع، استفاده از نرم افزاری که بتواند به درستی این اطلاعات را تهیه و در اختیار ذی‌نفعان قرار دهد بسیار حیاتی‌ست تا خیانتی که از آن صحبت کردیم و ممکن است توسط حسابداری مالی در مورد کسب و کارها رخ دهد، به وقوع نپیوندد.

به همین دلیل برای تهیه صورت‌های مالی مختلف مانند ترازنامه (بیلان)، صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد، صورت سود و زیان جامع می‌توانید از نرم افزار حسابداری مالی محاسبان با خیال راحت استفاده کنید تا دچار مشکلات احتمالی نشوید. برای تهیه نرم افزار حسابداری مالی محاسبان، کافی‌ست فرم درخواست دمو و مشاوره را تکمیل نمایید تا در اولین فرصت مشاوران شرکت حساب رایان پارس با شما تماس بگیرند.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

نرم افزارهای یکپارچه مالی و اداری