پیکسلر | شبکه اجتماعی برنامه نویسان

هک رشد چیست

hackerbiz 3 سال پیش

 

هک رشد یا growth hacking یکی از اصطلاحاتی است که این سال‌ها در دنیای کسب‌وکار زیاد به گوش‌مان می‌خورد. به‌ویژه در دنیای کسب‌‌و‌کار اینترنتی. مشاوران، مربیان کسب‌وکار، متخصصان بازاریابی و کارآفرینان همه می‌گویند که هک رشد بهترین راه برای رشد کسب‌‌و‌کار است. اما سوالی که همه می‌پرسند این است که: « هک رشد چیست ؟ »
هک رشد شاخه جدیدی است که از ترکیب بازاریابی، داده و فناوری درست شده است. هکر رشد با روش فرایند محور دست به آزمایش‌های مختلفی دست می‌زند تا تعداد مشتری‌ها را افزایش دهد. هک رشد برای استارتاپ‌ها به‌خاطر بودجه و منابع محدودشان ایده‌آل است اما برای شرکت‌های بزرگتر هم می‌تواند مفید باشد. در ادامه درباره اینکه هک رشد چیست ، هکر رشد چه کسی است، تفاوت هک رشد با مارکتینگ و موضوعاتی از این دست بیشتر برایتان گفته‌ایم.

هکر رشد

 

 

 

 

هک رشد از کجا پیدا شد؟

هک رشد چیست و پیشینه آن به کجا برمی‌گردد؟ مفهوم هک رشد از دل استارتاپ‌های سیلیکون ولی در آمده است اما امروزه حتی شرکت‌های قدیمی هم در استفاده از آن کوتاهی نمی‌کنند. درواقع هک رشد برای آن استارتاپ‌ها، راهی بود که از پس رقابت با ساختار موجود و شرکت‌های بزرگ بر بیایند. استارتاپ‌هایی که منابع و بودجه‌شان کمتر از آن بود که راه رقبای بزرگ‌شان را پیش بگیرند و در نتیجه باید راه دیگری برای بازاریابی محصول‌شان می‌یافتند. برای همین لقب «هک» به آن داده شد چون نشانه‌ای بود از این‌که راهی متفاوت، ارزان‌تر و یا سریع‌تر برای رشد است.

هک رشد کسب و کار برای شرکت های بزرگ

هک رشد راهبردی بی‌نظیر برای قرن ۲۱ است زیرا باید آنقدر چالاک باشید که تن‌تان به تنه رقبا نخورد، فرصت‌ها را غنیمت بشمارید و داده‌محور باشید، به‌خاطر آن‌که نمی‌توانید بر اساس حدس و گمان پول‌تان را خرج کنید. بنابراین هک رشد کسب و‌ کار برای شرکت‌های بزرگ و قدیمی نیز می‌تواند مفید و کارساز باشد.

شان اِلیس، نخستین هکر رشد

هک رشد اصطلاح نسبتا جدیدی است. این اصطلاح را شان الیس، در یک آگهی استخدام معرفی کرد. او به دنبال کسی بود که درک خوبی از داده، محصول، فناوری و بازاریابی داشته باشد و در کنارش از ذهنیتی ویژه با تمرکز کامل روی رشد مداوم برخوردار باشد.

هکر رشد و تفکر هک رشد

اینکه هکر رشد چه جور فردی است، پرسش سختی است چون بیش از همه به تفکر هک رشد برمی‌گردد. هکر رشد هدف را مهم‌تر از وسیله می‌بیند و هک رشد کسب‌ و کار ، تمام چیزی است که به آن فکر ‌می‌کند. تمام کانال‌ها و تکنیک‌ها و ابزارها در درجه دوم اهمیت است. برای همین خیلی مهم است که هکر رشد از دانش و مهارت‌های مختلف برخوردار باشد. در بین این مهارت‌ها، شناخت داده خیلی مهم است زیرا نشان می‌دهد که مشکل اصلی کجاست. بعد خلاقیت برای پیدا کردن راه‌حل لازم است و در آخر، مهارت پیاده‌کردن این راه‌حل‌ها.

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

سلام دنیا

آخرین پست های من
هک افزایش درآمد چیست 3 سال پیش روش های بازگشت مشتری 3 سال پیش جذب مشتری 3 سال پیش ارزیابی محصول 3 سال پیش