ایجاد امنیت در شبکه های وای فای

mortezaatri 2 هفته پیش

به نظر می رسد که در دنیای مدرن، بدون دسترسی به اینترنت وای فای، کار کردن تقریبا غیرممکن است. مردم در همه جا برای همه چیز از سرگرمی گرفته تا دستیابی به اهداف خود به Wi-Fi متکی هستند. اما همزمان با فراگیر شدن اینترنت، خطرات استفاده از آن نیز افزایش یافت.

همانطور که به آینده ای ادامه می دهیم که در آن همه چیز از تلفن گرفته تا یخچال ما با استفاده از اتصال اینترنت بی سیم کار می‌کند، درک اینکه چگونه Wi-Fi خود را ایمن نگه داریم اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

امنیت وای فای چیست؟

امنیت وای فای در اصل، جلوگیری از دسترسی کاربران ناخواسته به یک شبکه بی سیم خاص است. علاوه بر این، امنیت شبکه بی سیم که به عنوان امنیت Wi-Fi نیز شناخته می‌شود، با هدف اطمینان از دسترسی به داده‌های حساس، تنها برای کاربران مجاز ایجاد شده است.

یکی از اولین مراحل برای تامین امنیت Wi-Fi، تغییر رمزهای عبور پیش فرض برای دستگاه‌های شبکه است.

اکثر دستگاه‌ها دارای گذرواژه‌های پیش‌فرض هستند، که به منظور آسان کردن راه‌اندازی دستگاه‌ها ایجاد شده‌اند. با این حال، رمزهای عبور پیش فرض ایجاد شده توسط سازندگان دستگاه را می توان به راحتی به صورت آنلاین به دست آورد.

امنیت وای فای چه کاری انجام می‌دهد؟

تمامی ضعف‌های امنیتی موجود در شبکه‌های سیمی، در مورد شبکه‌های بی‌سیم نیز صدق می‌کند. در واقع نه تنها هیچ جنبه‌ای چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ ساختاری، مخصوص شبکه‌های بی‌سیم وجود ندارد که سطح بالاتری از امنیت منطقی را ایجاد کند، بلکه همان گونه که ذکر شد مخاطرات ویژه‌‌ای نیز دارد.

GhOBRswjmAQpZUUmEMIHr4tK43YxVR86a8fIKIIG.jpg

پروتکل های امنیتی بی سیم مانند Wired Equivalent Privacy (WEP) و Wi-Fi Protected Access (WPA) پروتکل های امنیتی احراز هویت هستند که توسط Wireless Alliance برای تضمین امنیت وای فای استفاده می‌شوند. در حال حاضر چهار پروتکل امنیتی بی سیم موجود است.

(WEP) - (WPA) - (WPA 2) - (WPA 3)

برای اینکه مطمئن شوید شبکه شما ایمن است، ابتدا باید شناسایی کنید که شبکه شما تحت کدام شبکه قرار دارد. کاربران شبکه‌های Wi-Fi در معرض خطر مجموعه‌ای از تهدیدات سایبری هستند. البته بسیاری از مودم‌های موجود در بازار پروتکل‌های امنیتی (WPA2-PSK (TKIP و (WPA2-PSK (AES را به همراه یک پروتکل ترکیبی از این دو به نام (TKIP/AES) به کاربر ارائه می‌کنند.

بنابراین انتخاب درست موردم می‌تواند نقش مهمی در تامین اولیه امینت وای فای داشته باشد.

چگونه Wi-Fi خانه خود را ایمن کنم؟

برای شبکه بی سیم خود در خانه، ابتدا ضروری است که نوع امنیت شبکه را که بیشترین کاربرد را دارد انتخاب کنید. برای اینترنت بی‌سیم خانگی، توصیه می‌شود که WPA2-PSK پیاده‌سازی شود. در میان الگوریتم‌های امنیتی شبکه‌ها، WEP از همه قدیمی‌تر است و مسلماً با توجه به پیشرفت هکرها، آسیب‌پذیرتر خواهد بود. 

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید عبارتند از: 

تغییر رمز عبور پیش فرض و SSID 

مطمئن شوید که رمز عبور شما حداقل 10 کاراکتر بوده و دارای نمادهای مختلف است 

فایروال روتر را فعال کنید encryption خود را فعال کنید 

فیلتر کردن آدرس MAC را فعال کنید 

مدیریت از راه دور را غیرفعال کنید. 

firmware مودم خود را به‌روزرسانی کنید

چگونه از شبکه وای فای کسب و کار خود محافظت کنم؟

WPA2-Enterprise از سال 2004 وجود داشته است و هنوز به عنوان استاندارد طلایی برای امنیت شبکه های بی سیم برای سازمان ها و دانشگاه ها در نظر گرفته می شود که رمزگذاری آن، سطح بالایی از امنیت و مدیریت اینترنت را ارائه می دهد. احراز هویت بخش مهمی از امنیت شبکه است و پس از آن علاوه بر محدود کردن دسترسی افراد به یک سیستم، فعالیت آنها نیز توسط نرم افزار پیگیری می‌شود که به آن AAA می‌گویند. اجازه دسترسی به دارایی‌هایی مانند اطلاعات خصوصی و همچنین محافظت  از آن‌ها نیز در این قسمت انجام می‌شود.

نرم‌افزارهای مدیریت اینترنت می‌توانند در این زمینه بسیار پرکاربرد باشند تا علاوه بر تامین امنیت اینترنت، بتوان به نوعی اینترنت را نیز مدیریت کرد. به این ترتیب علاوه بر داشتن شبکه ای امن، اینترنت نیز به شکلی مناسب بین کاربران تقسیم شده و نارضایتی افراد از کندی یا سایر موارد برطرف خواهد شد.

 

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

mortezaatri

سلام دنیا