پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

درباره پروژه کمبریا در متاورس چه می دانید؟

 

پروژه کمبریا  محصول جدید کمپانی متا است که در حقیقت یک هدست واقعیت مجازی با قابلیت های جدید و متفاوت می باشد. این هدست که پس از توسعه Oculus Quest2 در دست تحقیق و تولید قرار گرفت، قابلیت های متفاوت و جدیدی دارد که در آینده واقعیت مجازی تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. بنابر این انتظار می رود که این دستگاه قیمت بالاتری نسبت به نسل قبلی خود داشته باشد. اگر در جریان نیستید باید بگویم که در سال 2014 شرکت Meta تصمیم گرفت تا برند Oculus را بخرد. پس از آن، هدست های تولید شده توسط این شرکت، با نام Meta عرضه شد. حال به بررسی اطلاعاتی که در این باره در دسترس ما است می پردازیم.

اولین نکته ای که درباره این محصول باید بدانیم این است که این هدست به دستگاه دیگری برای کار کردن نیاز ندارد. بسیاری از هدست های واقعیت مجازی دارای کابلی هستند که آنها را به کامپیوتر متصل می کنند تا پردازش درون کامپیوتر صورت گرفته و به صفحه نمایش هدست منتقل شود اما این هدست جدید برای عملکرد به هیچ دستگاه دیگری نیاز ندارد. قابلیت مستقل بودن این هدست های واقعیت مجازی از سال 2021 پس از پایان عرضه Oculus Rift به دستگاه های جدید تر اضافه شد و این شرکت اعلام کرد که دیگر تمرکزی بر روی تولید هدست های مخصوص کامپیوتر ندارد.

با وجود اینکه هدست جدید متا مانند هدست Quest به صورت مستقل دارای عملکرد است، این شرکت اعلام کرده است که خط تولید پروژه کمبریا، از Quest جدا می باشد. در حقیقت هدست Quest با قیمتی ارزان برای کاربران عادی توسعه داده شده است اما Cambria جزو هدست های رده بالا محسوب شده و قیمتی گران تر خواهد داشت زیرا قابلیت هایی را به کاربران ارائه می دهد که در Quest وجود ندارد. در کل باید بدانیم که این محصول جدید، جایگزینی برای Quest نیست بلکه یک محصول متفاوت است.

حال بهتر است به بررسی این قابلیت های جدید بپردازیم. یکی از قابلیت هایی که در هدست واقعیت مجازی Quest وجود نداشت اما در این محصول جدید است، نمایش محیط اطراف در واقعیت مجازی به صورت رنگی با رزلوشن بالا می باشد. این عمل توسط چهار دوربینی که بر روی این دستگاه تعبیه شده است انجام می شود. این قابلیت به منظور مشخص نمودن و آنالیز محیط اطراف در این دستگاه تعبیه شده است تا علاوه بر جلوگیری از برخورد شما با وسایل خانه و دیوارها، تجربه ای تلفیقی از دنیای مجازی و واقعی را برای شما فراهم کند. در هدست Quest این اتفاق در حالت سیاه و سفید و با کیفیت پایین تر می افتاد.

البته عینک هایی مانند Magic Leap و Hololens چنین تجربه ای را (البته با لنز های شفاف) برای کاربران فراهم کرده اند اما پروژه کمبریا با این فناوری جدید، میدان دید بیشتری برای کاربران فراهم می کند. یکی دیگر از قابلیت های این محصول جدید، تشخیص حرکت چشم ها می باشد که به کاربران سه قابلیت مهم می دهد. اولین قابلیت آن، اجراء دستورات ورودی به دستگاه به وسیله چشم می باشد. دومین قابلیت آن، حالت آینه و نگاه کردن مستقیم به آواتار های خودتان بوده و سومین قابلیت آن، به گونه ای عمل می کند که در میدان دید شما به هر زاویه ای نگاه کنید، فقط همان بخش با کیفیت بالا رندر شده و  به شما نمایش داده می شود تا بار پردازش برای دستگاه سبک تر شود.

