تجهیزات شبکه اکتیو

Networkservices 3 هفته پیش

منظور از تجهیزات شبکه چیست؟
تجهیزات شبکه و سرور، دستگاه‌های فیزیکی هستند که برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های موجود در شبکه رایانه‌ای و واحدهایی که داده، میزبان یا تجهیزات پایانه تولید می‌کنند، استفاده می‌شوند. تماس گرفت. با پیشرفت تکنولوژی و ادغام شبکه های کامپیوتری مبتنی بر IP، تجهیزات شبکه و سرور بسیار مورد توجه افراد و مدیران شبکه قرار گرفته است.

منظور از تجهیزات شبکه اکتیو چیست؟ انواع شبکه اکتیو کدام اند؟
در ادامه قصد داریم به بررسی انواع شبکه اکتیو بپردازیم:
تجهیزات شبکه اکتیو یا فعال سخت افزاری است که فعالیت الکترونیکی در آن انجام می شود و اطلاعات ورودی آن با توجه به شرایط تعریف شده برای هر دستگاه پردازش و ارسال می شود. انواع تجهیزات شبکه فعال عبارتند از:

کارت رابط شبکه: این سخت افزار یکی از مهمترین تجهیزات شبکه و سرور در پیاده سازی شبکه می باشد و هر کامپیوتری در شبکه چه سرور و چه کلاینت نیاز به کارت شبکه دارد. در واقع کارت شبکه بین کامپیوتر و رسانه انتقال (مانند کابل های مسی یا فیبر نوری) ارتباط برقرار می کند. لازم است بدانید که هر کارت شبکه دارای یک آدرس فیزیکی به نام MAC است که یک عدد 6 بایتی است که 3 بایت اول آن سازنده کارت شبکه و 3 بایت دیگر آن شماره سریال است. کارت شبکه. دو نوع کارت شبکه سیمی و بی سیم وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. کارت های شبکه بی سیم نیز به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شوند.
نقطه دسترسی بی‌سیم: همانطور که شبکه‌های کابلی برای برقراری ارتباط بین رایانه‌ها به سوئیچ نیاز دارند، شبکه‌های بی‌سیم نیز برای برقراری ارتباط بین رایانه‌ها به یک نقطه دسترسی بی‌سیم نیاز دارند. در واقع Wireless Access یک تجهیزات شبکه و سرور است که برای ارسال و دریافت اطلاعات در شبکه های WLAN استفاده می شود. یک نقطه دسترسی بی سیم کاربر را به سایر کاربران شبکه متصل می کند.
سوئیچ شبکه: یکی از مهمترین تجهیزات شبکه و سرورهایی است که می تواند چندین دستگاه را در شبکه مانند کامپیوتر، سرور و چاپگر به هم متصل کند. سوئیچ شبکه یک دستگاه شبکه است که می تواند به عنوان یک کنترل کننده عمل کند. در واقع سوئیچ های شبکه شرایطی را برای سایر دستگاه ها ایجاد می کنند تا اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. با اشتراک گذاری اطلاعات و تخصیص منابع شبکه می توانید در زمان و هزینه صرفه جویی کنید و کارایی شبکه را افزایش دهید. انواع سوئیچ های شبکه عبارتند از: سوئیچ های غیر مدیریتی، سوئیچ های هوشمند که می توان با توجه به اندازه شبکه و میزان کنترل در شبکه، سوئیچ مناسب برای شبکه خود را انتخاب کرد. مهم است که بدانید سوئیچ یک ابزار سریع در شبکه است.
روتر: روترها هوشمندترین تجهیزات شبکه و سرور هستند و عملکرد آنها مشابه سوئیچ ها است، با این تفاوت که روتر برای ارسال اطلاعات از یک شبکه به شبکه دیگر استفاده می شود. از روترها می توان برای اتصال به اینترنت استفاده کرد و وظیفه آنها انتقال داده بین شبکه ها است. در مدل های مختلف با معماری های متفاوت تولید و به بازار عرضه می شوند.
مودم (Modem): یکی از تجهیزات شبکه و سرور است که وظیفه آن تبدیل سیگنال های آنالوگ به دیجیتال و بالعکس است و انواع مودم در شبکه های کامپیوتری عبارتند از: مودم معمولی و مودم ADSL.
پرینت سرور: امکان اشتراک گذاری چاپگر در شبکه بدون نیاز به کامپیوتر وجود دارد تا کاربران بتوانند از طریق شبکه به آن کامپیوتر متصل شده و از چاپگر آن کامپیوتر استفاده کنند. برای این کار باید چاپگر را با کابل USB به پرینتر سرور متصل کنید و از طرفی سرور چاپگر را با کابل شبکه به سوئیچ شبکه متصل کنید که این امکان را به سرور چاپگر می دهد تا IP دریافت کند و شناسایی شود. در شبکه و از این پس کاربران می‌توانند درخواست‌های خود را مستقیماً به چاپگر ارسال کنند و دیگر نیازی به روشن بودن رایانه ندارند.
مبدل فیبر نوری: مبدل فیبر نوری سیگنالی را از یک کابل مسی دریافت می کند، آن را به سیگنال نوری نوری تبدیل می کند و آن را از طریق فیبر نوری ارسال می کند. در انتهای دیگر گیرنده فیبر نوری، فرستنده و گیرنده فیبر نوری سیگنال نوری را دریافت کرده و آن را به سیگنال مسی باز می گرداند.

0 دیدگاه
برای قرار دادن دیدگاه وارد شوید

Networkservices

سلام دنیا

آخرین پست های من
خدمات پسیو شبکه 3 هفته پیش خدمات اکتیو شبکه 3 هفته پیش سوئیچ شبکه 3 هفته پیش تفاوت شبکه اکتیو و پسیو 3 هفته پیش