قابلیت تشخیص و جهت یابی چهره و اجزاء آن به صورت کامل از قابلیت های دیگر این محصول می باشد. این قابلیت به شما اجازه می دهد تا آواتار هایی با جزئیات حرکتی بالا داشته باشید. به این صورت آواتار شما زنده تر به نظر می رسد زیرا هماهنگی بالایی با شما پیدا خواهد کرد. تفاوت این قابلیت بین Cambria و Quest آنقدر بالاست که وقتی در یک جلسه مجازی آنلاین باشید خواهید فهمید که شخص مقابل شما از کدام دستگاه استفاده می کند. در مورد ظاهر دستگاه اطلاعات کاملی در دسترس نیست اما اینطور که مشخص است باید در انتظار دستگاه جمع و جور تری باشیم.

ینطور که مشخص است، کنترلر های این دستگاه، قابلیت های بیشتری برای سهولت استفاده در دستان شما خواهند داشت. تصاویر منتشر شده نشان می دهند که این کنترلر ها به طور مجزا دارای دوربین هستند تا بتوانند با دیدن محیط اطراف دقت بیشتری در آنالیز عکس های شما داشته باشند. با وجود سرعت بالای رشد تکنولوژی روز به روز شاهد به وجود آمدن امکانات جدید در دنیای واقعیت مجازی به منظور سهولت استفاده کاربران هستیم.

شاید کاربران Quest برای استفاده از Cambria نگران این باشند که نرم افزارهایشان توسط این دستگاه جدید پشتیبانی شوند. خبر خوب این است که تمام نرم افزارها و قابلیت های Quest در این محصول جدید قابل پشتیبانی است. البته لازم به ذکر است که کمبریا صرفا به منظور بازی کردن ساخته نشده است اما به هر حال تجربه بازی کردن در این دستگاه را از دست نخواهید داد.

در مورد تاریخ عرضه این محصول هنوز اطلاهات دقیقی در دست نیست اما اینطور که مشخص است، در سال 2022 یعنی همین امسال شاهد ورود این محصول به بازار خواهیم بود. محصولات این شرکت تا به امروز معمولا در اواخر فصل بهار عرضه شده است اما ممکن است این پروژه کمی متفاوت باشد. به هر حال به دلیل محدودیت هایی که در ایران داریم باید مدتها صبر کنیم تا بتوانیم از این محصول استفاده کنیم. در مورد قیمت این دستگاه هم هنوز خبری نشنیده ایم اما به گفته مارک زاکربرگ، این دستگاه از Quest گران تر بوده زیرا با کیفیت تر و باقابلیت های بیشتری ساخته می شود پس طبیعتا این محصول جدید باید خیلی بیشتر از 400 دلار قیمت داشته باشد. اگر هم بخواهم حدس بزنم به نظرم این دستگاه ممکن است چیزی حدود 1000 دلار یا کمی کمتر قیمت داشته باشد.

به هر حال اینطور که مشخص است، آینده بشر به واقعیت مجازی گره خورده. البته از کجا معلوم؟ شاید تکنولوژه های جدید تر قابلیت هایی را به کاربران ارائه دهند که شاید هنوز نتوانیم آنها را تصور کنیم. زمانی کسی فکر نمی کرد که بشود تلفن های همراه را بدون سیم در جیب حمل کرد. در مورد هدست های واقعیت مجازی نیز همین مبحث مطرح است. شاید در آینده ای نه چندان دور چشمان شما را با یک جفت چشم واقعیت مجازی تعویض کنند یا حتی به وسیله امواج، واقعیت را به مغز شما القاء کنند! کسی چه می داند؟ شما چه فکر می کنید؟ در قسمت کامنت ها حتما برای ما بنویسید.

نویسنده: سینا علیپور

مکعب، بزرگترین بانک اطلاعاتی و آرشیو قطعات کامپیوتری در جهان.
اگر به اخبار تکنولوژی و بازی علاقه دارید حتما به رسانه مربع و یا کانال آپارات ما سر بزنید.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید